Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-09 09:00
ek / Paweł Pasierbek SJ

Liban: kryzys spowodowany napływem uchodźców

Po napływie około miliona uchodźców z Syrii sytuacja w Libanie nadal pozostaje bardzo trudna nawet, jeżeli w ostatnim czasie niektóre rodziny zaczęły powracać do swojego kraju.

Autor/źródło: Pixabay, Linus_Picture, licencja: CC0

Rząd syryjski zachęca do powrotu, ale brak stabilizacji i elementarnych warunków tego nie ułatwia – uważa dyrektor Caritas w Libanie.

O. Paul Karam zaznaczył, że mimo powrotu pewnej liczby rodzin do Syrii trudno mówić o radykalnej zmianie sytuacji i masowym wyjeździe. Jego zdaniem mówienie o tym, że Syria jest gotowa na przyjęcie swoich uchodźców jest zbyt optymistyczne. „Z tych, którzy powrócili – stwierdził dyrektor Caritas, - nikt nie daje nam pewnych informacji na temat tego, czy rzeczywiście wrócili do swoich domów, na swoje ziemie. Sytuacja ta nadal jest nierozwiązana”. Dodał, że pomimo pierwszych oznak odbudowy Syria nadal prawie cała jest zniszczona. Ludzie żyją w niepewności i strachu, co potęguje chociażby sytuacja w prowincji Idlib. Potrzeba więc lat na odrodzenie się tego kraju.

Jednoczśnie o. Paul Karam odniósł się do sytuacji w Libanie, gdzie nie da się już dłużej utrzymać polityki otwarcia na uchodźców. Przez lata był on bardzo otwarty i hojny. Kraj zamieszkały przez 4 miliony ludzi przyjął milion uchodźców z Syrii i tysiące z Palestyny. Skutkiem tego dziś prawie 40 procent Libańczyków nie ma pracy i prawie tyle samo żyje poniżej progu ubóstwa. „Powróciliśmy do minionych czasów, płacąc za politykę innych” – powiedział libański duchowny.

Teraz cały Bliski Wschód znajduje się w kryzysie. Nie jest to dzisiejsza sytuacja, bo tak jest od lat. Niestety wspólnota międzynarodowa nie zdołała rozwiązać tego problemu, który dotyczy Palestyńczyków, Izraela, Libanu, całego Bliskiego Wschodu. To sytuacja, która bardzo martwi. Gdy pojawia się jakikolwiek problem czy zagrożenie wybuchu nowej wojny to powoduje on wiele reperkusji, za które cenę ponoszą osoby niewinne: biedni i bezbronni. A więc co zrobić: wszczynać nowe wojny, aby było więcej zabitych, więcej uchodźców? Jeżeli takie jest rozwiązanie proponowane przez wspólnotę międzynarodową, to jest to zła propozycja. Musimy angażować się na rzecz prawdziwej sprawiedliwości na świecie; ludzie tych tudności już nie mogą znieść. Sytuacja ekonomiczna jest katastrofalna.

O. Paul Karam zapewnił, że Kościół w Libanie nadal stara się pomagać potrzebującym. Dodał jednak, że jest to coraz trudniejsze, bo ciężko jest znaleźć na to odpowiednie środki.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-09-08 21:57:44
miniaturka

Papież: gościnność i modlitwa bezcennymi darami dla ludzkości

Na modlitwę i gościnność jako wielkie dary dla ludzkości wskazał Papież w przemówieniu skierowanym do sióstr należących do Międzynarodowej Unii Benedyktyńskiej.
2018-09-08 22:25:30
miniaturka

Franciszek na Sycylii: "nie" dla mafii, jak Jan Paweł II

W przyszłą sobotę, 15 września, Papież odwiedzi Sycylię. Będzie to 25. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Puglisiego, ofiary mafii, zamordowanego w odwecie za jednoznaczne potępienie mafiosów przez Jana Pawła II.
2018-09-08 22:37:22
miniaturka

Jasna Góra: uroczystości z okazji Narodzenia Matki Bożej

Święto Narodzenia Matki Bożej to na Jasnej Górze jeden z najstarszych odpustów.
2018-09-09 12:27:49
miniaturka

Rozpoczyna się VIII Tydzień Wychowania

Obchodzony będzie pod hasłem „Wybór drogiˮ. Biskupi zachęcają, by przeżyć ten czas jako przygotowanie do 15. Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat młodzieży i rozeznawania powołania.
2018-09-09 12:52:26
miniaturka

Anioł Pański: otwórzmy się na chorych i cierpiących

Chorzy i cierpiący zbyt często są przez nas postrzegani jako problem. A tymczasem powinni być okazją do okazania troski i solidarności społeczeństwa względem najsłabszych – mówił Papież przed południową modlitwą Anioł Pański.
2018-09-09 13:08:11
miniaturka
play

„Bunt w Kościele” – wykład abp. Rysia w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur

Już po raz 16. w Łodzi odbywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur, który w tym roku upływa pod hasłem „Kultura Buntu”.