Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-30 08:03
AC / Paweł Pasierbek SJ

Litwa czeka na Franciszka

Ks. Mykolas Sotničenka zaznaczył, że Litwa jest krajem, w którym brak nadziei. Wskazuje na to chociażby fakt, iż w kraju tym notuje się największą liczbę samobójstw w Europie.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

O oczekiwaniach Litwinów na przyjazd Papieża, o potrzebie umocnienia nadziei, a także wierze, która bardziej opiera się na tradycji niż na osobistej relacji z Bogiem mówił w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR pomocniczy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu tego kraju.

Ks. Mykolas Sotničenka zaznaczył, że Litwa jest krajem, w którym brak nadziei. Wskazuje na to chociażby fakt, iż w kraju tym notuje się największą liczbę samobójstw w Europie, a wielu Litwinów opuszcza swoją ojczyznę w poszukiwaniu pracy w Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Dodał, że „Papież nie odwiedza Litwy, ponieważ chce pojechać gdziekolwiek, ale dlatego, że kraj ten bardzo potrzebuje jego obecności i Papież dobrze o tym wie”.

Litewski duchowny podkreślił także, że 95 proc. z 3 milionów mieszkańców tego kraju deklaruje się jako katolicy. Jednakże wielu z nich są osobami wierzącymi z tradycji, stąd ograniczają się do chrztu, Pierwszej Komunii i ślubu. Tylko 10 proc. Litwinów uczestniczy w niedzielnej Mszy św. Naszą nadzieją są ludzie młodzi – stwierdził ks. Sotničenka. Mamy naprawdę bardzo prężne grupy młodzieżowe, a w parafiach jest więcej młodych niż starszych.

Pomocniczy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu zachęcił także do licznego udziału w spotkaniach z Papieżem. „Pragniemy, aby było to bardzo osobiste doświadczenie - powiedział -  stąd zachęcamy wszystkich, aby nie śledzili wizyty przed telewizorami, ale przyszli i spojrzeli w oczy Franciszka, choćby przez chwilę. To będzie bardzo osobiste, szczególne doświadczenie”.

Dodajmy, że pielgrzymka Papieża Franciszka na Litwę przewidziana jest na 22 i 23 września. Będzie to pierwszy etap jego wizyty w krajach bałtyckich, w czasie której odwiedzi jeszcze Łotwę i Estonię.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy