Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-07 08:30
MG / Tadeusz Cieślak SJ - vaticannews.va

Łotwa: stulecie seminarium w Rydze

Jedyne katolickie wyższe seminarium duchowne w Rydze obchodzi stulecie istnienia. Specjalna uroczystość inaugurująca obchody odbyła się wczoraj.

Autor/źródło: vaticannews.va

Obecnie jest to jedyne seminarium duchowne na Łotwie, a w czasach komunizmu było jednym z dwóch, obok kowieńskiego, które kształciło katolickie duchowieństwo dla terenów całego Związku Sowieckiego. Założony w 1920 r. ośrodek formacyjny pierwotnie funkcjonował przy sanktuarium w Agłonie na wschodzie kraju. Przeniesiony w cztery lata później do Rygi, działa praktycznie nieprzerwanie aż do tej pory.


W ramach uroczystości zaprezentowano m.in. film dokumentalny przedstawiający historię seminarium, życie kleryków, ich motywacje oraz współczesne problemy związane z formacją. Wśród tych ostatnich na pierwszy plan wybija się coraz dokuczliwszy brak powołań: obecnie do kapłaństwa przygotowuje się tu zaledwie kilkunastu studentów – i to licząc łącznie z seminarium misyjnym Redemtopris Mater. Stąd abp Zbigniew Stankiewicz usilnie zachęcał parafie o modlitwę w tej intencji. Istnieje też potrzeba poważnego zajęcia się duszpasterstwem powołaniowym wśród młodych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-06 21:46:09
miniaturka

Iracki kardynał o nowej encyklice: daje nadzieję Bliskiemu Wschodowi

Kardynał Louis Sako zwrócił uwagę na znaczenie nowej encykliki papieskiej dla terenów szczególnie dotkniętych zubożeniem, wojnami i niesprawiedliwością.
2020-10-06 21:47:58
miniaturka

O. Costa: Fratelli tutti potwierdza prawdę o ludzkiej godności

Według redaktora naczelnego miesięcznika włoskich jezuitów Aggiornamenti sociali, Papież Franciszek w swojej trzeciej encyklice odrzuca relatywizm i wzywa do dialogu opartego na prawdzie o ludzkiej godności.
2020-10-06 21:51:51
miniaturka

Kard. Gracias: każdy jest powołany do bycia Samarytaninem

Komentując nową papieską encyklikę w kontekście Kościoła w Indiach metropolita Bombaju zwrócił uwagę na to, jak ważna jest we współczesnym świecie postawa dobrego Samarytanina, wrażliwego na potrzeby ludzi wykluczanych ze społeczeństwa lub marginalizowanych
2020-10-07 07:41:16
miniaturka

Quebec: katolicy zmęczeni sanitarnymi restrykcjami

W Quebecu pandemia Covid-19 negatywnie odbiła się na życiu diecezji i parafii. Jej niespodziewanym skutkiem jest jednak zacieśnienie relacji między samymi wiernymi oraz współpracy międzyreligijnej.
2020-10-07 08:28:03
miniaturka

Turcja: protestanci na celowniku państwa

Turcja przeżywa moment natężonej politycznej islamizacji. Odbija się to negatywnie m.in. na życiu i działalności wspólnot protestanckich. Oskarżane są o to, że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
2020-10-07 08:51:00
miniaturka

Z programu państwowego szwajcarskiego radia znikają audycje religijne

Audycje religijne i bicie dzwonów nie znajdą się w ramówce szwajcarskiego radia publicznego SRF. Kierownictwo radia uzasadnia tę decyzję koniecznością cięć finansowych. Zastanawiające jednak, dlaczego zdecydowano się na oszczędności kosztem audycji religijnych.