Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-02 23:53
Ks. Robert Capała

Łagów pożegnał swojego proboszcza

2 stycznia, we wtorek odbyły sie uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Jerzego Beksińskiego

Ks. kan. Jerzy Beksiński

28 grudnia 2017 roku zmarł ks. kan Jerzy Beksiński - proboszcz parafii pod wewaniem Swiętego Michała Archanioła i jednocześnie dziekan dekanatu świętokrzyskiego Diecezji Sandomierskiej.

Ks. Jerzy urodził się 1 stycznia 1955 roku w Koprzywnicy. Po odbyciu formacji do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu przyjął święcenia kapłańskie z rak bpa Wincentego Wójcika dnia 6 czerwca 1981 r. W czasie studiów seminaryjnych musiał także odbyć służbę wojskową w Bartoszycach, gdzie była specjalna jednostka wojskowa d;la kleryków utworzona po to, by zniechcęcać ich do dalszej formacji do kapłaństwa.

Po świeceniach jako wikariusz pracował w parafiach: Wsola 1981-1983, Radom św. Rafała Kalinowskiego 1983-1985, Ostrowiec Miłosierdzia Bożego 1985-1987 i Momina 1987-1988. Jako proboszcz posługiwał w parafiach: Ostrowiec św. Józefa 1988-1993, Kurozwęki 1993-2008.

Był kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, w 2009 r. został odznaczony przez s.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. Był także odznaczony medalem Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki ustanowionym przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego

8 grudnia 2008 roku objął kanonicznie parafię w Łagowie. Dał się poznać jako człowiek cierpliwy i wyrozumiały, wiele wymagający od siebie. Jego pasją duszpasterską było szerzenie kultu miłosierdzia Bożego. Bardzo często się uśmiechał, bo był z natury pogodnego usposobienia.

Ks. Jerzy Beksiński zakończył kapłańskie posługiwanie w czwartek 28 grudnia. Wielu wiernych zapewne będzie długo pamiętać ostatnie kazanie swojego ks. proboszcza, które wygłosił dwa dni przed śmiercią, we wspomnienie św. Szczepana, gdy opowiadał historie pewnego krzyża z francuskiego zniszczonego kościoła.

Uroczystości żałobne rozpoczęły się 1 stycznia . O godz. 14:50 na plebanii bp Edward Frankowski przewodniczył I stacji pogrzebu, po czym odbyła się eksporta trumny z ciałem kapłana do kościoła parafialnego w Łagowie, gdzie odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie sprawowana była Msza Załobna za zmarłego księdza Jerzego. Msze Święta pod przewodnictwem biskupa Edwarda koncelebrowało ok. 90 kapłanów. Kazanie wygłosił ks. dr Marek Bieniasz, proboszcz parafii w Piórkowie należącej do dekanatu świętokrzyskiego Po Mszy Swiętej odbyło sie modlitewne czuwanie przy trumnie zmarłego kapłana.

Następnego dnia, o godz. 11 sprawowana była Msza Świeta pogrzebowa, której przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, razem z nim koncelebrowało ja ponad 100 kapłanów z kilku diecezji, a także zgromadzeń zakonnych. Kazanie na tej Mszy wygłosił kolega kursowy ks. Jerzego ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz. Po Mszy Świętej kondukt żałobny udał sie na cmentarz parafialny w Łagowie, gdzie w specjalnie przygotowanej kapłańskiej mogile spoczęło ciało ks. Jerzego.

Po pogrzebie biskup Sandomierski, Krzysztof Nitkiewicz w wywiadzie dla Radia Kielce powiedział:
"W środowisku lokalnym kapłan pełni rolę osoby, która pomaga potrzebującym i taką osobą był ksiądz Beksiński. W Kościele jest jednak ciągłość. Chrystus posyła nowych pracowników do swojej winnicy i wierzę, że ten przykład będzie nam świecił teraz z nieba, ale przyjdą następni i podejmą to samo dzieło."Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-02 20:45:34
miniaturka

JUŻ W SOBOTĘ V ORSZAK TRZECH KRÓLI W OLSZTYNIE

Już w najbliższą sobotę (6 stycznia) odbędzie V Olsztyński Orszak Trzech Króli.Wspólne przejście orszaków odbędzie się o godz.12.00.Następnie odbędzie się wspólne kolędowanie oraz rozstrzygnięcie konkursu - Rodzina w najpiękniejszych strojach historycznych.
2018-01-02 21:13:05

KORTOWIADA JUŻ ZA KILKA MIESIĘCY

59.Edycja Juwenaliów Olsztyńskich już w maju,a wszystko dzięki oficjalnej zgodzie Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.Warto jednak przypomnieć,że odbędzie się ona od 17 do 20 (czwartek - niedziela).Można ten termin wpisać już do kalendarza.Jednak na oficjalny program trzeba jeszcze trochę poczekać.Zapewne pojawi się on na oficjalnej stronie wydarzenia: kortowiada.pl
2018-01-02 21:51:03

26.Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Chcesz pomóc noworodkom, a nie masz pomysłu? Już 14 stycznia będzie do tego wyjątkowa okazja, a wszystko za sprawą 26.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
2018-01-03 08:17:55
miniaturka

Nigeria: kilkanaście ofiar nocnej strzelaniny

Co najmniej 14 osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w strzelaninie w stanie Rivers w południowej Nigerii.
2018-01-03 08:49:28
miniaturka

Św. Franciszek Ksawery w Kanadzie, by powstrzymać dechrystianizację

W Kanadzie trwa peregrynacja relikwii św. Franciszka Ksawerego. Jest to prawa ręka jezuickiego misjonarza, którą miał ochrzcić ponad 100 tys. Azjatów.
2018-01-03 09:04:53
miniaturka

Odbyła się kolejna "Rozmowa poświęcona"

W bielskiej katedrze św. Mikołaja odbyła się kolejna katecheza liturgiczna, tym razem rozmawiano o insygniach biskupich.