Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-02-27 10:45
S. Zielińska / Robert Adamczyk

Licheńskie spotkania z ikoną

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyły się pierwsze w tym roku warsztaty pisania ikon.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

W spotkaniu, które odbyło się w dniach 22-25 lutego, łącznie wzięło udział siedemnaście osób – siedmioro w grupie dla początkujących ikonopisarzy oraz dziesięcioro dla tych, którzy już uczestniczyli w poprzednich edycjach licheńskich spotkań  z ikoną.

Teologię ikony grupie początkującej przedstawił ks. Rafał Krauze MIC. Pani Elżbieta Zagalska z Koła postanowiła wziąć udział w licheńskich warsztatach wraz ze swoją córką, Aleksandrą. „Zdecydowałam, że przyjadę do Lichenia i zmierzę się z informacjami na temat pisania ikon. Jest to temat trudny i skomplikowany, ale cieszę się, że podjęłam to wyzwanie. Ponadto jest to praca z podtekstem duchowym, co także ma swoje znaczenie w kontekście miejsca, jakim jest Licheń” – powiedziała.

Grupą zaawansowaną natomiast od strony teoretycznej opiekował się pan Adam Zapora, historyk sztuki, kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyckiej we Włocławku, który w minionych edycjach licheńskich warsztatów uczestniczył jako początkujący ikonopisarz. „Grupa zaawansowana zajmowała się tematyką krzyża. W trakcie wprowadzania w temat staraliśmy się pokazać, w jaki sposób na przestrzeni wieków zmieniało się przedstawianie ukrzyżowanego Chrystusa w sztuce. W ten sposób dotarliśmy do motywu przewodniego warsztatów, jakim była ikona Krzyża z San Damiano” – wyjaśnił artysta-plastyk. Obydwiema grupami od strony praktyki pisania ikony opiekowała się pani Janina Krauze, ikonopisarka z Bieszczad (także przy wydatnej pomocy pana Adama, czasem także innych, bardziej zaawansowanych uczestników warsztatów).

Licheńskie warsztaty każdorazowo mają formę spotkania o charakterze rekolekcyjnym. Należy bowiem pamiętać, że ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym, a pisanie ikon nie jest tylko zwykłym malowaniem. W związku z tym każdego warsztatowego dnia uczestnicy wprowadzani byli w wybrane zagadnienia z teologii ikon, poznając ich historię i ucząc się je czytać. Czas upływał także na medytacji przed wybraną ikoną. Praktyczne wykorzystanie otrzymanych informacji rozpoczęło się wraz z wybraniem przez ikonopisarzy konkretnej ikony, którą postanowili przygotować.

Słowo „ikona” pochodzi z języka greckiego („eikon”). Ikona jest obrazem sakralnym powstałym głównie w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażającym przede wszystkim postać Chrystusa i Maryi. Może także przedstawiać apostołów, świętych, sceny biblijne lub też liturgiczno-symboliczne.

Licheń Stary, 26 lutego 2018 r.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: warsztaty, ikony, Licheń Stary, pisanie ikon, ikonopisarz