Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-10 18:56
S. Zielińska / Robert Adamczyk

Licheń. Zjazd rodziców księży i braci marianów

Rodziny księży i braci marianów przybywają każdego roku z początkiem wiosny do Lichenia. Jest to czas wzajemnego poznawania się, wyrażenia wdzięczności rodzicom, a także okazja do poznania Zgromadzenia.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

„W ten sposób pragniemy okazać naszym rodzicom wdzięczność za dar życia, wychowanie, cierpliwość, okazane serce na każdym etapie naszego życia począwszy od małego dziecka aż po dziś”. Tymi słowami ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia Księży Marianów, podsumował spotkanie rodziców oraz krewnych księży i braci marianów, jakie w dniach 6-8 kwietnia miało miejsce w Licheniu.

Doroczny zjazd rozpoczęła w piątkowy wieczór Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Adama Stankiewicza MIC, wicekustosza Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym w kościele parafialnym p.w. św. Doroty.

Sobota, będąca głównym dniem spotkania, była przepełniona modlitwą i odpoczynkiem w zaciszu licheńskiego Sanktuarium. Osoby zainteresowane mogły zapoznać się z historią Sanktuarium dzięki pomocy przewodnika. Tuż po modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia uczestnicy spotkania zgromadzili się na projekcji filmu pt. „Światu potrzeba Matki”, który powstał z okazji przypadającej w ubiegłym roku 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej. 

„Jest to spotkanie, dzięki któremu nasi rodzice mają okazję do wzajemnego poznania i spotkania się, które ma mocno duchowy charakter – poprzez uczestnictwo w Eucharystii, wspólnotą modlitwę – drogę krzyżową, koronkę do Bożego Miłosierdzia czy Apel Maryjny. Jest to także okazja do poznania Zgromadzenia, jaki jest aktualnie jego stan, co Zgromadzenie robi, co zamierza, jakie stawia sobie cele” – powiedział ks. Tomasz Nowaczek MIC.

Rodzice i krewni marianów przybywają każdego roku z początkiem wiosny do Lichenia również po to, aby spotkać się z Matką Bożą w Jej licheńskim wizerunku. Dla wielu z nich jest to niezwykle ważna wizyta, w trakcie której znajdują pocieszenie u tronu Pani Licheńskiej i czerpią siły na dalsze życie. Zdaniem Przełożonego Prowincji niebagatelną rolę odgrywa także pomoc ze strony bliskich w postaci modlitwy. „W minionym roku osobiście odczuwałem dużą potrzebę prośby kierowanej do rodziców by modlili się o powołania. Co więcej – wydaje się, że te rodziny mają w sobie również potencjał powołaniowy poprzez swoje wnuki czy prawnuki”.

W trakcie spotkania ks. Nowaczek prosił także rodziny o posłanie misyjne w miejscach zamieszkania, aby nie obawiali się mówić o pięknie powołania zakonnego i misyjnego swoim znajomym.

Zgromadzenie Księży Marianów jest pierwszym męskim zakonem powstałym na ziemiach polskich, który pomimo licznych zawirowań historycznych i politycznych, przetrwał po dziś dzień. Założył je św. o. Stanisław Papczyński w 1670 roku. Swoją posługę duszpasterską realizuje zgodnie z zawołaniem „Pro Christo et Ecclesia” („Za Chrystusa i Kościół”) wcielając w życie charyzmaty pozostawione przez Ojca Założyciela. 

Licheń Stary, 09 kwietnia 2018 r.

Robert Adamczyk Biuro Prasowe Sanktuarium 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-04-10 15:50:56
miniaturka
play

Uczeń czy nauczyciel? spotkanie mężczyzn w Krakowie

Mężczyźni Świętego Józefa zapraszają na kwietniowe spotkanie otwarte w Krakowie. Temat: "Nauczyciel czy uczeń?" podejmie ks. Mirosław Tosza.
2018-04-10 18:16:07
miniaturka

Papież: misjonarz powinien być uległy mocy Ducha Świętego

Wszystko zaczyna się od Zmartwychwstania Jezusa, od niego pochodzi świadectwo apostołów, a przez nie rodzą się wiara i nowe życie wspólnoty – mówił Papież do misjonarzy miłosierdzia zebranych na Eucharystii w Bazylice Watykańskiej.
2018-04-10 18:38:05
miniaturka

Francja: bezprecedensowe spotkanie prezydenta z katolikami

Macron wyraził uznanie dla działalności Kościoła katolickiego. Wspomniał o heroicznej postawie katolickiego żandarma, który oddał życie za zakładnika islamskiego terrorysty.
2018-04-11 01:00:46
miniaturka

Chrześcijańskie Forum Młodych

Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo ma zaszczyt zaprosić na III Chrześcijańskie Forum Młodych, które odbędzie się dnia 14 kwietnia A.D. 2018 w Budynku Pomuzealnym Instytutu Historycznego na Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego.
2018-04-11 08:21:39
miniaturka

Papież aktywny na Twitterze: dwa wpisy o świętości w jeden dzień

Wczoraj ukazał się jeszcze jeden wpis papieża Franciszka na Twitterze o świętości. Papież wskazuje w nim na drogę Ewangelii i czyste serce.
2018-04-11 08:47:58
miniaturka

137. Zebranie Plenarne Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych

Zebranie trwa. Myślą przewodnią wiosennego Zebrania Plenarnego Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych jest młodzież, jej oczekiwania, pragnienia i nadzieje.