Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-20 11:02
AC / Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va

Liban pogrążony w kryzysie. Caritas apeluje o pomoc!

Sytuacja gospodarcza i społeczna w Libanie pogarsza się coraz bardziej, w miarę jak krajowa waluta traci na wartości w stosunku do dolara. Wśród ubożejącej z dnia na dzień ludności narasta wzburzenie. Libańczycy potrzebują pomocy, aby przetrwać.

Autor/źródło: Vatican News

Dyrektor miejscowej Caritas o. Michel Abboud zwraca uwagę, że wielu ludzi straciło pracę, ponieważ ich firmy zostały zamknięte. Nawet prywatne szkoły katolickie nie płacą już swoim nauczycielom. Libańczycy potrzebują pomocy, aby przetrwać.

W tej trudnej sytuacji Caritas stara się pełnić swoją misję niesienia pomocy osobom najbardziej potrzebującym. Pogarszająca się sytuacja ogólna sprawia, że coraz więcej rodzin zwraca się o pomoc. Dziesięć razy więcej osób puka do drzwi Caritas. To około 40 tys. rodzin - potwierdza karmelita, który kieruje organizacją od 2020 r. I dodaje: „wcześniej mogliśmy płacić za szkołę, projekty socjalne, a teraz możemy płacić tylko za lekarstwa i jedzenie, które są potrzebne ludziom żeby nie umrzeć”.

„W kraju jest całkowite zamieszanie. Dochodzi do wewnętrznej rewolucji. Ludzie są pełni gniewu i boją się. Jest to pierwsza taka sytuacja w naszym pokoleniu, którą obecnie przeżywamy. Przedtem była wojna. Podczas wojny ludzie schodzili do schronów, aby się ukryć przed bombardowaniami. Teraz nie ma żadnych schronów, aby się ochronić. Nie jesteśmy przecież w stanie wojny. Ludzie są głodni. Stajemy wobec mrocznej przyszłości” – zwraca uwagę o. Abboud. „Ludzie nie rozumieją co się dzieje. Nasz kraj nie był biedny, ale rozkradli go politycy. Dlatego mamy do czynienia z wewnętrzną rewolucją, która nie wiemy, dokąd nas zaprowadzi. Naprawdę wszyscy są bardzo wzburzeni. Jesteśmy w trakcie przygotować do sytuacji kryzysowej, nie wiemy, kiedy wybije dzwon, ale przygotowujemy się”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-19 23:44:32
miniaturka

Cudowna ikona św. Józefa! Karmelitanki z Islandii zachęcają do medytacji

Karmelitanki z Islandii zapraszają do modlitewnego spotkania z ikoną św. Józefa, która została napisana przez s. Miriam. „Ukazana na ikonie rzeczywistość materialna i duchowa mówi, kim św. Józef jest dla nas i kim może stać się dla każdego, kto zapragnie obrać go sobie za szczególnego patrona” – piszą siostry.
2021-03-20 00:24:10
miniaturka

Nie ma zgody na tuszowanie pedofilii

„Pragniemy wszystkich zapewnić, że w naszej diecezji nie ma i nie będzie jakiegokolwiek przyzwolenia na tuszowanie przypadków wykorzystania seksualnego osób małoletnich” – czytamy w komunikacie diecezji bielsko-żywieckiej. Zgłoszone przypadki nadużyć są wyjaśniane oraz procedowane.
2021-03-20 10:21:24
miniaturka

„Święty Józef: Marzenie Powołania”

„Święty Józef wychodzi nam na spotkanie ze swoją łagodnością, jako święty z sąsiedztwa; jednocześnie jego mocne świadectwo może wyznaczyć nam kierunek na naszej drodze” – napisał papież Franciszek w orędziu na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
2021-03-20 12:01:24
miniaturka

Afryka w walce z korupcją

Podobnie jak resztę świata, Afrykę dotknęła pandemia Covid-19. Jednak inna choroba dłużej toczy Czarny Kontynent, niszcząc jego zasoby i wiarę w przyszłość. To korupcja. W 2019 roku jeden na czterech Afrykańczyków – czyli około 130 milionów obywateli z 35 badanych krajów – zapłaciło łapówkę, aby uzyskać dostęp do usług publicznych.
2021-03-20 13:11:57
miniaturka

Rząd sprowadza moralnie wątpliwą szczepionkę? Johnson & Johnson budzi zastrzeżenia

Zdaniem biskupów USA zatwierdzenie do użytku szczepionki Johnson & Johnson rodzi sprzeciw moralny. Została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci. Tymczasem minister Niedzielski zapowiada sprowadzenie ok. 4,5 mln dawek do Polski.
2021-03-20 13:58:20
miniaturka

Od soboty nowe obostrzenia epidemiczne na terenie całego kraju

Od soboty zamknięte będą w całym kraju m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria – wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni.