Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-25 16:09
Waldemar Wesołowski

Legnica. Wykłady otwarte o kardynale Wyszyńskim.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych wykładów otwartych przybliżających życie i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego.

- Poprzez te wykłady oraz projekcje filmów, które będą odbywały się po nich, chcemy przygotować się do uroczystości beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. To ważna inicjatywa, zwłaszcza ze względu na młodsze pokolenie, dla którego postać Prymasa znana jest jedynie z kart historii. Chcemy pokazać niezwykłość tej postaci, której życie i dzieło oraz droga na ołtarze dokonywały się w trudnych, powojennych warunkach – dodał ks. Rektor.

Pierwszy wykład pt. „Prymas Tysiąclecia a sprawa Ziem Zachodnich – w służbie jednania” wygłosiła prof. dr hab. Kazimiera Jaworska z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Prelegentka ukazała sytuację Polski oraz Kościoła w nowej rzeczywistości powojennej. Zwróciła uwagę na trudne relacje między władzą komunistyczną a Kościołem. Podkreśliła wielką rolę Kościoła katolickiego działającego na tzw. ziemiach odzyskanych, czyli Pomorzu i Ziemiach Zachodnich. Kościół oprócz swojego wymiaru duchowego odegrał wielką rolę w integracji ludzi, którzy przybyli na tereny odzyskane z różnych stron Polski, Kresów, a także innych stron Europy.

W trudnej rzeczywistości historycznej i politycznej przyszło działać kardynałowi Wyszyńskiemu. Jego praca zmierzała min. do ustanowienia stałej administracji kościelnej na ziemiach odzyskanych, co było bardzo trudne ze względu na brak umów między państwem polskim a Republiką Federalną Niemiec. Takie umowy zawarte zostały jedynie z Niemiecką Republiką Demokratyczną. Kardynał Wyszyński podejmował jednak rozliczne działanie zmierzające w tym kierunku.

Pani profesor nawiązała również do owocnej współpracy na tym polu pomiędzy kard. Wyszyńskim a bp. Bolesławem Kominkiem, późniejszym kardynałem i metropolitą wrocławskim. Ich wzajemne zaufanie i oddanie sprawom Kościoła w Polsce i kościoła powszechnego zaowocowały min. zbliżeniem z Kościołem niemieckim, czego wyrazem był list biskupów polskich do episkopatu Niemiec. Początkowo list ten wywołał oburzenie władz komunistycznych i wzmożenie represji wobec Kościoła. Miał on jedna wielki wpływ na uregulowanie sytuacji międzynarodowej. W ostateczności, w 1972 roku wszystkie te wysiłki doprowadziły do usankcjonowania przez Stolicę Apostolską administracji kościelnej za ziemiach odzyskanych.  

Po wykładzie odbyła się dyskusja oraz projekcja filmu dokumentalnego pt. „Zawód: Prymas Polski”. Kolejny wykład odbędzie się 23 marca, a gościem będzie Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego z Warszawy. Wygłosi ona konferencję pt. „Kardynał Stefan Wyszyński – droga do świętości”. Uzupełnieniem tego wykładu będzie film pt. „Złodziej w sutannie”.

Ks. Waldemar Wesołowski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2020-02-25 15:16:33
miniaturka

Niewierzący także szukają Boga

Jesteśmy już po po przedpremierowym pokazie filmu “Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Autorzy podjęli się próby przedstawienia widzom historii księdza Jana Ziei, żołnierza wojny roku 1920, kapelana Szarych Szeregów i współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników. Otrzymaliśmy obraz kapłana niezłomnego wobec kościoła hierarchicznego i biskupów, patrona “kościoła otwartego” i kościoła współczesnego inteligenta, który wierzy, ale na swoich warunkach.
2020-02-25 15:34:19
miniaturka

Ordynariat Polowy włącza się w dzień pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego

W najbliższy piątek w związku z przeżywanym w Kościele dniu modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich biskup polowy WP Józef Guzdek odprawi o godz. 18.00 w katedrze polowej Mszę św. przebłagalną w intencji ofiar.
2020-02-25 15:50:27
miniaturka

Przegląd Teatrów Amatorskich SPOT

W przeglądzie mogą wziąć udział grupy teatralne o charakterze amatorskim, skupiające młodzież w wieku 15-25 lat. Głównymi nagrodami będą Grand Prix, Nagroda dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora.
2020-02-26 08:16:43
miniaturka

Małżeństwa chrześcijańsko-muzułmańskie nie mają łatwego życia

– Takich par jest coraz więcej i przede wszystkim nie należy im mówić, że będą mieć łatwe życie – zauważa abp Jean-Marc Aveline. Marsylia, której jest arcybiskupem to jedno z najbardziej zislamizowanych miast we Francji. Szacuje się, że muzułmanie stanowią od 20 do 40 proc. mieszkańców miasta.
2020-02-26 08:27:23
miniaturka

Nowy sekretarz Kongregacji dla Kościołów Wschodnich

Ojciec Święty mianował sekretarza Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. Został nim bp Giorgio Demetrio Gallaro. Do jego eparchii należą potomkowie Albańczyków, którzy na skutek tureckiej inwazji osiedlili się na Sycylii.
2020-02-26 08:33:50
miniaturka

Żywy Różaniec na Jasnej Górze

W dniach 5-6 czerwca 2020 r. do jasnogórskiego sanktuarium jak co roku przybędą wraz z diecezjalnymi moderatorami członkowie i zelatorzy Żywego Różańca z całej Polski, by zawierzyć Kościół i świat opiece Matki Bożej. Siostry Loretanki zapraszają na pielgrzymkę.