Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-19 18:24
ek / KAI

Łódź: abp Ryś zapowiada serię spotkań „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”

O przygotowaniach do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, planowanych łódzkich inicjatywach ekumenicznych oraz o wydarzeniu ewangelizacyjnym „Arena Młodych”, mówił dziś abp Grzegorz Ryś podczas konferencji prasowej w domu biskupim.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Debaty przygotowujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości, które rozpoczną się 26 marca odbywać się będą w domu biskupim. - Do udziału w nich zostali zaproszeni ludzie, którzy są „chorzy na Polskę” – czyli są ludźmi głębokiego patriotyzmu oraz ci, którzy są zdolni do rozmowy także z takimi osobami, którzy się z nimi dość istotnie różnią! – podkreślił arcybiskup.

W pierwszej debacie udział wezmą prof. Karol Modzelewski oraz prof. Adam Strzembosz. – Seria spotkań ma wspólny tytuł „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”, a zaczerpnięty został od K.C. Norwida, który przez wszystkich jest identyfikowany jako myśliciel głębokiego patriotyzmu – dodał abp Ryś.

Po raz pierwszy w Łodzi, w okresie wielkanocnym (dokładnie 13 kwietnia) odbędzie się Droga Światła, która swymi korzeniami sięga początków zgromadzenia salezjanów, a której odnowicielem był Ojciec Święty Jan Paweł II. Nabożeństwo odbędzie się na ulicach Łodzi i będzie miało wymiar ekumeniczny. – Przejdziemy z kościoła naszych braci ewangelików reformowanych do kościoła luterańskiego z przystankiem, jakim będzie nasza katedra rzymskokatolicka. Na tej trasie będzie 14 stacji wielkanocnych – podkreślił arcybiskup.

Druga inicjatywa ekumeniczna, która odbędzie się dopiero w grudniu, to ekumeniczna pielgrzymka do Ziemi Świętej. – Wspólna pielgrzymka do źródła naszej wiary odbędzie się 3-10 grudnia, a o całym wydarzeniu poinformuje list księży biskupów bratnich Kościołów, który wkrótce zostanie ogłoszony – zaznaczył.

Ostatnim tematem poruszonym na konferencji była Arena Młodych. – Poprzez to spotkanie, chcielibyśmy poprowadzić młodych, do głębokiego przeżycia spotkania z Jezusem Chrystusem – tłumaczył abp Ryś. – Ufamy, że to się wydarzy, że to jest możliwe w tak dużej grupie i można tego doświadczyć w wymiarze indywidualnym i osobistym – dodał. Arena Młodych jest wspólnym dziełem łódzkiego Kościoła i wspólnot, które się zaangażowały i przygotowały to wydarzenie. 

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-19 15:01:45
miniaturka

Rodziny z dziećmi z zespołem Downa często pozostawione same sobie

Wniosek ten wynika z raportu przygotowanego przez pracowników Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który został przedstawiony 19 marca w Krakowie.
2018-03-19 15:29:18
miniaturka

Markowa: Sympozjum nt. Rodziny Ulmów

Postulacja Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi oraz Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na sympozjum naukowe pt. "Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi – Świadkowie wiary".
2018-03-19 18:21:44
miniaturka

Przewodniczący KEP dziękuje sejmowej komisji

Abp Stanisław Gądecki wystosował komunikat, w którym dziękuje sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka za udzielenie pozytywnej rekomendacji obywatelskiemu projektowi ustawy „Zatrzymaj aborcję".
2018-03-19 20:49:24
miniaturka

Abp Kowalczyk: św. Józef przyciąga ludzi, którzy chcą uczyć się prawości

- Św. Józef przyciąga rzesze małżonków i ludzi młodych, którzy tu chcą uczyć się prawości ludzkiej - mówił abp Józef Kowalczyk, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-03-19 23:43:27
miniaturka

345 rocz. śmierci o.Augustyna Kordeckiego

Dokładnie 345 lat temu, 20 marca 1673 r. w Wieruszowie zmarł ojciec Augustyn Kordecki obrońca Jasnej Góry w czasie najazdu szwedzkiego w 1655 r.
2018-03-20 08:21:38
miniaturka

Buenos Aires: duchowni z ubogich dzielnic sprzeciwiają się ustawie proaborcyjnej

„Razem z ubogimi troszczymy się o życie” – to tytuł dokumentu, w którym duchowni z Buenos Aires sprzeciwiają się ustawie proaborcyjnej zaproponowanej przez argentyński rząd.