Licheń. Zjazd mariańskich braci zakonnych

„Ożywienie ducha braterskiego we wspólnotach mariańskich na podstawie nowego brzmienia Konstytucji i Dyrektorium” jest tematem tegorocznego zjazdu mariańskich braci zakonnych w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym (13-16.11).

Bracia do Lichenia przybyli, aby wymienić doświadczenia związane z posługą w Zgromadzeniu, a także w celu odbudowania ducha. Pobyt w Sanktuarium wykorzystują na indywidualną i wspólnotową modlitwę. Uczestniczą także w konferencjach poświęconych tematowi przewodniemu: „Konferencje, w których uczestniczymy, dotyczą ostatnich zmian w mariańskich Konstytucjach i Dyrektorium odnoszących się do charyzmatu, misji, charakteru i miejsca Zgromadzenia w Kościele, a także praw i obowiązków współbraci” – wyjaśnił uczestniczący w spotkaniu br. Mariusz Machul MIC, trzeci radny Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów.

Konferencje dla mariańskich braci zakonnych przygotował ks. dr Marian Pisarzak MIC. Z uczestnikami zjazdu spotkał się także ks. dr Tomasz Nowaczek MIC, przełożony Prowincji Polskiej. Dyskusja w trakcie spotkania dotyczyła stanu duchowo-personalnego Prowincji i nowych zadań czekających Zgromadzenie w nadchodzącym roku.  

Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest pierwszym powstałym na ziemiach polskich męskim zgromadzeniem zakonnym. Założył je w 1673 roku św. Stanisław Papczyński. Duchowość marianów koncentruje się wokół szerzenia kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także modlitwy ze dusze czyśćcowe. Obecnie Zgromadzenie liczy ok. 500 księży, braci i osób stowarzyszonych. Składa się z 5 prowincji i posługuje w 17 krajach na świecie. W Polsce marianie posługują m.in. w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym, gdzie prowadzą hospicjum, centrum naprotechnologii i ośrodek pomocy rodzinie i osobom uzależnionym.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu Starym

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama