Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-08-08 14:48
S. Zielińska / KAI

Łódź: Księga Abstynencji u jezuitów

"Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas" - mówi KAI o. Remigiusz Recław SJ.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

W wielu parafiach i sanktuariach istnieje możliwość zadeklarowania decyzji o powstrzymywaniu się od alkoholu w specjalnych Księgach Abstynencji. O. Remigiusz Recław SJ propaguje inicjatywę przy duszpasterstwie łódzkich jezuitów.

– W kościele jezuitów w Łodzi można się wpisać do księgi abstynencji. Księga na stałe jest wyłożona przy obrazie Matki Bożej. Każdy, kto chce podjąć post od alkoholu w konkretnej intencji, wypowiada krótkie prywatne zobowiązanie i wpisuje się do księgi. Można się wpisać na dowolny czas - na dwa tygodnie, na miesiąc, kwartał, pół roku i dłużej. Oprócz podjętego postu, w intencjach wpisanych do księgi odprawiana jest co jakiś czas Msza św. – powiedział KAI o. Remigiusz Recław SJ.

Do Księgi Abstynencji mogą wpisać się osoby, które decydują się na podjęcie postu od picia alkoholu, częstowania alkoholem i wydawania pieniędzy na alkohol. Po wpisaniu, osoba podejmująca post odczytuje prywatne przyrzeczenie w obecności świadka. Jak zaznaczają jezuici na swojej stronie internetowej, świadkiem może być każdy - ktoś znajomy lub nawet przypadkowy klient przykościelnej księgarni.

O. Recław zdradził, że do księgi wpisują się również kapłani pracujący w kościele jezuitów, a dwaj z nich wpisali swoje zobowiązanie na całe życie.

Jezuici ostrzegają, że od podjętego postu nie ma dyspensy – złamanie przyrzeczenia wymaga wyspowiadania się i podjęcia nałożonej przez spowiednika pokuty.

Podjęty post nie zabrania jedzenia potraw lub deserów polanych albo nasączonych alkoholem, przyjmowania leków na bazie alkoholu, jedzenia słodyczy z alkoholem czy oczywiście przyjmowania Krwi Pańskiej.

Istnieje również możliwość wpisania się do Księgi Abstynencji za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej, wszelkie informacje znaleźć można na stronie www.archidiecezja.lodz.pl/jezuici.

Inicjatywa ruszyła w Roku Miłosierdzia, a niedawno Księgę na stałe umieszczono w świątyni.

Podobne akcje praktykowane są w innych parafiach i sanktuariach, np. na Jasnej Górze czy w Licheniu.

Wydawnictwo księży chrystusowców 'Hlondianum' przygotowało Księgi Abstynencji, mieszczące ponad 3000 wpisów.

dg / Łódź


Podziel się tym materiałem z innymi: