Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-30 11:33
JR

Mahomet nie może trafić do piekła? Cenzura „Boskiej komedii” w Holandii

Nowe tłumaczenie „Boskiej komedii” w Holandii zostało zmienione – usunięto część dotyczącą Mahometa, którego Dante umieścił w piekle. Decyzję podjęło wydawnictwo Blossom Books, które nie chce urazić muzułmanów. Lies Lavrijsen, tłumacz, powiedział, że zależy mu, aby dzieło trafiło do jak najszerszego grona odbiorców.

Autor/źródło: Autorstwa Domenico di Michelino - Jastrow, Fotografia własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=970608

Jak powiedział wydawca: „U Dantego Mahometa spotyka okrutny i upokarzający los tylko dlatego, że jest prekursorem islamu. Złodzieje lub mordercy w piekle Dantego popełnili prawdziwe błędy, a ustanowienie religii nie może być naganne”.

Decyzja spotkała się z szerokim odzewem i krytyką także w Holandii. Flamandzki dziennik „De Standaard” pisze, że cenzurowanie „Boskiej komedii” jest obraźliwe zarówno dla muzułmanów, jak i innych czytelników, którzy – zdaniem wydawców – mieliby sobie nie poradzić z prawidłowym odczytaniem dzieła.

Jak pisze Grzegorz Górny, z punktu widzenia dominującej dziś kultury, „Boska komedia” jest skandalem. Dlaczego?

„Reprezentuje teocentryczny obraz świata, który został przecież przez nowoczesnego człowieka dawno przezwyciężony. Przedstawia oburzający obraz Boga jako sprawiedliwego sędziego, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Ukazuje niedopuszczalną wizję zaświatów z piekłem, w którym niezliczona rzesza grzeszników cierpi wiekuiste męki. To wszystko kłóci się z obliczem Boga miłosiernego, który z samej zasady nie może nikogo karać. Nie do przyjęcia jest również dantejska koncepcja piekła, które – jak głosi przecież postępowa teologia – albo nie istnieje, albo jest puste” – pisze Górny.

Zauważa, że dziś Dante miałby poważny problem z wydaniem swojego dzieła, bo uznano by go za „religijnego fanatyka, homofoba i islamofoba”. Oprócz Mahometa i jego zięcia Aliego – postaci stojących u początków islamu – Dante do piekła wrzucił też m.in. homoseksualistów.

Z okazji 700-lecia śmierci Dantego ma miejsce wiele inicjatyw związanych z upamiętnieniem artysty. Włochy świętują na różne sposoby, papież ogłosił list apostolski „Candor lucis aeternae”, niektórzy jednak go cenzurują, zamiast oddać głos florenckiemu geniuszowi i doecnić jego wkład w kulturę.

Jak pisze Górny: „Jeśli z krajów anglosaskich dotrze na Półwysep Apeniński fala «cancel culture», to mieszkańcy Italii, zamiast składać kwiaty pod pomnikami Dantego, będą je strącać z cokołów. Czy Rzym po raz kolejny ulegnie barbarzyńcom?”

Źródło: wPolityce.pl, DoRzeczy.pl, De Telegraaf


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-30 10:14:26
miniaturka

W atakach dżihadystów w Mozambiku zginęły dziesiątki osób!

Czy wspólnota międzynarodowa dostrzeże wreszcie pogłębiającą się w Mozambiku katastrofę humanitarną i pomoże? Apeluje o to miejscowy Kościół. Dżihadyści przypuścili kolejną krwawą ofensywę! Dziesiątki ciał leżących wzdłuż drogi i tysiące ludzi, chroniących się w lasach – tak wygląda dziś północna część Mozambiku.
2021-03-30 10:49:32
miniaturka

Metropolita Hilarion popiera stanowisko katolickie ws. związków osób tej samej płci

„Oficjalne nauczanie Kościoła katolickiego w sprawie związków osób tej samej płci jest takie samo jak stanowisko prawosławne” – oświadczył metropolita wołokołamski Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
2021-03-30 11:01:44
miniaturka

Jak dobrze przeżyć Triduum Paschalne mimo pandemicznych obostrzeń?

Ks. Krzysztof Porosło i ks. Jacek Bernacik zachęcają, by Triduum Paschalne celebrować w domach, we wspólnotach rodzinnych. Kapłani przygotowali materiały, których można użyć jako „swoistego rytuału do liturgii celebrowanej w domowym Kościele”.
2021-03-30 11:37:22
miniaturka

W Notre-Dame będzie miał miejsce obrzęd obmycia nóg

W Wielki Czwartek zniszczona pożarem katedra Notre-Dame ponownie na chwilę stanie się miejscem kultu Bożego. Abp Michele Aupetit będzie sprawował w niej obrzęd obmycia nóg. Artyści Comédie-Française zaprezentują natomiast rozważania Męki Pańskiej.
2021-03-30 12:10:03
miniaturka

Prymas: „Zachęcam, byśmy w tym roku poświęcili pokarmy w naszych domach”

„Bardzo zachęcam i apeluję, byśmy tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcili w naszych domach” – powiedział we wtorek abp Wojciech Polak. Zauważył jednocześnie, że święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty Świąt Paschalnych.
2021-03-30 12:53:26
miniaturka

Weigel: cztery dobre wiadomości z Kościoła

„Wystarczy narzekania. W minionym roku wydarzyły się dobre rzeczy, a ponieważ Kościół zbliża się do Wielkiego Tygodnia, nadszedł czas, aby wskazać niektóre z nich” – pisze George Weigel i wymienia projekty, którym warto przyjrzeć się z bliska.