Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-28 10:34
AC / Marek Raczkiewicz CSsR/ vaticannews.va

Madryt: cud krwi św. Pantaleona

Liturgiczne wspomnienie św. Pantaleona, lekarza i męczennika z początku IV w., miało w tym roku w Madrycie wyjątkowy charakter. Wierni, którzy przybyli do klasztoru Wcielenia (Monasterio de la Encarnación), aby być świadkami cudu krwi świętego, prosili o ustanie pandemii i uzdrowienie chorych.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Pantaleon urodził się pod koniec III w. w Nikodemii. Studiował filozofię i retorykę, ale ostatecznie poświęcił się medycynie. Został lekarzem na dworze cesarza Galeriusza Maksymina. Pod wpływem kapłana Hermolausza przyjął chrześcijaństwo i zaczął leczyć bezpłatnie. Cesarz kazał go uwięzić i zmusić do wyrzeczenia się wiary. Pomimo okrutnych i wymyślnych tortur Pantaleon nie dopuścił się jednak apostazji. Ostatecznie został ścięty pod suchym drzewem figowym, które zakwitło, kiedy na ziemię spadły krople krwi męczennika. Pantaleon jest patronem lekarzy, pielęgniarek i ludzi samotnych.

Kościół katolicki zaliczył go do grona czternastu świętych wspomożycieli, czyli tych, których wstawiennictwo u Boga jest wyjątkowo skuteczne. Dla Kościoła prawosławnego jest świętym „anárgiros”, czyli takim, który nie przyjmuje zapłaty za to, co robi.

Ampułka z krwią świętego trafiła do Madrytu w XVII w. Od tego czasu każdego 27 lipca, to jest w liturgiczne wspomnienie św. Pantaleona, jego krew przechodzi z postaci skrzepniętej w płynną. Cały proces można śledzić na specjalnie przygotowanych ekranach. Z racji pandemii zostały umieszczone już w niedzielę, a kościół klasztoru Encarnación przygotowano na przyjęcie wiernych. Przy zachowaniu przepisów sanitarnych pielgrzymi mogą pomodlić się przy relikwiach św. Pantaleona, ale nie mogą ich dotykać ani całować.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-28 09:04:10
miniaturka

Albania osiem miesięcy po trzęsieniu ziemi

Osiem miesięcy po trzęsieniu ziemi w Albanii opóźnia się odbudowa zniszczonych miejsc. Winę za to ponosi pandemia. Wiele rodzin, które straciły dach nad głową, wciąż mieszka u krewnych i znajomych lub w namiotach. Liczba przypadków koronawirusa wciąż wzrasta.
2020-07-28 09:48:59
miniaturka

Kard. Ouédraogo: doceńmy wartość solidarności, dbajmy jeden o drugiego

„Koronawirus ukazał w pełnym świetle, jak bardzo jesteśmy bezbronni, niezależnie od koloru skóry, czy statusu społecznego, a to, co dzieje się w jednym kraju dotyka także osób w innym. Tak więc jesteśmy jednym narodem i musimy dbać jeden o drugiego”.
2020-07-28 10:23:45
miniaturka

#3kropki - Pewność wiary w Boga zawsze jest zuchwałością wobec tego świata

▪️▪️▪️
2020-07-28 11:09:43
miniaturka

Na Łotwie trwa sezon pielgrzymkowy

Na Łotwie trwa sezon pielgrzymkowy. Pandemia koronawirusa spowodowała, że pątników czekają dodatkowe obostrzenia.
2020-07-28 11:10:39
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Eucharystia – spotkanie tego, co ludzkie z tym, co boskie

Według tradycji cud rozmnożenia chleba dokonał się w miejscowości Tabgha na północno-zachodnim wybrzeżu Jeziora Galilejskiego. W tym ewangelicznym wydarzeniu to, co ludzkie spotkało się z mocą Bożą.
2020-07-28 11:46:34
miniaturka

Rwandyjski wolontariusz, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, aresztowany

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz.