Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-19 12:29
mk / Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Licheń. Festiwal Radości „Maryja i Młodzi”

Dużo modlitwy, uśmiechu i dobrej zabawy czekało na osoby, które w sobotę 17 lipca pojawiły się na Festiwalu Radości „Maryja i Młodzi” w Licheniu Starym. Spotkanie odbyło się w konwencji wesela, na wzór ewangelicznego wesela w Kanie Galilejskiej, na którym Jezus zamienił wodę w wino.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10 na placu koronacyjnym w starej części sanktuarium, a otworzyła je wspólnota ELO, czyli Ewangelizacyjny Licheński Ośrodek oraz ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium mówiąc, iż Licheń jest szczególnym miejscem umiłowanym przez Matkę Bożą. 

O 12.00 odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka. „Mamy siłę, mamy wiarę, Chrystus królem, Chrystus Panem” – głosili chwałę Bożą uczestnicy Festiwalu wraz z rapującym księdzem. Kapłan zachęcał do wychwalania Boga opowiadając m. in. o doświadczeniu śmierci i choroby, które nauczyło go, że to Bóg daje siłę.

Uczestnicy od samego rana mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach m. in. florystycznych, aktorskich, makijażowych, tanecznych. Organizatorzy zaplanowali także miejsca, gdzie posługiwano modlitwą wstawienniczą, namiot świadectw, namiot gier planszowych i namiot VIPów. Młodzi mieli też okazję skosztować dziczyzny, spróbować sił na ściance wspinaczkowej czy w bitwie na poduszki, pomalować sobie twarze, tańczyć z flagami wielbiąc Boga. Odbyły się także konferencje połączone ze świadectwami małżeństw Moniki i Marcina Gomułków (15.00) oraz Karoliny i Macieja Piechów ( 18.30).

O godz. 16.30 na placu koronacyjnym uformował się orszak weselny, który następnie udał się do ołtarza koronacyjnego przy kościele pw. św. Doroty. Na czele orszaku szły młode pary, które w trakcie Mszy św. o godz. 17.00 odnowiły przysięgę małżeńską. 

Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks Piotr Kieniewicz MIC. Mszę św. koncelebrowali: ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty oraz ks. Dawid Klimera, który na licheński festiwal przybył z młodzieżą z Rybnika.

W słowie ks. Kieniewicz odniósł się do odczytanej Ewangelii wg Jana o weselu w Kanie Galilejskiej. „Słowo Boga mówi, że radość jest wówczas, gdy wśród nas jest Oblubieniec. Dlatego nieustanie trzeba nam zachowywać stan łaski uświęcającej – w sercu nie możemy mieć ciemności” – mówił.

Kapłan dodał, że musimy zapraszać do swojego życia Boga. „Aby mieć światło w sercu, musimy patrzeć na światło, na Jezusa. Mając światło w sercu, zapraszamy do naszego życia drugiego człowieka” – podkreślał.

Homileta podkreślił, że niezbędnym warunkiem osiągnięcia radości w sercu jest wspólna modlitwa małżonków. Zaznaczył, że nie jest ona łatwa, ale należy pamiętać, że relacja w małżeństwie polega na miłości i zaufaniu, a nie na władzy i poddaństwie. „Jeśli chcesz się z kimś pojednać, to musisz poddać się cały pod osąd miłosierdzia” – mówił.

Ks. Kieniewicz wskazał także na trzy kwestie, których małżonkowie powinni wspólnie doświadczyć każdego wieczoru przed snem: wspólną modlitwę, wzajemne pojednanie oraz błogosławieństwo. „Chrystus przynosi prawdziwą radość i miłość. Biorą się one stąd, że Oblubieniec jest z nami. Niech spotkanie z Oblubieńcem rozpali wiarę w naszych sercach: że jest życie prawdziwa radość” – zakończył kapłan.

W trakcie festiwalu w kościele św. Doroty była adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi.

Na koniec festiwalu na scenie odbył się koncert w wykonaniu dwóch zespołów hiphopowych: „Wyrwanych z niewoli” oraz „Młodych kotów”. Przez cały dzień uczestnicy mogli skorzystać z oferty foodtrucków, gdzie można było zjeść coś słodkiego oraz pożywnego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE bp Krzysztof Wętkowski, biskup włocławski, pan Stanisław Bielik, starosta powiatu konińskiego oraz pan Mariusz Zaborowski, burmistrz miasta i gminy Ślesin. Festiwalowi patronują także: Katolicka Agencja Informacyjna, Polska Agencja Prasowa, TVP Poznań, TV Maksymilian, TV Wielkopolska, Radio Emaus, Radio Niepokalanów, Radio Konin FM, opoka.org.pl,. stacja7.pl, konin.lm.pl, Przegląd Koniński.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-19 11:34:59
miniaturka

Kraska: mamy w sumie 185 osób w Polsce zakażonych wariantem delta koronawirusa

Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem w wariancie delta u 185 osób – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. To jest już w tej chwili 47 proc. wszystkich nowych mutacji, które wykrywamy w Polsce – dodał.
2021-07-19 11:38:37
miniaturka

Papież podziękował za troskliwą opiekę w Gemelli

Ojciec Święty podziękował personelowi Kliniki Gemelli za braterskie przyjęcie i życzliwą opiekę, które sprawiły, że czuł się tam jak w domu. Zauważył, że przekonał się osobiście, jak ważne w trosce o zdrowie są ludzka wrażliwość i zawodowy profesjonalizm.
2021-07-19 12:19:29
miniaturka

Kościół na Wschodzie zmienia oblicze

O Kościele na Wschodzie, relacjach z prawosławiem, spotkaniach z uchodźcami, solidarności z Kościołem na Białorusi i o tym, dlaczego polska młodzież pokochała wolontariat na Wschodzie, opowiada ks. Leszek Kryża TChr, który od 10 lat jest dyrektorem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie KEP.
2021-07-19 13:34:47
miniaturka

Źle przechowywane leki mogą być mniej skuteczne. Na co zwracać uwagę?

Nieprawidłowe przechowywanie leków może ograniczyć ich skuteczność – przypomina farmaceuta dr hab. Artur Beberok ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zwłaszcza podczas upałów trzeba pamiętać o właściwej temperaturze przechowywania.
2021-07-19 15:09:48
miniaturka

Wojsko w Birmie aresztuje nawet pięcioletnie dzieci

75 dzieci zostało zamordowanych, a około tysiąca jest przetrzymywanych po zamachu stanu w Birmie, w wyniku którego wojsko na początku lutego przejęło władzę w kraju – te szokujące informacje przekazał Komitet Praw Dziecka ONZ.
2021-07-19 15:18:43
miniaturka

Bp Leborgne: większość tradycjonalistów nie stwarza problemów

Papieskie motu proprio przyjęliśmy z wielką powagą, bo chodzi w nim o ważne rzeczy. List Papieża do biskupów pokazuje to w sposób bardzo mocy, którego być może my Francuzi się nie spodziewaliśmy, ale rozumiemy, że dokument ten jest przeznaczony dla Kościoła powszechnego – mówi bp Olivier Leborgne.