Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-07 08:40
nc / Marek Raczkiewicz CSsR

Madryt: tysiące uczestników procesji

Z soboty na niedzielę ulicami stolicy Hiszpanii przeszła kilkutysięczna procesja. Jej uczestnicy oddawali cześć Jezusowi, nosząc Jego pasyjną figurę.

Autor/źródło: Fotografías Archimadrid.es/flickr.com/CC BY-SA 2.0

Słynna figura Jezusa z Medinaceli przybyła do Madrytu z Afryki w 1682 r. i została umieszczona we franciszkańskim kościele, który dzisiaj znajduje się w pobliżu muzeum El Prado. Pielgrzymi przybywali tłumnie z całego Królestwa Hiszpanii, szczególnie w pierwszy piątek marca. Tak było przez blisko trzy wieki aż do wybuchu wojny domowej. Już 13 marca 1936 r. grupa republikanów chciała spalić figurę Jezusa, ale uniemożliwili to sąsiedzi. 17 lipca franciszkanie ukryli figurę w krypcie kościoła pod gruzami. Nazajutrz klasztor zajęli republikanie. Jeden z nich szukając drzewa na opał przypadkiem odnalazł figurę. Władze republikańskie wywiozły ją do Genewy wraz wieloma dziełami z El Prado. Na widok Jezusa z Medinaceli „upuściłem kredę z dłoni, aby pod tym pretekstem uklęknąć. Kilku ekspertów dotykało go z obojętnością jak jeden przedmiot więcej. W środku tej grupy Jezus wydawał się nabierać życia, w postawie milczącej i pełnej godności. Kiedy zaprowadzili go do Kajfasza musiał wyglądać dokładnie tak samo” - wspomina Manuel Arpe.

Jezus z Medinaceli wrócił do Madrytu w maju 1939 r. Z okazji 80. rocznicy tego wydarzenia na ulice miasta wyszła w sobotę po południu procesja, która zakończyła się po północy. Arcybractwo Jezusa z Medinaceli zorganizowało ją w październiku z racji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-06 18:25:37
miniaturka

Papież na otwarcie synodu: Amazonia oczekuje Ewangelii i miłości Kościoła

Specjalne Zgromadzenie Synodu Biskupów dla Amazonii obradować będzie w Watykanie w dniach 6-27 października pod hasłem „Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej”.
2019-10-06 22:35:13
miniaturka

Węgry: XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej

5 października, koncertem Eleni rozpoczęły się w Budapeszcie XXV Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, których organizatorem jest Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha i Polska Parafia Personalna. W niedzielę 6 października uroczystej Mszy Św. przewodniczył bp. Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, a oprawę muzyczną zapewnił polonijny chór św. Kingi.
2019-10-07 08:16:06
miniaturka

Papieski apel o modlitwę

W niedzielę rozpoczął się synod o Amazonii. Na modlitwie Anioł Pański papież Franciszek poprosił o wsparcie. Biskupi i wszyscy obradujący potrzebują naszej modlitwy.
2019-10-07 09:04:13
miniaturka

Więcej wolności religijnej w Emiratach

Władze Emiratów oficjalnie uznały 17 chrześcijańskich kościołów i świątynię hinduistyczna. Nowe zasady gwarantują równą godność wszystkim wyznawcom, zgodnie z miejscowym prawem.
2019-10-07 09:28:51
miniaturka

Otwarcie obrad synodu o Amazonii

Trwają obrady synodalne na Watykanie. Papież i inni uczestnicy synodu rozpoczęli ten czas od modlitwy. Następnie przeszli w procesji z Bazyliki św. Piotra do auli synodalnej.
2019-10-07 10:11:55
miniaturka

Lwowskie albertynki budują przytulisko

Siostry, które w swym charyzmacie mają pomoc ubogim i modlitwę, rozpoczęły budowę przytuliska dla kobiet. Potrzeby na Ukrainie są duże. Siostry potrzebują wsparcia w tym dziele.