Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-16 10:39
Anna Bajon / Izabela Tyras – Jasna Góra

„Ludzie dobra” na Jasnej Górze

- Polska zawsze wierna - przypomniał na Jasnej Górze ponad 60 tys. pielgrzymów, specjalny delegat Papieża Franciszka na uroczystości Wniebowzięcia, które są kolejnym etapem roku jubileuszowego stulecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Abp Jan Pawłowski przywiózł z Rzymu specjalne papieskie błogosławieństwo z odpustem zupełnym, dziękczynienie za modlitwę za Ojca Świętego i prośbę o gotowość obrony Boga, chrześcijańskich wartości i Kościoła.

Kaznodzieja przypominał, że pierwszy nuncjusz w odrodzonej Polsce też przybył na Jasną Górę, by Maryi zawierzyć także dopiero co odzyskaną wolność i pozostał z Polakami w Warszawie nawet podczas wojny z bolszewikami w 1920r. Był umocniony wiarą Polaków, która nie słabnie i teraz: „Polska pozostaje wierna nawet a może zwłaszcza dzisiaj, gdy ludzie źli, sprzysiężeni z mocą zła, poprzez rozliczne układy, powiązania, kalkulacje i judaszowe pieniądze chcą z Polski i Polaków zrobić pseudonowoczesne społeczeństwo, które odrzuci prawdziwe wartości”.

Abp Pawłowski przypomniał, że Kościół to wszyscy ochrzczeni a jego duchowym widzialnym przewodnikiem jest Papież i że wszyscy mamy obowiązek bronić za wszelką cenę: prawdy, miłości, życia ludzkiego, rodziny i naszej wiary a tym, którzy nas prześladują i pozwalają sobie na świętokradzkie niszczenie naszych wartości, na obrażanie i wyśmiewanie Matki Najświętszej, Eucharystii i Kościoła mówimy: „nawróćcie się, bo przyjdzie dzień sądu”. Apelował też byśmy spróbowali poczuć się znowu polską rodziną, gdzie każdy ma miejsce i godność i własne zdanie respektujące drugiego.

Pielgrzymów przybywających na Jasną Górę kaznodzieja nazwał „ludźmi dobra”. Tych ludzi przybyło teraz znaczniej więcej niż rok temu. W pieszych pielgrzymkach dotarło aż 70 tys. osób a na rowerach przyjechało ponad 9 tys.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-16 09:10:47
miniaturka

Uroczystość Wniebowzięcia w świecie hiszpańskojęzycznym

W Hiszpanii tajemnica Wniebowzięcia Matki Bożej była czczona na długo przed ogłoszeniem dogmatu przez Kościół. Obecna była m.in. w malarstwie, literaturze i muzyce. Z Hiszpanii przeszła do Ameryki Łacińskiej.
2019-08-16 09:11:09
miniaturka

Bp Włodzimierz Juszczak gościem odpustu krzeszowskiego

W wielkim odpuście krzeszowskim ku czci Maryi Wniebowziętej wzięło udział kilka tysięcy wiernych. Głównej sumie odpustowej o g. 12 przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, homilię wygłosił biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak.
2019-08-16 09:15:28
miniaturka

Irlandia Płn: Kościół dla ludzi, niezależnie od granic

Dla mieszkańców północnoirlandzkiego Derry ten tydzień przywołuje na myśl zamieszki, jakie dokładnie 50 lat temu sprowadziły na ulice miasta brytyjskich żołnierzy.
2019-08-16 09:20:36
miniaturka
play

Abp Ryś: Prawdziwa wielkość człowieka jest dziełem Boga

„Prawdziwa wielkość człowieka jest dziełem Boga. Bóg przeznacza człowieka do czegoś więcej niż człowiek może osiągnąć swoimi własnymi siłami i że człowiek może osiągać więcej niż tylko tyle ile dała mu jego własna natura.
2019-08-16 09:24:35
miniaturka

Dzwon św. Józef z Nazaretu rozbrzmiał w Bazylice Mariackiej

- Maryja jako pierwsza dostąpiła wszystkich owoców Chrystusowego zmartwychwstania – z ciałem i duszą została wzięta do niebieskiej chwały. Właśnie odtąd błogosławią Ją „wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił Jej Wszechmocny”. - mówił abp Jędraszewski w Bazylice Mariackiej.
2019-08-16 10:10:12
miniaturka
play

Psalm Responsoryjny - 16 sierpnia 2019

Posłuchaj psalmu responsoryjnego na dzień 16 sierpnia 2019