"Ludzkość ponownie staje dziś wobec pokusy grzechu pierworodnego, chce być jak Bóg".

Ludzkość ponownie staje dziś wobec pokusy grzechu pierworodnego, chce być jak Bóg, czuje się uprawniona do stworzenia nowego człowieka, ingerowania w ludzką naturę – ostrzega kard. Gianfranco Ravasi, przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

Wczoraj rozpoczęła się w Rzymie sesja plenarna tej watykańskiej dykasterii poświęcona zmianom w pojmowaniu człowieka pod wpływem tego, co dzieje się we współczesnej nauce, a zwłaszcza w takich jej dziedzinach jak inżynieria genetyczna czy neuronauka.

Mówi kard. Ravasi:

„Jednym z podstawowych problemów jest dziś rewizja natury człowieka, stworzenie jej na nowo. W pewnym sensie do tego właśnie dąży inżynieria genetyczna, która wznosi cenny wkład, jeśli zajmuje się eliminacją pewnych patologii ludzkiego ciała, poprzez interwencję, by tak powiedzieć, u korzeni problemu. Jednakże jeśli zastosowanie inżynierii genetycznej zostanie rozszerzone to będzie już ona nie tylko naprawiać, ale także doprowadzi do głębokiej przemiany genotypu człowieka. I to z tego właśnie powodu stajemy wobec tych nowych, lecz niejasnych jeszcze pojęć, takich jak trans-humanizm czy post-humanizm. Bo po tych radykalnych interwencjach w człowieku, w jego DNA, czy będziemy mieć jeszcze do czynienia z homo sapiens? Problem jest zatem bardzo złożony i wydaje się, że ostatecznie chodzi tu o człowieka, który chce stać się Bogiem” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ravasi.

kb/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama