Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-24 14:38
JR

Makabryczne odkrycie pod Warszawą. Odnaleziono zbiorowy grób ofiar zbrodni niemieckiej

23 marca zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł pod Warszawą masowy grób, w którym znajdują się szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci. Prawdopodobnie są to ofiary masowej egzekucji dokonanej przez Niemców. Miejsce zostało wskazane przez świadka wydarzenia.

Autor/źródło: FB / Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN

Jak powiedział ks. Tomasz Trzaska z Biura Poszukiwań I Identyfikacji IPN, IPN nie podaje na razie dokładnej lokalizacji miejsca, w którym znaleziono grób. Zostało ono wskazane przez świadka wojennych wydarzeń.

„O tym miejscu informacje przekazał nam świadek, który jako małe dziecko widział i zapamiętał, że Niemcy prowadzili w tym kierunku kilkanaście osób. I wczoraj (23.03) rzeczywiście odkryliśmy ten masowy grób. Dokładnie w miejscu, które zostało wskazane. W tym grobie zobaczyliśmy szczątki zarówno mężczyzn, jak i kobiet oraz dzieci w różnym wieku” – powiedział ks. Trzaska.

Zaznaczył, że już na pierwszy rzut oka widać cechy, które wskazują, że w grobie spoczywają ofiary Niemców.

„Jest to makabryczny obraz masowej zbrodni. Nosi cechy charakterystyczne dla masowych egzekucji niemieckich. Jak komuniści zakopywali szczątki ofiar, były one wrzucane do ziemi w nieładzie. Tutaj szczątki są ułożone jedne obok drugich, w większości głowy są ułożone w tym samym kierunku”.

Szczątki zostaną wydobyte i zbadane przez specjalistów.

„Pierwszym, podstawowym zadaniem jest całkowite odkrycie szczątków i policzenie tych osób. Druga rzecz to zbadanie, czy przy tych osobach występują jakieś artefakty, czyli rzeczy, które mogłyby wskazywać na pochodzenie tych osób, być może na bliższe dane. Kolejnym etapem będzie wydobycie tych szczątków i próba odnalezienia rodzin, żeby móc wykonać badania genetyczne i porównać je – czy są to osoby zaginione, mieszkańcy tej części Warszawy” – mówił ks. Trzaska.

Źródło: Radio Warszawa


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-24 14:20:21
miniaturka

Dzieci zmarłe przed narodzeniem mają prawo do godnego pochówku!

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. W wielu miastach Polski jest to czas, w którym z należytą godnością dokonuje się pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych – zmarłych w łonie mamy, poronionych lub martwo urodzonych.
2021-03-24 14:33:13
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Niech mi się stanie według twego słowa”. Maryja jest wzorem zawierzenia Bogu. Misja, którą otrzymała, była piękna i zaszczytna, ale po ludzku niezmiernie trudna. Nie mogła przypuszczać, na co się właściwie godzi. Tego się nigdy w detalach nie wie.
2021-03-24 14:34:06
miniaturka

Wszystko jest w waszych rękach. Róbcie, co możecie, żeby obronić prawdę

Kiedy w 2016 roku rozpoczynał się proces ws. serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, kpt. Zbigniew Radłowski, były żołnierz AK, miał niespełna 92 lata. – Dopóki mnie Niemcy nie przeproszą, nigdzie się nie wybieram – mówił po wyroku sądu pierwszej instancji.
2021-03-24 15:04:03
miniaturka

Czy hobbit może być wzorem miłosierdzia? Ks. Stanisław Adamiak o teologii u Tolkiena

J. R. R. Tolkien był głęboko wierzącym katolikiem, co miało wpływ także na jego twórczość. Jakie teologiczne elementy odnajdziemy w jego dziełach? Jak ich szukać i je odczytywać? Czy nie będzie to nadinterpretacja? Wyjaśnia ks. Stanisław Adamiak, autor książki „Teologia Tolkiena”.
2021-03-24 16:16:00
miniaturka

Zainteresowanie przedsiębiorców programami Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

„Od okresu pandemii obserwujemy ogromny wzrost zainteresowania naszymi działaniami. A my przydzielamy dotacje, do których każdy przedsiębiorca musi wnieść wkład własny. Oznacza to, że przedsiębiorcy są w na tyle dobrej sytuacji, że myślą nie tylko o przetrwaniu, ale też o rozwoju oraz nowych inwestycjach i innowacjach” – powiedziała Małgorzata Oleszczuk, prezes PARP w rozmowie z Wojciechem Surmaczem, prezesem PAP.
2021-03-24 16:34:00
miniaturka

Gdy nie radzisz sobie z windykatorem

Pożyczyłeś gotówkę, ale straciłeś pracę, rozchorowałeś się lub doświadczyłeś innych nieprzewidzianych zdarzeń typu zamknięcie zakładu pracy z powodu pandemii COVID-19, śmierć bliskiej osoby etc. Chcesz oddać dług, ale on wraz ze stale rosnącymi odsetkami, przerasta twoje możliwości. Do tego codziennie czujesz się nękany i zastraszany przez windykatorów. Tracisz zdrowie z nerwów i myślisz, że nie masz już wyjścia. Na pomoc przychodzi zespół prawników i negocjatorów działających w ramach Programu Ulga od Długu.