Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-14 13:29
AC / dab / KAI

Lubelscy pątnicy dotarli na Jasną Górę

Witając pątników na Wałach Jasnogórskich, abp Budzik podziękował im za trud pielgrzymowania, który dla wielu ludzi był świadectwem wiary i miłości.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Jesteście obrazem Kościoła, ludu wędrującego do wspólnego celu. Wędrujemy do Maryi, by w Jej ramionach zobaczyć Jezusa. Ona wskazuje swoją ręką na Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem - powiedział abp Stanisław Budzik do uczestników 41. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi w dziewiętnastu grupach przez czternaście dni pokonali prawie 400 kilometrów.

Witając pątników na Wałach Jasnogórskich, abp Budzik podziękował im za trud pielgrzymowania, który dla wielu ludzi był świadectwem wiary i miłości. – Byliście apostołami Bożej radości. Budując łańcuch życzliwości i współpracy daliście wspaniałe świadectwo waszej wiary – powiedział metropolita lubelski.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że poprzez pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych, pątnicy chcą upodabniać się do Matki Bożej. – Chcemy, aby uczyła nas jak życiem odpowiadać na to, co mówi do nas Bóg. Chcemy, aby otwierała nas na działanie Bożego Ducha. Takie było nasze zadanie podczas tej pielgrzymki, by poczuć w swoich żaglach Jego wicher – mówił hierarcha.

Abp Budzik odniósł się także do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który jest obecnie w fazie przygotowawczej. Zauważył, że piesza pielgrzymka wiernych najlepiej wyraża idee odnowy życia religijnego w lokalnej wspólnocie. - Jesteście obrazem Kościoła, ludu wędrującego do wspólnego celu. Wędrujemy do Maryi, by w Jej ramionach zobaczyć Jezusa. Ona wskazuje swoją ręką na Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

14 sierpnia przed oblicze Czarnej Madonny, oprócz Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, dotarły też inne piesze i rowerowe pielgrzymki: m.in. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa czy Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin z diecezji warszawsko-praskiej.

41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywała się pod hasłem „W mocy Ducha Świętego”. Wyruszyła z Lublina 3 sierpnia, liczyła 19 grup i pokonała prawie 400 km.

dab / Jasna Góra


Podziel się tym materiałem z innymi: