Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-17 09:59
ds / Vatican News

Łotwa: uroczystości w Agłonie

Jak co roku w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rzesze pielgrzymów przybyły do głównego sanktuarium maryjnego na Łotwie. Tym razem w związku z pandemią koronawirusa liczba uczestników nabożeństw została odgórnie mocno ograniczona.

Autor/źródło: By Dainis Matisonsuploaded and derivative work: MrPanyGoff - https://www.flickr.com/photos/dainismatisons/3316802596/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18535571

Uroczystości w Agłonie zaczęły się już 14 sierpnia, kiedy to na Łotwie obchodzone jest święto patrona tego kraju św. Meinarda. Wieczorną drogę krzyżową wokół sanktuarium poprowadził miejscowy ordynariusz bp Jānis Bulis. Sporo grup pielgrzymów przybyło też w poprzednich dniach, bowiem uczestnictwo w głównych uroczystościach ograniczono do maksimum 3 tys. osób. 

Centralnej Mszy odpustowej 15 sierpnia przewodniczył nuncjusz apostolski w krajach bałtyckich abp Petar Rajič. Papieski dyplomata zachęcał w homilii do poszanowania ludzkiej godności, do uczciwości w codziennej pracy, do okazywania sobie nawzajem solidarności, zwłaszcza w chwili obecnego kryzysu. „Dlatego jako chrześcijanie weźmy na siebie odpowiedzialność i z radością, wiernie i roztropnie realizujmy nasze życiowe powołanie budując cywilizację miłości – mówił abp Rajič. – W ten sposób można tworzyć społeczeństwo bardziej ludzkie i sprawiedliwe, odpowiedniejsze dla człowieka, wierniejsze Bogu i Jego przykazaniom”.

źródło: Tadeusz Cieślak SJ, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-08-17 07:53:38
miniaturka

Holandia: szokująca kampania reklamująca eutanazję

W czasie pandemii koronawirusa Holenderskie Stowarzyszenie na rzecz Wolnej Eutanazji przeprowadziło szokującą kampanię reklamującą „dobrą śmierć”. Ogólnokrajowa telewizja emitowała proeutanazyjne spoty w najlepszym wieczornym paśmie. Trafiły też do mediów prywatnych i na portale społecznościowe.
2020-08-17 07:56:25
miniaturka

Papieska modlitwa za Liban i Białoruś oraz ofiary pandemii

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek nawiązał do dramatycznej sytuacji na świecie. Zapewnił o swej pamięci za Liban i Białoruś oraz za rodziny przeżywające trudności z powodu pandemii koronawirusa.
2020-08-17 07:59:01
miniaturka

Międzynarodowa „wirtualna parafia”, czyli dobre owoce pandemii

Od początku pandemii Polacy w Hiszpanii spotykają się codziennie na wieczornej modlitwie różańcowej przez internet. Coś, co miało pomóc w chwili kryzysu trwa już szósty miesiąc. Z czasem dołączyły też rodziny z Polski, Niemiec, Holandii i Włoch. Zgodnie podkreślają, że w tej wspólnej modlitwie cenią szczególnie rodzinny klimat i brak anonimowości.
2020-08-17 08:18:09
miniaturka

Dziś liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża - pierwszego polskiego dominikanina

17 sierpnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, założyciela pierwszych na ziemiach Polskich dominikańskich klasztorów w Gdańsku, Chełmie, Elblągu i Toruniu. Święty jest jednym z patronów Polski oraz patronem polskiej prowincji Zakonu Kaznodziejskiego.
2020-08-17 08:51:11
miniaturka

Abp Pawłowski: Także na tej ziemi podnosi się rękę na rodzinę

Budowanie silnych, opartych na miłości, relacji rodzinnych i troska o najstarszych w społeczeństwie, w którym coraz częściej podnosi się rękę na rodzinę to główne myśli homilii abp. Jana Romea Pawłowskiego wygłoszonej w Piekarach Śląskich podczas tegorocznej pielgrzymki kobiet.
2020-08-17 09:53:59
miniaturka

Abp Jędraszewski w Krakowie: zmaganie między smokiem a niewiastą trwa nieustannie

Zmaganie między „Niewiastą obleczoną w słońce”, a wielkim smokiem trwa. Wymaga to postawy czujności i domaga się nieustannej modlitwy do Matki Bożej – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas odpustowej Mszy św. w bazylice Mariackiej w Krakowie.