Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-21 10:45
Anna Bajon / Michał Król SJ

„Majowe” w komunistycznym Wietnamie

Nabożeństwa majowe są popularne nie tylko w Polsce. Mają swój odpowiednik również w rządzonym przez komunistów Wietnamie. Na ulicach wielu miast można spotkać majowe marsze ku czci Matki Bożej, którym towarzyszy modlitwa różańcowa i śpiew.

Autor/źródło: Photogenica.pl, Glowimages

Przygotowania do procesji angażują całe wspólnoty wiernych, które jednoczą się w pracach i na modlitwie w każdą sobotę maja. Wszystko rozpoczyna się w domu jednej z rodzin od przystrojenia kwiatami i światełkami ołtarza z figurą Maryji, który następnie, przy akompaniamecie bębnów i gongów, jest niesiony po ulicach. Jak mówią wietnamscy katolicy, ta stara tradycja jest sposobem na wyrażenie wdzięczności Matce Bożej za pokój i pomoc w przezwyciężeniu trudności i cierpień ostatnich dekad.

Aby rodzina mogła być gospodarzem ceremonii, potrzeba rezerwacji na rok przed wydarzeniem. Zainteresowanie jest na tyle duże, że taka okazja może zdarzyć się raz czy dwa razy na 10 lat. Dla szczęśliwej rodziny jest to wielki zaszczyt, ale często też niemały wydatek. W dobrym tonie jest bowiem ugościć uczestników procesji poczęstunkiem oraz obficie przystroić ołtarz różami.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-21 08:52:47
miniaturka

Kard. Sarah: wyciągnijmy wnioski z analizy Benedykta XVI

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła.
2019-05-21 10:12:07
miniaturka

Papież ofiarował swój krzyż rodzinom tragedii w Brazylii

W tym zranionym miejscu znajduje się serce Kościoła i ludzkości. Tak brazylijskie Brumandinho, gdzie doszło do pęknięcia tamy i śmierci 270 osób nazwał sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2019-05-21 10:17:38
miniaturka

Ks. prof. Samir apeluje o rozwagę w relacjach z islamem

W relacjach z islamem nie wolno mylić porządku politycznego z religijnym. Wspólna deklaracja Papieża i imama Al-Azhar o braterstwie sytuuje się w sferze polityczno-społecznej i nie wolno z niej wyciągać wniosków o charakterze religijnym.
2019-05-21 10:51:40
miniaturka

Caritas zliczyła Dobro w Milanowie

Znamy już wyniki zbiórki przeprowadzonej podczas Charytatywnego Maratonu Dobra, który odbył się 19 maja br. w Milanowie. Caritas Diecezji Siedleckiej zebrała niemal 10 tysięcy złotych.
2019-05-21 11:26:16
miniaturka

Warszawa: jutro obrady Rady Stałej KEP i szkolenie dla metropolitów

Jutro, 22 maja, zbierze się w Warszawie na nadzwyczajnym spotkaniu Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Będzie ono w dużej mierze poświęcone problematyce wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.
2019-05-21 11:33:30
miniaturka

"Wolne ptaki" - dzień skupienia dla młodych dorosłych

Szukasz zapewne wolności, tęsknisz za nią. Być może wiesz, jak smakuje.