Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-03 12:34
MG / PAP

Lekarze: 6-letni Afgańczyk ma objawy śmierci mózgu; rokowanie jest bardzo złe

U 6-letniego Afgańczyka, który zatruł się grzybami, stwierdzono wstępne objawy śmierci mózgu. Trwają procedury, które to potwierdzą lub wykluczą. Wyniki mają być znane jeszcze w piątek - poinformowali lekarze z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Autor/źródło: PAP

6-letni Afgańczyk to jedno z trojga dzieci, które trafiły do Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (IPCZD) z ostrą niewydolnością wątroby po zatruciu muchomorem sromotnikowym. Afgańczycy, który zostali ewakuowani z Kabulu do Polski, trujące grzyby zjedli na terenie ośrodka dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej-Dębaku. Najmłodszy z dzieci, 5-latek zmarł. Najstarsza, 17-letnia dziewczynka wyszła ze szpitala i jest w dobrym stanie.


Rokowanie co do przeżycia 6-latka, choć przeszczepiona mu we wtorek wątroba pracuje prawidłowo, w czwartek było niepomyślne. Kierownik Oddziału Intensywnej Terapii IPCZD lek. Elżbieta Pietraszek poinformowała na piątkowej konferencji, że stan zdrowia i stan neurologiczny chłopca w ciągu doby nie uległ zmianie. "W chwili obecnej prowadzone są procedury mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie śmierci mózgu" - powiedziała Pietraszek.


Jak wyjaśniła, lekarze stwierdzili objawy wstępne śmierci mózgu. Procedury, które to potwierdzą lub wykluczą, będą przeprowadzone jeszcze w piątek. Tego samego dnia znane mają być wyniki badań. Dyrektor IPCZD dr Marek Migdał przekazał, że rokowanie jest bardzo złe.


"Przeszczepienie wątroby to jest rzecz, bez której nie można było myśleć o szansie przeżycia, ale o przeżyciu zadecydować miał - i tak decyduje rzeczywiście - stan neurologiczny, który uległ pogorszeniu" - wyjaśnił prof. Piotr Kalisiński z Kliniki Chirurgii i Transplantologii IPCZD.


Prof. Kalisiński tłumaczył, że moment, gdy można odwrócić zmiany, które nastąpiły w wyniku zatrucia i niewydolności wątroby, jest trudny do oceny. 6-latek, jak dodał, był na granicy kwalifikacji do przeszczepu wątroby, ale lekarze uznali, że trzeba spróbować. Do przeszczepu z powodu uszkodzenia mózgu nie kwalifikował się natomiast młodszy z chłopców. U 5-latka w czwartek potwierdzono śmierć mózgu i stwierdzono zgon dziecka.


Dyrektor Migdał podkreślił, że 6-latek cały czas otrzymuje pełne leczenie typowe dla intensywnej terapii i będzie ono kontynuowane do ostatecznego potwierdzenia nieodwracalnego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.


Prof. Kalisiński podkreślał, że na zatruciu muchomorem sromotnikowym zawsze najbardziej cierpią małe dzieci ze względu na ich masę ciała. Lek. Pietraszek zwróciła ponadto uwagę, że największą tragedią w zatruciu tym grzybem jest to, że do zatrucia organizmu dochodzi, zanim wystąpią objawy.


"My, lecząc pacjentów, mamy tak naprawdę bardzo małe okno czasowe i bardzo niewielkie szanse, żeby zdążyć. Zanim wystąpią objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka czy zażółcenie powłok, które jest już objawem niewydolności wątroby, ta toksyna krąży już w organizmie i czyni spustoszenie. Nie mamy już możliwości jej stamtąd usunąć. Możemy tylko walczyć z wtórnymi objawami zatrucia, takimi jak niewydolność wątroby czy obrzęk mózgu" - wskazała.


Dr. Migdał dodał też, że pierwsze objawy bezpośrednio po spożyciu muchomora sromotnikowego ustępują, stąd często są przez pacjentów ignorowane. Dopiero po kilkunastu godzinach, czasem dobie, pojawiają się objawy kliniczne.


Według informacji IPCZD dzieci wraz z rodziną od 23 sierpnia przebywały w ośrodku dla uchodźców, gdzie w dniu 24 sierpnia spożywały grzyby. Do szpitala dwoje dzieci trafiło 26 sierpnia, trzecie dzień później. Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak podkreśla, że nie wiadomo, dlaczego Afgańczycy zebrali i zjedli trujące grzyby. Pierwszego dnia po przybyciu do Polski otrzymali dwudaniowy obiad oraz suchy prowiant. Na co dzień mają zapewnione trzy pełne posiłki dziennie, a także dostęp do ciepłych napojów przez całą dobę. W związku z zatruciem pracownicy wszystkich ośrodków dla cudzoziemców uczulają Afgańczyków, aby nie spożywali produktów niewiadomego pochodzenia.(PAP)


Autorka: Agnieszka Ziemska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-03 13:17:25
miniaturka

Wrzesień miesiącem świadomości FASD. Jesteś w ciąży? Nie pij nawet lampki wina!

Wrzesień to miesiąc świadomości FASD. Szczególnym dniem jest 9 września, kiedy to przypada Światowy Dzień FASD, mający na celu uświadomienie przyszłym matkom, jakie mogą być skutki picia alkoholu w czasie ciąży. W tym miesiącu na całym świecie organizowane są konferencje, spotkania, eventy.
2021-09-03 13:31:02
miniaturka

Ratyzbona: opracowano alternatywną propozycję dla Drogi Synodalnej

Biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer zaproponował dziś alternatywny tekst dla kontrowersyjnej „Drogi Synodalnej” w Niemczech. W miejsce tekstu „Władza i podział władzy” proponuje on tekst „Władza i odpowiedzialność”. Został on umieszczony na uruchomionej dzisiaj stronie internetowej.
2021-09-03 13:32:06
miniaturka

Cenzura grup religijnych jest faktem – twierdzą eksperci. Jak z nią walczyć?

Internetowi giganci – jak Facebook, Amazon, YouTube czy Twitter – cenzurują zwłaszcza treści grup religijnych, dotyczące kwestii takich jak aborcja, małżeństwo czy seksualność. „Możesz nie znać godziny ani dnia, w którym zostaniesz ocenzurowany” – uważa Joshua D. Holdenreid.
2021-09-03 14:49:39
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Czy można naprawiać kran w niedzielę? Co jest pracą konieczną, a co nie? Może byłoby łatwiej, gdyby istniał dokument Stolicy Apostolskiej, co wolno a czego nie wolno robić w niedzielę. Ale wtedy łatwo wpadlibyśmy w pułapkę legalizmu, jak faryzeusze
2021-09-03 15:31:28
miniaturka

Jezu, Ty się tym zajmij!

Kiedy czujemy, że czasy, w których przyszło nam żyć, są naprawdę trudne, warto przypomnieć sobie słowa krótkiej modlitwy, która może zmienić wiele: „Jezu, Ty się tym zajmij!”. Ten akt zawierzenia został podyktowany włoskiemu o. Dolindo Ruotolo podczas objawienia prywatnego.
2021-09-03 16:14:21
miniaturka

Konkurs "Być patriotą na emigracji"

Zapraszamy serdecznie Młodzież polonijną do udziału w konkursie "Być patriotą na emigracji". Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na osoby zasłużone dla Polski i promowania jej dobrego imienia, a także na działania o charakterze patriotycznym w środowiskach polonijnych. Polega on na przygotowaniu krótkiego materiału filmowego lub prezentacji multimedialnej. Do wygrania atrakcyjne nagrody. Termin nadsyłania prac: do 8 października 2021.