Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-06-27 15:34
S. Zielińska / Robert Adamczyk

Licheń. Symfonika w muzyce organowej

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zakończyła się sesja naukowo-metodyczna zatytułowana „Symfonika w muzyce organowej”.

Autor/źródło: Sanktuarium Maryjne Licheń Stary

Sesja naukowo-metodyczna „Symfonika w muzyce organowej” zorganizowana została przez Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie wraz z Ministerstwem Kultury i Centrum Edukacji Artystycznej. 


Jak wyjaśnił prof. Andrzej Chorosiński, były rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a jednocześnie twórca dyspozycji brzmieniowej organów znajdujących się licheńskiej bazylice, tegoroczna konferencja, ze względu na swoją tematykę, została zorganizowana w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. „Organy licheńskie są jednym z największych przykładów symfoniki w budownictwie organowym, a zatem są dostosowane do tego repertuaru, który jest omawiany na tej konferencji. Jednocześnie jest to okazja, aby zaprezentować organy licheńskie na tle największych organów Europy i świata”. 


Gościem specjalnym sesji był prof. Christophe Mantoux z Conservatorie Regionale de Paris: „Prowadziłem tutaj warsztaty praktyczne. Uczestnicy spotkania grali typową romantyczną muzykę, gdyż we Francji mieliśmy słynną szkołę organową na przełomie XIX i XX wieku. Podczas zajęć klasy mistrzowskiej starałem się ocenić ich grę i wskazać fragmenty, w których można zagrać inaczej” – wyjaśnił francuski organista. 


Odnosząc się do organów znajdujących się wewnątrz licheńskiej bazyliki, prof. Mantoux powiedział: „Moim zdaniem jest to wyjątkowy instrument. Prof. Chorosiński zaprojektował coś niesamowicie ekscytującego dla organistów, gdyż całość składa się z kilku oddzielnych instrumentów, a każdy z nich jest inny. Każdy z tych instrumentów jest piękny i kompletny, ale potrafią także brzmieć wspólnie. Będąc w  Licheniu widzę, że tradycja muzyki kościelnej jest nadal żywa, z czego bardzo się cieszę”. 


Gośćmi honorowymi licheńskiego spotkania byli również prof. Joachim Grubich oraz prof. Mirosław Pietkiewicz, nestorzy polskiej organistyki. 


Robert Adamczyk

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu Starym


Podziel się tym materiałem z innymi: