Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-05 15:08
mk / KAI

„Liczyć się będzie każda minuta”. Media o spotkaniu papieża z ajatollahem

Amerykańskie środki przekazu, m.in. agencja AP i Yahoo USA podały szczegółowy program spotkania papieża Franciszka z ajatollahem al-Sistanim, przywódcą irackich szyitów w Nadżafie. Według mediów w czasie tego wydarzenia ważna będzie każda jego minuta.

Autor/źródło: IsaKazimi /Wikimedia Commons (Public Domain)

Papieski konwój ma przejechać główną aleją Rasul, prowadzącą do meczetu Imama Alego – jednego z najświętszych miejsc dla szyitów, obok Mekki i Medyny. Ponieważ dalej aleja zwęża się tak, że nie można już jechać samochodem, papież wysiądzie i przejdzie ok. 30 m do skromnego domu al-Sistaniego, w którym mieszka on już kilkadziesiąt lat. Na Ojca Świętego będzie tam czekał syn gospodarza Mohammed Ridha, po czym, po przebyciu kilku stopni, powita go osobiście al-Sistani.

Zwykle przyjmuje on gości na siedząco, ale tym razem zmieni zwyczaj i osobiście poprowadzi papieża do pokoju wewnątrz i tam wskaże mu miejsce do siedzenia: sofę w kształcie litery L.

Jeden z funkcjonariuszy religijnych zwrócił uwagę, że „nigdy dotychczas nie było tu takiego powitania”, dodając, że ajatollah będzie cały czas stał „mimo podeszłego wieku i słabego zdrowia” (al-Sistani ma 90 lat a w zeszłym roku złamał nogę). Gospodarz poczęstuje swego gościa herbatą. „Następnie Jego Świątobliwość przekaże Wielkiemu Ajatollahowi przesłanie dla całej ludzkości o pokoju i wzajemnej miłości” – zapowiedział ów urzędnik.

Nie wiadomo jeszcze, jaki podarunek przygotowano dla papieża, wiadomo natomiast, że on sam podaruje ajatollahowi egzemplarze swoich najważniejszych pism, w tym swą najnowszą encyklikę „Fratelli tutti”.

Nie wiadomo też jeszcze, czy al-Sistani podpisze zaproponowane mu przesłanie papieskie. Rozmawiano o tym kilkakrotnie, ale na razie nic nie wskazuje, by obaj przywódcy religijni mieli podpisać jakiś wspólny dokument. Być może ajatollah wyda w tej sprawie oświadczenie ustne.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-05 14:36:24
miniaturka

Ataki na księży i kościoły. Nastroje antykatolickie w Polsce nie łagodnieją

W ostatnim czasie media donoszą o wielu atakach na kościoły i na księży. Dochodzi do dewastacji, niszczenia kościołów, a także pobić duchownych. Paradyż, Myślenice, Poznań, Rzeszów, Warszawa – to miejsca, w których tego typu wydarzenia miały miejsce w ciągu ostatnich trzech tygodni.
2021-03-05 14:40:26
miniaturka

Mielec. Od kryzysu do potężnej strefy ekonomicznej

Flagową branżą strefy pozostaje lotnictwo – w Mielcu działają najwięksi potentaci globalni z branży, a lotnicze firmy strefowe to najwięksi członkowie klastra Dolina Lotnicza. Jednocześnie SSE EURO-PARK MIELEC jest bardziej zdywersyfikowaną strefą ekonomiczną w Polsce.
2021-03-05 14:42:36
miniaturka

Franciszek w Iraku: przybywam jako pokutnik, proszący o przebaczenie Niebios

Braterskie współistnienie wymaga zaangażowania opartego na najgłębszej tożsamości, jaką posiadamy – tożsamości dzieci jedynego Boga i Stwórcy. Mówił o tym papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim w Bagdadzie.
2021-03-05 15:16:24
miniaturka

Raport „Kościół w Polsce” 2021: laicyzacja nabiera tempa, choć są też pewne pozytywy

Raport „Kościół w Polsce” zaprezentowany na konferencji KAI wskazuje na poważne przyspieszenie trendu laicyzacji w Polsce i stawia poważne pytania o przyszłość Kościoła w naszym kraju. Są jednak także pewne pozytywy, których nie można przeoczyć
2021-03-05 15:44:40
miniaturka

Lewica zagraża demokratycznej naturze Unii Europejskiej

Problem europejskich wartości demaskuje w na łamach „The American Conservative” Jorge González-Gallarza. UE jest bliska przekroczenia Rubikonu, co grozi rozpadem jej politycznej jedności. W sporze o tzw. „mechanizm praworządności”, autor staje po stronie Polski i Węgier.
2021-03-05 15:58:30
miniaturka

Argentyński lit w rękach Chińczyków

Zapotrzebowanie na lit dynamicznie rośnie wraz z rozwojem urządzeń mobilnych i pojazdów elektrycznych. Na całym świecie trwa walka o dostęp do tego cennego minerału. Posiadająca ogromne złoża „białego złota” Argentyna, zawarła umowę o współpracy z Państwem Środka.