Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-08 14:48
S. Zielińska / KAI

Łódź: Księga Abstynencji u jezuitów

"Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas" - mówi KAI o. Remigiusz Recław SJ.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

W wielu parafiach i sanktuariach istnieje możliwość zadeklarowania decyzji o powstrzymywaniu się od alkoholu w specjalnych Księgach Abstynencji. O. Remigiusz Recław SJ propaguje inicjatywę przy duszpasterstwie łódzkich jezuitów.

– W kościele jezuitów w Łodzi można się wpisać do księgi abstynencji. Księga na stałe jest wyłożona przy obrazie Matki Bożej. Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas - na dwa tygodnie, na miesiąc, kwartał, pół roku i dłużej. Oprócz podjętego postu, w intencjach wpisanych do księgi odprawiana jest co jakiś czas Msza św. – powiedział KAI o. Remigiusz Recław SJ.

Do Księgi Abstynencji mogą wpisać się osoby, które decydują się na podjęcie postu od picia alkoholu, częstowania alkoholem i wydawania pieniędzy na alkohol. Po wpisaniu, osoba podejmująca post odczytuje prywatne przyrzeczenie w obecności świadka. Jak zaznaczają jezuici na swojej stronie internetowej, świadkiem może być każdy - ktoś znajomy lub nawet przypadkowy klient przykościelnej księgarni.

O. Recław zdradził, że do księgi wpisują się również kapłani pracujący w kościele jezuitów, a dwaj z nich wpisali swoje zobowiązanie na całe życie.

Jezuici ostrzegają, że od podjętego postu nie ma dyspensy – złamanie przyrzeczenia wymaga wyspowiadania się i podjęcia nałożonej przez spowiednika pokuty.

Podjęty post nie zabrania jedzenia potraw lub deserów polanych albo nasączonych alkoholem, przyjmowania leków na bazie alkoholu, jedzenia słodyczy z alkoholem czy oczywiście przyjmowania Krwi Pańskiej.

Istnieje również możliwość wpisania się do Księgi Abstynencji za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, wszelkie informacje znaleźć można na stronie www.archidiecezja.lodz.pl/jezuici.

Inicjatywa ruszyła w Roku Miłosierdzia, a niedawno Księgę na stałe umieszczono w świątyni.

Podobne akcje praktykowane są w innych parafiach i sanktuariach, np. na Jasnej Górze czy w Licheniu.

Wydawnictwo księży chrystusowców 'Hlondianum' przygotowało Księgi Abstynencji, mieszczące ponad 3000 wpisów.

dg / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-08 13:15:24
miniaturka
play

Furtka dla szatana. Na pozór niewinne...

Czy palenie tytoniu to niewinny nałóg, czy furtka dla szatana? Boże Pogotowie to krótki cykl, w którym Jolanta Cherbańska odnosi się do uzależnień z duchowego punktu widzenia.
2018-08-08 13:46:56
miniaturka

Na Powązkach poświęcono tablicę upamiętniającą m. Matyldę Getter

Na warszawskim cmentarzu powązkowskim została dziś poświęcona tablica, upamiętniająca m. Matyldę Getter, franciszkankę Rodziny Maryi. 8 sierpnia mija 50. rocznica śmierci wybitnej i ofiarnej zakonnicy.
2018-08-08 14:19:28
miniaturka
play

Chciał popełnić samobójstwo. Posłuchał siostry i stało się to

Przez 16 lat pracowałam w ośrodku leczenia uzależnień. Przyjrzałam się tej chorobie z bliska. Najbardziej przerażały mnie nawroty choroby. - mówi s. Jolanta Glapka, prezes Fundacji Pasja Życia.
2018-08-08 15:21:54
miniaturka

Musica Divina - festiwal, który budzi zachwyt

W środę 8 sierpnia w Krakowie odbędzie się Msza św. inaugurująca festiwal Musica Divina. Festiwal ten, to wydarzenie stwarzające realną szansę na doświadczenie sacrum w muzyce.
2018-08-08 15:40:21
miniaturka

Przesłanie bp. Guzdka w związku ze Świętem Wojska Polskiego

W związku ze zbliżającym się Świętem Wojska Polskiego biskup polowy Józef Guzdek wystosował przesłanie do żołnierzy i pracowników wojska.
2018-08-08 20:03:18
miniaturka

Papież: bożkami sukces, władza, pieniądze – pokusa wszechczasów

W środowej katechezie Papież kontynuował cykl poświęcony przykazaniom i mówił o bałwochwalstwie. Odwołał się to tekstu biblijnego z Księgi Wyjścia, gdzie Żydzi na pustyni stworzyli sobie bożka ze złota.