Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-10-15 12:16
AC / Biuro Rzecznika Prasowego KUL

KUL - Wystawa fotografii Marcina Ryczka "Harmony"

Zaproszenie na wystawę zdjęć światowej sławy fotografa i absolwenta KUL Marcina Ryczka. Wernisaż wystawy „Harmony” odbędzie się w piątek 18 października 2019 r. o godz. 18.00, a prace będzie można oglądać do 29 listopada.

Prace Marcina Ryczka to seria minimalistycznych, operujących symbolami fotografii. Ich przewodnia myśl to minimum formy, maksimum treści. Tytułowa Harmonia nawiązuje zarówno do formy, treści, jak i procesu tworzenia prezentowanych fotografii. Temat jest wielowymiarowy i odnosi się do wolności, duchowości, relacji człowiek-natura.

Wyszukane przez Artystę w otaczającym świecie, nieprzekształcane graficznie, przejrzyste obrazy odwołują się do geometrii, prostych linii i czystych kształtów. Są wykonane głównie w technice czarno-białej, co podkreśla ich minimalizm, a równocześnie jest „ukłonem” w stronę tradycyjnej fotografii. Tylko niektóre zdjęcia – powstałe głównie na Tajwanie i w Indiach - zostały wykonane w kolorze.

W procesie powstawania prac Marcina Ryczka najważniejsze jest dostrzeganie i oczekiwanie. Dostrzeganie to intensywna obserwacja rzeczywistości, wyszukiwanie w zwyczajnych z pozoru miejscach czegoś wyjątkowego, wzbudzającego zainteresowanie. Oczekiwanie natomiast to wypatrywanie momentu, w którym można uchwycić wyjątkowy klimat wybranego miejsca, chwili, w której wydarzy się coś, co będzie stanowić odzwierciedlenie wrażliwości Autora.

Fotografie mają charakter metaforyczny, wieloznaczny i uniwersalny, pobudzają wyobraźnię, zachęcając widza do refleksji i własnych interpretacji.

***

Marcin Ryczek – fotograf, z pochodzenia lublinianin, absolwent KUL, mieszka i pracuje w Krakowie.

Jego prace prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Chinach, Holandii, Rumunii, Indiach, Anglii, Austrii, Danii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji, znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. The Guardian, The Telegraph, Der Spiegel, Yedioth Ahronoth, La Repubblica, Politiken, Athens Voice oraz National Gegraphic. Po jego fotografie chętnie sięgają znani polscy reportażyści m.in. Wojciech Jagielski i Piotr Kłodkowski.

Fotografia A Man Feeding Swans in the Snow zdobyła nagrody w prestiżowych, międzynarodowych konkursach oraz znajduje się w renomowanych kolekcjach  Bibliothèque Nationale de France w Paryżu i Muzeum Śląskiego w Katowicach. W 2013 r. wpływowy amerykański portal The Huffington Post uznał ją za jedną z pięciu najlepszych fotografii na świecie. W 2017 r. znalazła się na okładce książki 100 Great Street Photographs autorstwa Davida Gibsona, co potwierdza jej niezwykłą popularność.

źródło: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Biuro Rzecznika Prasowego KUL


Podziel się tym materiałem z innymi: