Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-15 15:40
mk

„Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego w niecodziennym wykonaniu [WIDEO]

Klasyki polskiej piosenki po francusku śpiewa Francois. Właśnie ukazał się teledysk do jego utworu „J’aime me retrouver là”. „Chodzi o to, żeby inne kultury też mogły poznać i kochać Polskę tak jak ja” – mówi artysta.

Autor/źródło: NoName Studio, Marcin Cieślak

Swoje zdolności językowe odkrył na misjach w Afryce. Wtedy postanowił, że zostanie tłumaczem. O wyborze języka polskiego zdecydował przypadek – na chybił trafił wskazałem widelcem miejsce na mapie Europy. Przyjechał do Polski najpierw na studia. Potem był wolontariuszem na Światowych Dniach Młodzieży, które w 2016 roku odbyły się w Krakowie. Wrócił w 2017 roku i osiadł tu na stałe.

Cały czas rozwijał też swoją pasję muzyczną. W Krakowie występował jako artysta uliczny, a szerokiej publiczności dał się poznać jako uczestnik programu „Mam talent!” (doszedł do półfinału). Śpiewał także w krakowskich restauracjach, a w czasie pandemii – na własnym balkonie.

Miłość do muzyki Franek, bo tak mówią do niego polscy znajomi, wyniósł z domu. Jego tata jest poetą, kompozytorem i wykonawcą. Wraz z bratem występował na scenie przez ponad 30 lat. To wspólnie z tatą Francois napisał francuską wersję „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. Nową aranżację przygotował natomiast Paweł Piątek, który współpracował z artystami takimi jak Marek Grechuta czy Grzegorz Turnau.

Paweł Piątek będzie odpowiadać za wszystkie aranżacje na płycie „Vis-à-vis”, nad którą właśnie pracuje Francois. Znajdą się tam francuskie wersje klasyków – m.in. „Nie ma jak u mamy” Wojciecha Młynarskiego i „Uciekaj, moje serce” Seweryna Krajewskiego. Płyta ma się ukazać w tym roku.

„Chodzi o to, żeby inne kultury też mogły poznać i kochać Polskę tak jak ja” – mówi Francois. Muzyka można odnaleźć na jego oficjalnej stronie www.francois.pl.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-15 13:18:58
miniaturka

Papież: słowa mogą być gestem czułości albo... mogą zabijać!

Wypowiadane przez nas słowa mogą być pocałunkiem, gestem czułości, lekarstwem, ale mogą stać się też nożem, szpadą, czy śmiercionośną amunicją. Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Nie obmawiać innych”, która jest swoistym vademecum użycia słowa, opracowanym na podstawie papieskiego nauczania.
2021-01-15 14:11:52
miniaturka

Nawet 50 mln zł kary za naruszenie wolności słowa w internecie

Serwisy społecznościowe nie będą mogły usuwać wpisów ani blokować kont polskich użytkowników, jeśli zamieszczone w nich treści nie łamią polskiego prawa. Powstanie Rada Wolności Słowa. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało szczegóły nowej ustawy.
2021-01-15 14:56:12
miniaturka

Chrześcijanie muszą być gotowi do przyjmowania każdej formy męczeństwa

Chrześcijanie powinni być gotowi na nowy wiek męczeństwa – na męczeństwo zrzeczenia się niektórych swobód, na znoszenie białych męczeństw, bez względu na to, jakie cierpienie by one oznaczały, aby być wiernym Jezusowi Chrystusowi – powiedział bp Joseph Strickland.
2021-01-15 16:16:27
miniaturka

Nadchodzi śnieg i mróz. Tak zimno nie było od dwóch lat!

Nadchodzący weekend, w trakcie którego temperatura może spaść do -22 st. na wschodzie Polski, będzie najzimniejszym od dwóch lat – ostrzega w rozmowie z PAP rzecznik i synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski. Duży mróz i opady śniegu spodziewane są już w nocy z piątku na sobotę.
2021-01-15 16:54:16
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają” (Mk 2,17). Z punktu widzenia duchowego, bez pomocy Jezusa my wszyscy źle się mamy, i wszyscy potrzebujemy Jego uzdrawiającej łaski...
2021-01-15 20:08:07
miniaturka

“Polonijny Rodzic na 6” - 2021

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły polonijne do udziału w IV edycji konkursu “Polonijny Rodzic na 6” - 2021. Konkurs ten ma na celu docenienie roli rodzica w rozwoju szkoły polonijnej oraz podkreślenie jak istotnym i ważnym jest jego zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły. Ma promować postawę rodzica - nauczyciela swoich dzieci, który przekazuje i pielęgnuje język ojczysty w swoim domu. Termin nadsyłania zgłoszeń pocztą elektroniczną: od 1 stycznia 2021 do 30 marca 2021 r.