Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-04-15 18:44
Sonia Zielińska / KAI

Łowicz: wspólna modlitwa przedstawicieli rzemiosła pszczelarskiego

W niedzielę 15 kwietnia br. w Łowiczu modlili się pszczelarze z różnych stron Polski. Miały tam miejsce obchody 80-lecia Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu oraz Ogólnopolskie Targi Pszczelarskie pt. „Wiosna w Pasiece”.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Mszy św. sprawowanej w Bazylice Katedralnej przewodniczył Biskup Łowicki Andrzej Dziuba. Do Katedry Łowickiej przybyli pszczelarze z różnych stron naszego kraju. Na początku liturgii przemówił Prezes Zarządu Koła Łowicz Marek Boroski. W swoim słowie przywołał m.in. osobę św. Ambrożego, który jak wiadomo jest Patronem pszczelarzy.

Do uczestników uroczystości odniósł się w swoim słowie także bp Andrzej F. Dziuba. „Zawsze pszczelarze byli blisko Kościoła; zresztą w annałach historii pszczelarstwa ilu wybitnych kapłanów zapisało się jako uczeni, eksperci” mówił kaznodzieja, który w swoim słowie wskazał też m.in. na Paschał widoczny szczególnie wyraźnie w trwającym okresie liturgicznym. Biskup nawiązał do słów z Exsultetu odnoszących się do tej paschalnej świecy, symbolu Jezusa Zmartwychwstałego, mówiąc że „jest to świeca, która jest owocem pracy pszczelego roju, […] żywi się ona strugami wosku, które dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła”.

Na zakończenie liturgii głos zabrał ks. Robert Kwatek, miejscowy proboszcz. Po wspólnej modlitwie w katedrze, uczestnicy kontynuowali obchody uroczystości w mieście Łowicz.

xas / Łowicz


Podziel się tym materiałem z innymi: