Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-11 17:25
Anna Bajon / Mariusz Krawiec SSP

Lwów dziękuje Bogu za 100-lecie niepodległości Polski

Za Polskę i Polaków modlono się również na Ukrainie. Przed południem w katedrze lwowskiej została odprawiona Msza dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski. Przewodniczył jej bp Edward Kawa.

Autor/źródło: ks. Janusz Gnat, licencja: CC BY

 W liturgii uczestniczyła miejscowa społeczność polska, a także przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego.

Msza św. dziękczynna za 100-lecie niepodległości Polski stała się okazją dla mieszkańców Lwowa a także przyjezdnych gości, do wspólnej modlitwy w intencji Polski i Polaków, zwłaszcza tych mieszkających od pokoleń na terenie Ukrainy. „Uroczystość Niepodległości Polski, którą dzisiaj przeżywamy, jest wydarzeniem szczególnym dla Polaków mieszkających na terenie archidiecezji lwowskiej – mówi bp Edward Kawa. – Przede wszystkim dziękujemy Bogu za wolność. Ten wspaniały jubileusz, przeżywamy tutaj razem z całą Polską. Właśnie to 100 lat Niepodległej jest bardzo symboliczne i wymowne. Ale jest też zobowiązujące. Abyśmy tę wolność cenili, nią się cieszyli i dzielili się nią z innymi narodami, zwłaszcza tymi sąsiadującymi”.

Oprócz katedry lwowskiej, Polacy z Ukrainy dziękowali Bogu za dar Niepodległej także w innych miastach i ośrodkach, gdzie mieszkają Polacy. Miejscem szczególnej pamięci są dzisiaj polskie cmentarze kresowe, zwłaszcza ten największy, leżący na terenie Lwowa – Cmentarz Łyczakowski.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-11 13:36:52
miniaturka

Bp Libera: bez wdzięczności za niepodległość skażemy się na podziały

Bez wdzięczności za niepodległość skażemy się na niekończące się kłótnie, pretensje i podziały – powiedział dziś bp Piotr Libera podczas Mszy św. za Ojczyznę w katedrze płockiej, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
2018-11-11 13:43:47

URODZINY NIEPODLEGŁEJ W WARSZAWIE

Dzisiaj (11.11) przy Alejach Ujazdowskich 1/3 do godziny 17.00 Polacy wraz z gośćmi świętują razem stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości biorąc udział w Pikniku Rodzinnym.
2018-11-11 17:25:43
miniaturka

Papieski apel o budowanie pokoju na świecie

„Przeznaczajmy środki na pokój, a nie na wojnę” – mówił Papież Franciszek apelując o budowanie pokoju na świecie. Po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty przypomniał, że 11 listopada przypada setna rocznica zakończenia I wojny światowej.
2018-11-11 17:37:55
miniaturka

Jasna Góra: modlitwa o pomyślność dla Polski, o pokój dla Europy i świata

W południe paulini, częstochowianie i pielgrzymi odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. - Wkroczmy w kolejne stulecie Niepodległej z Matką Bożą – zachęcają paulini.
2018-11-11 21:16:14
miniaturka

Hiszpańska Polonia modliła się za Ojczyznę

Hiszpańska Polonia dziękowała za odzyskanie niepodległości i modliła się w intencji Ojczyzny w madryckiej katedrze Almudena. Uroczystej Mszy przewodniczył kard. Carlos Osoro, a koncelebrowali polscy kapłani pracujący w Hiszpanii.
2018-11-11 21:23:12
miniaturka

Mazurek Dąbrowskiego w Tokio

Obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się również w Tokio. Zorganizowały je siostry Opatrzności Bożej.