Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-14 13:29
AC / dab / KAI

Lubelscy pątnicy dotarli na Jasną Górę

Witając pątników na Wałach Jasnogórskich, abp Budzik podziękował im za trud pielgrzymowania, który dla wielu ludzi był świadectwem wiary i miłości.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Jesteście obrazem Kościoła, ludu wędrującego do wspólnego celu. Wędrujemy do Maryi, by w Jej ramionach zobaczyć Jezusa. Ona wskazuje swoją ręką na Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem - powiedział abp Stanisław Budzik do uczestników 41. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Pielgrzymi w dziewiętnastu grupach przez czternaście dni pokonali prawie 400 kilometrów.

Witając pątników na Wałach Jasnogórskich, abp Budzik podziękował im za trud pielgrzymowania, który dla wielu ludzi był świadectwem wiary i miłości. – Byliście apostołami Bożej radości. Budując łańcuch życzliwości i współpracy daliście wspaniałe świadectwo waszej wiary – powiedział metropolita lubelski.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że poprzez pielgrzymowanie do sanktuariów maryjnych, pątnicy chcą upodabniać się do Matki Bożej. – Chcemy, aby uczyła nas jak życiem odpowiadać na to, co mówi do nas Bóg. Chcemy, aby otwierała nas na działanie Bożego Ducha. Takie było nasze zadanie podczas tej pielgrzymki, by poczuć w swoich żaglach Jego wicher – mówił hierarcha.

Abp Budzik odniósł się także do III Synodu Archidiecezji Lubelskiej, który jest obecnie w fazie przygotowawczej. Zauważył, że piesza pielgrzymka wiernych najlepiej wyraża idee odnowy życia religijnego w lokalnej wspólnocie. - Jesteście obrazem Kościoła, ludu wędrującego do wspólnego celu. Wędrujemy do Maryi, by w Jej ramionach zobaczyć Jezusa. Ona wskazuje swoją ręką na Tego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

14 sierpnia przed oblicze Czarnej Madonny, oprócz Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, dotarły też inne piesze i rowerowe pielgrzymki: m.in. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, Piesza Pielgrzymka Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa czy Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin z diecezji warszawsko-praskiej.

41. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywała się pod hasłem „W mocy Ducha Świętego”. Wyruszyła z Lublina 3 sierpnia, liczyła 19 grup i pokonała prawie 400 km.

dab / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-14 12:13:58
miniaturka
play

Młodzież do kapłanów: potrzebujemy Was!

Młodzież z Katowic postanowiła nagrać video, w którym wyraża wdzięczność kapłanom. To uśmiech w stronę księży, którzy dobrze, pokornie, z radością w codzienności wypełniają swoją posługę.
2019-08-14 12:31:40
miniaturka

Pierwsza rocznica śmierci abp Szczepana Wesołego

28 sierpnia 2018 r. zmarł w Rzymie abp Szczepan Wesoły,długoletni i niestudzony duszpasterz polskiej emigracji, Delegat Prymasa Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.Zwany „biskupem na walizkach”, niestrudzenie, jak długo pozwalały mu siły i stan zdrowia, służył Polakom rozsianym po świecie jako ich pasterz, przyjaciel i nauczyciel.
2019-08-14 12:51:12
miniaturka

Prymas Polski: Słowo Boże nie dzieli, nie stawia po stronach takiej czy innej barykady!

- Czy dzisiaj we wspólnocie Kościoła nie trzeba nam odnowy, jakiegoś zasadniczego zwrotu ku Bogu, ku Słowu Bożemu? - pytał w Kalwarii Pacławskiej abp Wojciech Polak.
2019-08-14 14:06:38
miniaturka

Komunikat Caritas Polska na Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej (ŚDPH), którego obchody przypadają w dniu 19 sierpnia, publikujemy komunikat prasowy Caritas Polska.
2019-08-14 14:31:45
miniaturka

Zakończyła się VIII edycja Szkoły Świętego Rocha

Mikstat: Kiedy kończą się spotkania w Rochowej Szkole to znak, że uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt są już naprawdę blisko.
2019-08-14 14:41:53
miniaturka

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

We wtorek 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 99. rocznica Cudu nad Wisłą - "Bitwy Warszawskiej", która ocaliła Europę przed bolszewickim najazdem.