Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-10 12:50
JR / PAP

Liczba zachorowań rośnie. Co z obostrzeniami w gospodarce?

Jeżeli utrzyma się wysoka liczba zakażeń, możliwe będą kolejne regionalne kroki w tył, aby w sposób powszechny nie wyłączać gospodarki w całym kraju – powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.

Autor/źródło: PAP

Jak poinformował w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w Polsce zanotowano 17 tys. nowych zakażeń koronawirusem.

Semeniuk była pytana na antenie radia TokFM, co oznacza to dla przedsiębiorców. Wskazała, że gdy wprowadzano drugi etap odmrożeń gospodarki premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, iż rząd będzie przyglądał się sytuacji i być może trzeba będzie zrobić krok w tył w wypadku rosnących zachorowań.

„Staramy się to robić regionalnie, stąd decyzja o zamknięciu Warmii i Mazur, za chwileczkę będzie Pomorze wyłączone. Niestety w dalszej kolejności również są inne województwa, w których ta liczba zakażeń jest zdecydowanie większa” – powiedziała wiceminister. Pytana o kalendarz podejmowania decyzji, dodała, że rozporządzenie zazwyczaj wydawane jest na okres 14 dni i w tym czasie również podejmowane są dalsze decyzje.

„Do końca tygodnia będziemy się przyglądali sytuacji w kraju, jeżeli te liczby będą niestety takie, jak dzisiaj, to za pewne będziemy musieli podejmować kolejne kroki w tył, po to, aby w sposób powszechny gospodarki w całym kraju nie wyłączać” – powiedziała.

Według Semeniuk przy podejmowaniu decyzji brane są pod uwagę m.in. liczba zleceń na wykonywanie testów, liczba osób hospitalizowanych, wariant drugiego szczepu SARS-CoV-2.

Zwróciła uwagę, że chodzi o decyzje „regionalne, nie powszechne, bo staramy się, aby ta gospodarka w wielu sektorach była uwolniona i mogła funkcjonować”. Podkreśliła przy tym, że „zdrowie Polaków jest na pierwszym miejscu”.

Semeniuk pytana, czy dotknięte regiony dostaną dodatkowe wsparcie, odpowiedziała: „Na ten moment nie przewidujemy wsparcia tarcz regionalnych”, a firmy dotknięte lockdownem mogą ubiegać się o pomoc z Tarcz, które mają charakter powszechny.  


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-10 10:55:50
miniaturka

Ponad 17 tys. nowych zakażeń w ciągu doby. Najwięcej w tym roku

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 17 260 osób. To najwyższy wynik od początku roku. Zmarło 398 osób – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.
2021-03-10 11:45:50
miniaturka
play

Dlaczego warto upraszczać swoje życie?

Upraszczanie naszego życia jest gromadzeniem sobie skarbów w niebie – mówi o. Wojciech Surówka. Dlaczego warto upraszczać życie? Co to oznacza w praktyce? Jak wpisuje się to w przygotowanie na śmierć? Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka rozważań „Memento mori”!
2021-03-10 12:15:05
miniaturka

W Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada wariant brytyjski koronawirusa

W Polsce za 30 proc. zakażeń odpowiada wariant brytyjski koronawirusa – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Przyznał też, że resort zdrowia spodziewa się, iż szczyt trzeciej fali pandemii przypadnie na przełom marca i kwietnia.
2021-03-10 13:12:25
miniaturka

Dlaczego zapachy przywołują wspomnienia? Nowe badania nad funkcjami węchu

Pomiędzy hipokampem – ośrodkiem pamięci w mózgu, który magazynuje wspomnienia – a obszarami węchowymi człowieka, występuje silne i proste połączenie. Właśnie to pozwala na przywoływanie wspomnień dzięki zapachom, które czujemy – donosi „Progress in Neurobiology”.
2021-03-10 13:47:08
miniaturka

Kard. Sarah: nigdy nie sprzeciwiłem się papieżowi

Posłuszeństwo papieżowi nie jest jedynie potrzebą ludzką. Jest sposobem na to, by być posłusznym Chrystusowi, który postawił apostoła Piotra i jego następców na czele Kościoła – przypomina kard. Robert Sarah w wywiadzie podsumowującym jego ponad 20-letnia posługę w Stolicy Apostolskiej.
2021-03-10 13:53:10
miniaturka

Aktor odmówił przeczytania fragmentu książki krytykującego Jana Pawła II

Chodzi o fragment książki Artura Domosławskiego o Zygmuncie Baumanie. Aktor w trakcie pracy nad audiobookiem odmówił przeczytania jej fragmentu krytykującego Jana Pawła II i całkowicie zrezygnował z pracy nad nagraniem. Książkę przeczytał inny lektor, publikacja ukazała się zgodnie z planem.