Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-25 12:53
PS

List Delegata KEP do proboszczów

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak zachęca księży proboszczów do wywieszenia w gablotach informacyjnych plakatu Inicjatywy „Zranieni w Kościele” oraz przekazania w ogłoszeniach duszpasterskich informacji o numerze telefonu i terminie dyżuru.

Autor/źródło: ochrona.episkopat.pl

Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy,

    Skandal wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych oraz zaniedbania i błędne reakcje przełożonych kościelnych na te wydarzenia spowodowały poważny kryzys w Kościele. Próbując się z nim zmierzyć, musimy przede wszystkim myśleć o osobach skrzywdzonych, dostrzec w nich twarz zranionego Chrystusa i przyjść im z pomocą. Tego uczy nas Jezus: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40)

    Wśród działań Kościoła w Polsce na rzecz osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym we wspólnocie kościelnej bardzo ważne miejsce zajmuje Inicjatywa „Zranieni w Kościele”. To dzieło świeckich katolików będące wyrazem ich odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła. Prowadzą oni telefon wsparcia czynny w każdy wtorek od godz. 19 do 22, za pośrednictwem którego osoby skrzywdzone zostają wysłuchane i otrzymują anonimowe, bezpłatne, dyskretne i profesjonalne wsparcie, w tym rzetelną informację o tym, gdzie uzyskać pomoc (psychologa, prawnika, duszpasterza) i w jaki sposób zgłosić przestępstwo do właściwych instytucji państwowych i kościelnych. Przy dzisiejszym prawnym obowiązku zgłaszania tego rodzaju przestępstw organom ścigania, działający telefon wsparcia pozwala wyciągnąć pomocną dłoń i realnie pomóc osobom, zanim dokonają zgłoszenia. Na wtorkowe dyżury zgłaszają się również rodziny osób pokrzywdzonych, a także ludzie, dla których ten kryzys w Kościele stał się powodem zgorszenia i smutku.

    Do tej pory „Zranieni w Kościele” to jedyna tego typu inicjatywa katolicka. Wiele osób wspiera te działania finansowo. Naszym wsparciem jako duchownych może być także udostępnienie informacji o tej Inicjatywie w naszych wspólnotach parafialnych. W związku z tym bardzo proszę o wywieszenie w gablotach informacyjnych załączonego plakatu Inicjatywy „Zranieni w Kościele” oraz przekazania w ogłoszeniach duszpasterskich informacji o numerze telefonu i terminie dyżuru (na drugiej stronie znajduje się propozycja ogłoszeń). Zachęcam również do umieszczenia informacji o tej Inicjatywie na stronie internetowej parafii oraz promowania jej w mediach społecznościowych.

    Każdy rodzaj pomocy w dotarciu do osób zranionych jest bezcenny. Rozpowszechnienie w polskich kościołach informacji o Inicjatywie „Zranieni w Kościele” jest bardzo potrzebnym krokiem umożliwiającym skorzystanie z fachowej i życzliwej porady przez wszystkie osoby, które doświadczyły krzywdy i przemocy seksualnej w Kościele, a do tej pory nie miały odwagi, aby się zmierzyć ze swoją bolesną przeszłością. To właśnie we wspólnocie Kościoła, w której zostały zranione, być może przed wielu laty, powinny obecnie znaleźć wysłuchanie, poradę i pomoc, które umożliwią im wychodzenie z przeżywanej traumy.


+ Wojciech Polak

Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski
Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży

DOKUMENT W WERSJI PDF


PROPOZYCJA OGŁOSZEŃ PARAFIALNYCH:
W gablocie parafialnej znajduje się informacja o Inicjatywie „Zranieni w Kościele”. Jest to telefon wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie we wspólnocie Kościoła czynny w każdy wtorek od godz. 19 do 22. Wszystkie osoby w ten sposób zranione, potrzebujące wysłuchania, rady i wsparcia, zachęcamy do skorzystania z tej bezpłatnej, anonimowej i profesjonalnej pomocy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-25 12:33:47
miniaturka

Polska: uczczą pamięć rtm. Witolda Pileckiego w 72. rocznicę jego śmierci

W 72. rocznicę zamordowania Witolda Pileckiego w mokotowskim więzieniu, 25 maja o godz. 21.30, dokładnie w godzinę śmierci bohatera, w jedenastu miastach przedstawiciele IPN złożą hołd Rotmistrzowi zapalając znicze pamięci pod jego pomnikami.
2020-05-25 12:43:17
miniaturka

#DzieńZaczynamOdEwangelii - Ojcze, nadeszła godzina

Nasze życie bywa nieustanną bieganiną, od rana do wieczora? Czy jednak wiemy, po co tak biegamy?. Komentarz do Ewangelii, J 16, 5-11.
2020-05-25 12:45:22
miniaturka

IgnisDei – Kreatywne Spotkanie Liderów ONLINE – już za 2 dni

Stowarzyszenie Muza Dei w czasie epidemii nie próżnuje. Wśród wielu działań, prowadzonych m.in. w mediach społecznościowych, zajmuje się także organizacją wydarzeń.
2020-05-25 13:16:14
miniaturka

Abp Ryś o wierze, która jest przede wszystkim trwaniem we wspólnocie

- Nie wystarczy wiedzieć, kim jest Jezus - mówi abp Grzegorz Ryś, komentując Ewangelię. Dzisiejsza liturgia przekazuje nam bowiem rozmowę Chrystusa z uczniami z Wieczernika. Ich wiara zostanie niebawem poddana próbie. Okaże się, że sama wiedza o Jezusie nie wystarczy.
2020-05-25 13:40:38
miniaturka

Uwielbienie Najświętszego Sakramentu w Kielcach pod hasłem „Staje się nowe”

Pod hasłem „Staje się nowe” odbyła się w niedzielę 24 maja ósma edycja Uwielbienia Najświętszego Sakramentu – wydarzenia modlitewnego łączącego adorację Jezusa Eucharystycznego w przestrzeni miejskiej, świadectwa, ludzi, muzykę i biskupie błogosławieństwo.
2020-05-25 13:57:37
miniaturka

Jerozolima: Bazylika Grobu Pańskiego ponownie otwarta!

W niedzielę 24 maja, dokładnie w dwa miesiące po zamknięciu, otwarto bramę do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Zgodnie z zarządzeniami władz izraelskich – do środka jednorazowo będzie mogło wejść najwyżej 50 osób, mających maseczki na twarzach i zachowujących odpowiednie odległości od siebie.