Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-09 10:37
mk

M. Houellebecq: Kiedy kraj legalizuje eutanazję, traci w moich oczach prawo do szacunku

Na łamach dziennika „Le Figaro” znany pisarz stwierdza, że godność ludzka została zredukowana do „dobrego stanu zdrowia” a twórcy francuskiej ustawy legalizującej eutanazję o utrzymaniu starych ludzi myślą w kategoriach kosztów ekonomicznych.

Autor/źródło: Fronteiras do Pensamento / Luiz Munhoz / Flickr (CC BY-SA 2.0)

Odnosząc się do debaty o ustawie legalizującej eutanazję, Michel Houellebecq podkreślił, że choć nikt nie chce cierpieć fizycznie, umierać, to trudno nie postawić znaku równości między eugeniką a eutanazją. „Ich zwolennicy, od «boskiego» Platona po nazistów, są dokładnie tacy sami” – pisze M. Houellebecq.

„Poważnie odeszliśmy od kantowskiej definicji godności” – stwierdza, wskazując, że godność ludzka została zredukowana do „dobrego stanu zdrowia” a twórcy ustawy o utrzymaniu starych ludzi myślą w kategoriach kosztów ekonomicznych.

Zwraca też uwagę na potępienie eutanazji przez wszystkie największe religie. „Katolicy będą się opierać najlepiej jak potrafią” – zauważa, dodając, że muzułmanie i żydzi „myślą dokładnie tak samo jak katolicy”, ale „media to ukrywają”. Dla „buddystów przerwanie agonii jest czynem kryminalnym” – podkreśla.

M. Houellebecq przewiduje jednak, że eutanazja stanie się w przyszłości powszechna a przed przedstawiciele religii będą zmuszeni do jej uzasadniania.

„Kiedy kraj - społeczeństwo, cywilizacja – legalizuje eutanazję, traci w moich oczach prawo do szacunku. Dlatego zniszczenie ich staje się nie tylko uzasadnione, ale i pożądane; aby coś innego - inny kraj, inne społeczeństwo, inna cywilizacja - miały szansę powstać” – podsumowuje M. Houellebecq w „Le Figaro”.

Źródło: PAP, TVP Info

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-09 08:49:26
miniaturka

Tydzień Miłosierdzia: troszczmy się o innych, spieszmy z pomocą najsłabszym

Przyjmując Boże miłosierdzie stajemy się bardziej zdolni do dawania siebie, do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski, w Słowie na Niedzielę Miłosierdzia, która przypada w II Niedzielę Wielkanocną.
2021-04-09 09:32:45
miniaturka

Kard. Timothy Dolan wzywa katolików do powrotu na niedzielne Msze św. w kościołach

„Czy chodzimy na zajęcia sportowe dla dzieci? Do sklepu? Na spotkania z rodziną i przyjaciółmi? ” – pyta kard. Dolan. „Jeśli tak, to i czas wracać na niedzielne Msze święte” – dodaje. Zauważa, że wielu katolików prowadzi różną aktywność, ale w świątyniach nie pojawia się już wcale.
2021-04-09 09:59:53
miniaturka

Rzeczpospolita: W obronie ojca Macieja [Aleksander Hall]

Hall broni o. Macieja Ziębę. Na wstępie zderza dwa wydarzenia. Zaczyna od wrocławskich uroczystości pogrzebowych dominikanina, na które 9 stycznia „przybyli działacze opozycji demokratycznej z lat 70. i cały solidarnościowy Wrocław”.
2021-04-09 10:45:30
miniaturka

Odnaleziono obraz Caravaggia? Nagle wycofano go z aukcji, aby poddać badaniom

Na aukcji w Madrycie miał zostać wystawiony za 1500 euro obraz przedstawiający Jezusa w koronie cierniowej, przypisywany barokowemu malarzowi Jose de Riberze. Pojawiły się jednak hipotezy, że jest to obraz Caravaggia. Wycofano go z aukcji i zakazano eksportu, aby poddać go badaniom.
2021-04-09 11:01:03
miniaturka

Siłą Kościoła jest wiara, nie debata

Niepostrzeżenie Benedykt XVI stał się strawny dla lewych i otwartych. Ze wszystkiego pamiętają mu już tylko (pozytywnie) dwie rzeczy.
2021-04-09 11:47:52
miniaturka

Dworczyk: rozporządzenie poszerzające dostęp dla nowych zawodów do szczepień

W piątek zostanie opublikowane rozporządzenie ministra zdrowia poszerzające dostęp dla nowych zawodów do szczepień i kwalifikacji do szczepień - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.