Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-08 18:21
ek / KAI

KUL zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji śp. abp. Józefa Życińskiego

W niedzielę, 10 lutego 2019 r., przypada ósma rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego, profesora filozofii i Wielkiego Kanclerza KUL w latach 1997-2011.

Autor/źródło: Andrzej Otrębski/commons.wikimedia.org/licencja CC BY-SA 3.0

Z tej okazji w Kościele akademickim KUL o godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św. w Jego intencji. Społeczność Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza serdecznie wszystkich do wspólnej modlitwy.

- Społeczność KUL zachowuje abp. Józefa Życińskiego w niezmiennie żywej pamięci. Arcybiskup dał się poznać jako wybitny duszpasterz i działacz społeczny. Jako biskup i uczony zabiegał o autentyczny i otwarty dialog międzyludzki we wszystkich sferach życia. We wszystkich wymiarach tej aktywności ujawniała się tytaniczna pracowitość, oryginalność stylu oddziaływania, znaczona niepowtarzalnością barwnych sformułowań i niekonwencjonalnością zachowań. Wspólnota akademicka pamięta go przede wszystkim jako znakomitego profesora – twórczego badacza i cenionego wychowawcę młodzieży, a także niestrudzonego organizatora życia intelektualnego na uczelni. Autentyczność jego zaangażowania naukowego dokumentują liczne publikacje i wypromowani doktorzy, ale największy podziw budzi ogromna działalność konferencyjna, bogate kontakty naukowe, tak często o charakterze międzynarodowym. W kolejną rocznicę śmierci abp. Józefa chcemy się modlić o spokój jego duszy, a równocześnie dziękować Opatrzności za to, że mogliśmy go spotkać i poznać, za jego obecność wśród nas – powiedział rektor KUL ks. Antoni Dębiński.

Abp Józef Życiński był Wielkim Kanclerzem KUL w latach 1997-2011 oraz wykładowcą Wydziału Filozofii, gdzie kierował Katedrą Relacji między Nauką a Wiarą (1998-2011). Był współorganizatorem konwersatoriów „Nauka-Wiara" w Castel Gandolfo z udziałem Jana Pawła II, członkiem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego oraz Papieskiej Rady ds. Kultury. Dał się poznać jako orędownik dialogu kultur i religii, poszukiwania wspólnoty wartości z wszystkimi ludźmi dobrej woli. W 2000 roku zainicjował na KUL Kongresy Kultury Chrześcijańskiej – forum dialogu między Kościołem a światem kultury. 

Lidia Jaskuła / Lublin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy