Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-12 11:11
mk

Ludobójstwo kulturowe. Zacieranie śladów ormiańskiego dziedzictwa w Karabachu

Po zwycięskiej wojnie w 2020 roku oraz po zajęciu większości terytorium Górskiego Karabachu Azerbejdżan prowadzi na tych ziemiach politykę deormianizacji. Niszczone są chrześcijańskie świątynie. Sprawę na łamach portalu wPolityce.pl opisał Grzegorz Górny.

Autor/źródło: Marcin Konsek / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Przytoczył on przykłady kościołów w miastach Szusza i Dżebrail, zniszczonych w ostatnim czasie.

Do Dżebrail dotarł korespondent BBC Jonah Fischer. „Towarzyszący brytyjskiemu dziennikarzowi żołnierz azerbejdżański próbował mu wmówić, że kościół został zbombardowany w czasie działań wojennych, jednak Fischer miał dowody, że było inaczej. Reporter pokazał film nagrany przez Azerów telefonem komórkowym już po zdobyciu miasta i wstawiony później do internetu. Na nagraniu widać niezburzony jeszcze kościół, na którego dzwonnicy stoi w dumnej pozie żołnierz. Właśnie strącił krzyż i dzwon, i krzyczy radośnie „Allahu Akbar!”” - opisuje G. Górny.

Dodaje, że dowodów na niszczenie ormiańskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego w Karabachu jest znacznie więcej.

„Oblicza się, że na terenach zajętych przez wojska azerbejdżańskie w listopadzie 2020 roku znajduje się co najmniej 1456 zabytków historii i kultury ormiańskiej, w tym 161 kościołów. Władze w Erywaniu obawiają się, że część z tych obiektów może spotkać to samo, co spotkało ormiańskie zabytki w Nachiczewaniu, niszczone systematycznie w ciągu ostatnich kilku dekad przez Azerów” - pisze Grzegorz Górny.

Dziennikarz wyjaśnia, że akcji niszczenia zabytków towarzyszy rewizjonizm historyczny, zwany „albanizacją” Karabachu. Według nowej wersji historii dawne świątynie chrześcijańskie w tym regionie nie należały wcale do Ormian, lecz do „kaukaskich Albańczyków”, przodków dzisiejszych Azerów.

„Większość politologów twierdzi, że konflikt ormiańsko-azerski w Karabachu jest sporem terytorialnym i ma charakter narodowościowy. Kiedy jednak muzułmanie z okrzykiem „Allahu Akbar” niszczą kościoły, trudno nie dostrzec w tym także innego wymiaru. W tej sytuacji chrześcijanie, zarówno w Polsce, jak i na świecie, mają obowiązek zaprotestować przeciwko temu, co Ormianie nazywają ludobójstwem kulturowym” - podsumowuje G. Górny.

Źródło: wPolityce.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-12 09:48:56
miniaturka
play

Wulkan Bożego miłosierdzia! Niesamowite wykonanie pieśni przez Karmelitanki z Islandii

Islandia, pęknięta ziemia. Wulkan, płynąca lawa. To materialna rzeczywistość, którą można oglądać podczas erupcji wulkanu, jaka rozpoczęła się 19 marca. Karmelitanki bose z Islandii na tle tego obrazu, śpiewają o... żywym płomieniu miłości, wprowadzając w duchowy wymiar - w ogień miłosierdzia.
2021-04-12 10:12:05
miniaturka

Nowe prawo zamówień publicznych

O tym, jak zatrzymać w Polsce pieniądze z inwestycji „offshorowych” i o tym, czy polscy podwykonawcy są dostatecznie prawnie chronieni przed nieuczciwymi praktykami głównych wykonawców z Hubertem Nowakiem, prezesem Urzędu Zamówień Publicznych, rozmawia Janusz Grobicki.
2021-04-12 10:35:49
miniaturka

USA: ważą się losy poprawki Hyde’a

W USA toczy się nadal walka o utrzymanie tzw. poprawki Hyde’a, zakazującej finansowania aborcji z funduszy federalnych. Angażują się w nią nie tylko zwolennicy partii Republikańskiej, ale także Demokraci.
2021-04-12 12:19:40
miniaturka

Chiny krok po kroku likwidują demokrację w Hongkongu

Komunistyczna Partia Chin nie boi się krytyki Zachodu. Uważa, że świetnie sobie radzi z zagranicznymi kapitalistami, skutecznie wpływając na kluczowych decydentów na Zachodzie w sprawie Hongkongu. Jest zdeterminowana, demontując resztki demokracji w tym kraju.
2021-04-12 12:33:18
miniaturka

Katolicki kościół w Nowogrodzie zwrócony wiernym

Władze w Rosji zwróciły kościół wiernym katolickim po 25 latach oczekiwania. Jak donosi agencja ACI Stampa, kościół św. Piotra i Pawła w Nowogrodzie, został oficjalnie oddany katolikom 15 marca.
2021-04-12 13:20:10
miniaturka

Kardynał Wyszyński ma coś do powiedzenia światu

Historyk dr hab. Paweł Skibiński przekonuje, że kard. Stefan Wyszyński jest „jednym z ważniejszych piszących świętych XX wieku i jedną z najważniejszych osobistości polskiej kultury minionego stulecia”. Porównuje go do Jana Pawła II i s. Faustyny Kowalskiej.