Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-10 09:45
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Lepsza kondycja banku watykańskiego

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), zwany potocznie bankiem watykańskim, zanotował w 2019 roku więcej niż podwojenie zysku netto (z 17, 5 mln euro do 38 mln) w porównaniu z rokiem wcześniejszym.

Autor/źródło: vaticannews.va

Związane jest to głównie z prowadzeniem etycznych inwestycji o niskim ryzyku i kontynuowaniem wdrożonej już wcześniej polityki oszczędności.


Dane te wynikają z budżetu za 2019 r., zaaprobowanego przez Radę Nadzorczą Instytutu, po kontroli niezależnych rewizorów międzynarodowych. Dokument został przekazany Radzie Kardynałów pomagającej Franciszkowi w zarządzaniu Kurią Rzymską. Podkreślono w nim „solidność i wysoką jakość danych finansowych Instytutu (poziom aktywów i płynności) oraz ich zgodność z najwyższymi standardami międzynarodowymi”.


Do kondycji z 2012 roku, kiedy zysk banku watykańskiego wyniósł 86,6 mln euro wprawdzie daleko, ale rewizorzy podkreślają, że mimo trudnej sytuacji na ryku radzi on sobie bardzo dobrze. Jest to owocem coraz większej przejrzystości watykańskich finansów i wprowadzanych reform. IOR kontynuował m.in. wzmacnianie zespołu zarządzającego Instytutu (w czasie pandemii o 20 proc. zmniejszył on sobie pensje) i zwiększał inwestycje informatyczne, w tym związane z wejściem do europejskiego systemu płatności SEPA.


Kluczowe dane finansowe banku za rok 2019, wyrażone w euro, przedstawiają się następująco: 5,1 mld w depozytach klientów (5,0 mld w 2018 r.), 38,0 mln zysku netto (17,5 mln w 2018 r; 630,3 mln aktywów na dzień 31 grudnia 2019 r. po uwzględnieniu podziału zysków. Bank watykański utrzymuje wysoki poziom płynności finansowej.


Z usług tej placówki korzysta 14.996 klientów ze 122 krajów świata. Większość stanowią zgromadzenia zakonne, dykasterie Kurii Rzymskiej, nuncjatury apostolskie, konferencje episkopatów, kardynałowie, biskupi i księża. 7 proc. klientów to pracownicy Watykanu, a 3 proc. fundacje i stowarzyszenia na mocy prawa kanonicznego. Bank watykański prowadzi też zakrojoną na szeroką skalę działalność dobroczynną wspierając m.in. misje, projekty charytatywne, formację seminarzystów przygotowujących się do kapłaństwa, a także rodziny w trudnej sytuacji ekonomicznej.


Ubiegłoroczny zysk banku watykańskiego przeznaczony zostanie m.in. na walkę z kryzysem wywołanym koronawirusem. Prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii prognozuje, że Stolica Apostolska ma przed sobą trudne lata. W związku z pandemią przewiduje się, że dochody spadną od 25 do 45 proc. Ks. Juan Antonio Guerrero Alves podkreśla, że Watykanowi nie grozi niewypłacalność, choć sytuacja finansowa jest trudna.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-09 23:35:51
miniaturka

Papież: diecezjalny fundusz pomocy po pandemii

Papież utworzył w Rzymie diecezjalny fundusz pomocy dla poszkodowanych na skutek sanitarnych obostrzeń w czasie epidemii koronawirusa.
2020-06-09 23:38:14
miniaturka

Franciszek wsparł akcję polskich misjonarek dla Amazonii

Papież Franciszek dorzucił się do zbiórki prowadzonej przez polskie świeckie misjonarki pracujące w peruwiańskiej Amazonii.
2020-06-09 23:40:09
miniaturka

Boże Ciało: 14 czerwca Papież odprawi Mszę w bazylice św. Piotra

W niedzielę, 14 czerwca, w dniu, w którym we Włoszech obchodzona jest uroczystość Bożego Ciała, Papież odprawi Mszę w Bazylice Watykańskiej, a na jej zakończenie udzieli błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
2020-06-09 23:48:18
miniaturka

Bierzmowanie w Libiążu: Bądźcie światłem dla świata i solą dla ziemi

– Otrzymacie dary Ducha Świętego właśnie po to, by być solą ziemi i światłem dla świata – mówił abp Marek Jędraszewski podczas bierzmowania w parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu.
2020-06-10 09:54:21
miniaturka

Polscy marianie na Filipinach: trzech kandydatów do postulatu

Przełożony Wikariatu Azjatyckiego Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Dariusz Drzewiecki MIC, z wielką radością przewodniczył dziś liturgii Słowa Bożego, przyjmując trzech Filipińczyków do postulatu (pierwszego etapu formacji).
2020-06-10 10:41:26
miniaturka

Anglia: 15 czerwca początek otwierania kościołów

Miejsca kultu, w tym kościoły Anglii i Walii, które spełnią wymogi bezpieczeństwa, od 15 czerwca będą otwierane na prywatną modlitwę, ogłosił brytyjski rząd.