Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-05-22 10:33
Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów / Bp Piotr Greger

Liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wpisała wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej do Rzymskiego Kalendarza Ogólnego. W związku z tym przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski wystosował Komunikat

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, BP KEP, licencja: CC BY-SA

KOMUNIKAT
Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
w sprawie wpisania wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej (5 października)
do Rzymskiego Kalendarza Ogólnego


W dniu 18 maja 2020 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przesłała do biskupów całego Kościoła informację o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Kalendarza Ogólnego oraz nadesłała oficjalne teksty łacińskie na ten obchód liturgiczny.

Przy tej okazji należy przypomnieć, że obchód liturgiczny ku czci św. Faustyny Kowalskiej już 25 lat temu został zatwierdzony przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dla Polski, w randze wspomnienia obowiązkowego (prot. 2295/93/L z dn. 25.01.1995), oraz że w księgach liturgicznych w języku polskim (Mszał i Liturgia Godzin) mamy już teksty na to wspo-mnienie, potwierdzone dla Polski w dn. 22.09.1995 r. (prot. 1810/95/L). Zatwierdzony tekst polski zawiera cały formularz mszalny i czytania (z użyciem słowa "błogosławiona" przy imieniu Faustyny), a także II czytanie Godziny czytań wybrane z Dzienniczka św. Faustyny (zeszyt I, s. 199-200: "Posłannictwo głoszenia i wypraszania miłosierdzia Bożego dla świata").

Przesłany przez Kongregację w 2020 r. zestaw tekstów dla całego Kościoła jest nieco odmienny, ponieważ różni się mniejszą ilością tekstów własnych (tylko kolekta), a także innym II czytaniem Godziny Czytań, zaczerpniętym z homilii św. Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Siostry Faustyny (30.04.2000), z której polskim oficjalnym tłumaczeniem można się zapoznać w polskiej edycji L’Osservatore Romano 2000, nr 6, s. 23-24.

Do czasu podjęcia przez Konferencję Episkopatu Polski ewentualnej decyzji o zmianie tego czytania, obowiązują w Polsce teksty obecnie używane.


Bp Adam Bałabuch

Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego 

i Dyscypliny Sakramentów 


Świdnica, dnia 20 maja 2020 r.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Faustyna Kowalska, kkbids, Faustyna