Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-02 07:51
AC / Beata Zajączkowska

Kurdowie zamykają katolickie szkoły w Syrii

Kurdom zależy na wyeliminowaniu chrześcijańskiej obecności w Syrii. Jednym z kroków prowadzących w tym kierunku jest atak na edukację. W ten sposób abp Jacques Behnan Hindo komentuje zamykanie szkół katolickich na północy Syrii.

Autor/źródło: Pixabay, Skitterphoto, licencja: CC0

Kurdowie najpierw narzucili restrykcyjny program edukacji placówkom państwowym, a następnie zaczęli kontrolować szkoły prywatne, również te będące własnością Kościoła.

Chodzi o działania podejmowane na terytorium nieuznawanej przez Syrię autonomii Rożawy, czyli Demokratycznej Federacji Północnej Syrii. Kierowana jest ona przez koalicję zdominowaną przez kurdyjskie ugrupowanie Unii Demokratycznej. Ataki na szkoły rozpoczęły się na początku bieżącego roku. W ok. stu państwowych placówkach Kurdowie wprowadzili swoje programy edukacyjne i nowe podręczniki m.in. do historii.

„Początkowo kurdyjscy funkcjonariusze zapewniali, że zmiany nie obejmą szkół chrześcijańskich. Z czasem jednak nie tylko zaczęli narzucać swój program, ale wiele z nich zamknęli” – mówi abp Hindo. Ordynariusz syrokatolickiej diecezji Hassakè-Nisibi, która leży na terenie tego autonomicznego regionu podkreśla, że Kurdowie zakazują chrześcijanom m.in. nauczania starożytnego języka syriackiego, będącego językiem liturgicznym Kościoła na tych terenach. Dążą także do „kurdyizacji” poprzez pisanie na nowo historii tego regionu. Abp Hindo stwierdza, że wskazywał urzędnikom odpowiedzialnym za edukację na zagrożenie płynące z zamykania szkół, co może odbić się na przyszłości całego pokolenia. W odpowiedzi usłyszał: „Jesteśmy w stanie poświęcić nawet kilka pokoleń, byleby zaszczepić naszą ideologię”.

Hierarcha przypomina, że katolickie szkoły działały w tym regionie nieprzerwanie od 1932 r. Wzywa też wspólnotę międzynarodową do podjęcia działań w obronie wyznawców Chrystusa. Podkreśla, że milczenie świata przyczyni się do wyeliminowania chrześcijańskiej obecności na tych ziemiach.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-09-01 20:19:00
miniaturka

Dom Chłopaków otwarty

W Broniszewicach (diecezja kaliska) odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku Domu Chłopaków. Siostry dominikanki od podstaw wybudowały nowy dom dla 56 swoich podopiecznych.
2018-09-01 20:46:22
miniaturka

Bp Janiak: Maryja pokazuje, że mamy pocieszać bliźnich

- Uśmiech i życzliwość są dzisiaj bardzo potrzebne - mówił biskup kaliski Edward Janiak podczas uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Turskiej.
2018-09-02 07:06:47
miniaturka

Franciszek o ludzkiej ekonomii, służącej człowiekowi

Papież przyjął wczoraj na audiencji grupę przedsiębiorców uczestniczących w spotkaniu poświęconym refleksji nad encykliką „Laudato sí”. Wydarzenie to zbiegło się ze Światowym Dniem Modlitw o Ochronę Stworzenia.
2018-09-02 08:28:44
miniaturka

Asyż: modlitwa ekumeniczna o zachowanie stworzenia

Przez dwa dni odbywają się w Asyżu, mieście świętego Franciszka, modlitwy ekumeniczne w intencji troski o świat stworzony oraz o zachowanie go dla przyszłych pokoleń.
2018-09-02 08:36:14
miniaturka

Na Ukrianie otwarto memoriał pamięci męczenników za wiarę

W Tywrowie na Ukrainie otwarto wczoraj Memoriał, czyli miejsce pamięci poświęcone męczennikom, którzy w Związku Radzieckim oddali swoje życie za wiarę.
2018-09-02 12:07:02
miniaturka

Kraków: w kolejnej parafii zainstalowano relikwie Rodziców św. Teresy

Relikwie rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus – świętych Ludwika i Zelii Martin – wprowadzono 2 września br. w parafii pw. św. Mikołaja w Krakowie.