Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-22 05:58
JR

Ludzi gorszy nie tyle jakiś błąd czy grzech Kościoła, ile ukrywanie tych faktów

„W Polsce jest ciągle mentalność oblężonej twierdzy. Na równi stawia się tych, którzy krytykują Kościół, bo go po prostu nie lubią i tych, którzy go krytykują, bo się o niego troszczą i chcą, żeby zmieniał się na lepsze” – powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Autor/źródło: YouTube / Wydawnictwo Esprit

W wywiadzie dla misyjne.pl zaznaczył, że Kościół musi stawać w prawdzie, bo „obok Bożych przykazań, szczególnie przykazania miłości, prawda jest w Kościele najważniejsza, bo ona wyzwala”. 

„Nie ma co się bać opinii publicznej, bo Kościół to nie tylko zgromadzenie księży i biskupów, ale wspólnota ludzi ochrzczonych. Każdy z nich ma prawo wiedzieć, co się dzieje” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Zauważył, że dużym problemem jest w Kościele odrzucanie jakikolwiek krytyki, nawet płynącej z troski.

„W Polsce jest ciągle mentalność oblężonej twierdzy. Na równi stawia się tych, którzy krytykują Kościół, bo go po prostu nie lubią i tych, którzy go krytykują, bo się o niego troszczą i chcą, żeby zmieniał się na lepsze. W Ewangelii wg św. Mateusza mamy wskazówki, jak krytykować i pouczać. Najpierw w cztery oczy, jeśli nie posłucha – to upomnieć przy świadkach, a później podjąć oficjalne kroki, które będą służyć wyjaśnieniu sprawy. Niestety, w Polsce często jest tak, że władze kościelne nie chcą rozwiązywać problemów”.

Zapytany, co stoi na przeszkodzie do oczyszczenia Kościoła, odpowiedział:

„Jest kilka elementów. Jednym z nich jest mentalność oblężonej twierdzy, o której już wspomniałem. Kościół w Polsce przeszedł przez komunizm i to piętno pozostało. Druga rzecz to klerykalizm, o którym bardzo wyraźnie mówi papież Franciszek. Kościół nie istnieje po to, żeby księżom było miło i sympatycznie. Mają swoją rolę do spełnienia, ale świeccy także powinni być włączani w działanie. W Polsce aż się o to prosi przy takiej liczbie katolików”.

Zaznaczył, że najgorszym podejściem jest ukrywanie błędów.

„Kościół w Polsce cały czas ma szansę na uniknięcie tych błędów, które popełniły kraje na Zachodzie. Ale nie widać za bardzo chęci, żeby to zrobić. Jest powiedzenie, że «mądry Polak po szkodzie». Tutaj aż się prosi, żeby katolik był mądry przed szkodą. Ludzi gorszy nie tyle jakiś błąd czy grzech Kościoła, co ukrywanie tych faktów. To o wiele gorsze niż sam grzech. U nas niestety ciągle wybieramy milczenie”.

Jak ks. Isakowicz-Zaleski ocenia raport nt. McCarricka?

„Ogólnie oceniam go pozytywnie. Dobrze, że powstał. Właśnie o taką transparentność chodzi. Jest tylko sporo niedopowiedzeń w kwestii homolobby. Temat relacji homoseksualnych między duchownymi został pominięty, a przecież McCarrick właśnie z młodymi księżmi i klerykami takie relacje budował. Brakuje mi tego, że nie podkreślono, że zło w tym przypadku, jak i w wielu innych, zostało wprowadzone do Kościoła przez lawendową mafię” – mówił.

„Jeśli natomiast chodzi o Polski wątek, to jest dla mnie niepokojący fakt, że kardynał McCarrick w sprawie swojego awansu nie kontaktował się ani z nuncjaturą, ani z Kongregacją ds. Biskupów, ale z sekretarzem papieża. Nie powinno być takiego pomijania drogi służbowej. Ten list nie powinien trafić do Jana Pawła II tylko do kosza” – podkreślił.

Źródło: Michał Jóźwiak / misyjne.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-22 09:24:17
miniaturka

Tworzenie fałszywego negatywnego obrazu Jana Pawła II przyniesie szkodę całemu narodowi

Oczerniając i odrzucając Jana Pawła II, czynimy wielką krzywdę nie jemu, ale sobie samym. Pokazujemy w ten sposób, że nie mamy szacunku dla dziejowych dokonań i najjaśniejszych kart w naszej współczesnej historii – napisali profesorowie w liście otwartym.
2020-11-22 10:05:30
miniaturka

Wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył

Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
2020-11-22 10:11:41
miniaturka

Przez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści z posiadania rodziny

Młodzi ludzie są obecnie bombardowani konsumpcyjnym podejściem do życia, skierowanym wyłącznie na budowaniu kariery zawodowej; poprzez różne inicjatywy chcemy pokazywać korzyści płynące z posiadania rodziny – powiedziała PAP wiceminister rodziny Barbara Socha.
2020-11-22 11:29:29
miniaturka

Od przyszłego roku diecezjalne ŚDM będą odbywać się w uroczystość Chrystusa Króla

Ojciec Święty przeniósł diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży z Niedzieli Palmowej na Niedzielę Chrystusa Króla. Papież zapowiedział to na zakończenie Mszy św. przed przekazaniem przez młodzież z Panamy znaków ŚDM delegacji z Lizbony.
2020-11-22 11:53:27
miniaturka

Chore nienarodzone dziecko jest pacjentem tak samo jak dorosły człowiek

Lekarze protestują przeciwko stanowisku prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podważającemu decyzję TK ws. aborcji eugenicznej. „Jest ono oparte na przesłankach pozamedycznych, nacechowane ideologicznie, niezgodne z zadaniami samorządu lekarskiego i przysięgą lekarską” – piszą.
2020-11-22 12:25:23
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Boga niczym nie przekupimy i żaden dar nie będzie wystarczający, aby odwdzięczyć Mu się za wszystko, co od Niego otrzymaliśmy. Tylko zawierzając Mu siebie, darując otrzymane od Niego życie, poświęcając Mu się bezgranicznie odpowiadamy na dar Jego miłości.