Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-22 08:51
AC / Radio Watykańskie

Madryt: spotkanie Konferencji Episkopatu Hiszpanii

W Madrycie trwa jesienne zebranie Konferencji Episkopatu Hiszpanii.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

Rozpoczynając obrady, jej przewodniczący kard. Ricardo Blázquez potępił jednostronną deklarację katalońskich separatystów jako “akt poważnie naruszający porządek konstytucyjny” i poparł użycie artykułu 155 konstytucji w celu przywrócenia praworządności w Katalonii.

“Popieramy przywrócenie porządku konstytucyjnego, ponieważ jest dobrem wspólnym”, podkreślił kard. Ricardo Blázquez. “Normalizacja życia społecznego i poprawne funkcjonowanie instytucji zakładają i wymagają poszanowania prawa, które reguluje nasze współżycie”. Przewodniczący Episkopatu wyraził poparcie dla użycia art. 155 konstytucji, aby przywrócić demokrację  Katalonii. Zaapelował do “wszystkich, aby relacje społeczne, kościelne i rodzinne negatywnie doświadczone przez te wydarzenia zostały odnowione przez uszanowanie wolności wszystkich, wzajemne zaufanie i pokojową zgodę”. Kard. Blázquez podkreślił decydującą rolę Kościoła w okresie tzw. tranzycji, czyli przejścia od reżimu gen. Franco do demokracji. “Kościół dalej chce wypełniać swoją misję pojednania i wprowadzania pokoju”, podkreślił kard. Blázquez. “Posługa biskupów i kapłanów polega na służbie na rzecz dobra wspólnego, a stąd także na rzecz pokojowego współżycia obywateli. Nasza rezygnacja z zaagażowania (militancia) politycznego ma służyć temu, aby nikt nie czuł się obco we wspólnocie chrześcijańskiej z powodu uprawnionych opcji”. W ten sposób kard. Blázquez odniósł się do postawy części katolońskiego duchowieństwa aktywnie zaangażowanego w proces separatystyczny.

Przewodniczący Episkopatu w swoim wystąpieniu potępił “machismo”, czyli przemoc wobec kobiet, ideologię gender, która “neguje różnicę pomiędzy mężczyzną i kobietą” i promuje ustawy i projekty edukacyjne zupełnie odcięte od “różnorodności biologicznej”. Kard. Blázquez przypomniał także o modlitwie za ofiary wykorzystania seksualnego zgodnie z prośbą papieża Franciszka.

Podczas obrad biskupi zajmą się m. in. kwestią duszpasterstwa w szkołach, obecnością ideologii gender w edukacji oraz duszpasterstwem pracowników służby zdrowia. Dokonają także niezbędnych nominacji.

Obrady zakończą się w piątek 25 listopada.

Z Madrytu ks. Marek Raczkiewicz, redemptorysta

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy