Strona główna
opoka.org.pl
2019-09-21 18:02
Anna Bajon / KAI

KUL i Lublin żegnają o. Huberta Czumę – legendarnego duszpasterza akademickiego

- Dla wielu studentów był wzorem odważnego trwania po stronie prawdy. Za swą nieugiętą postawę wobec władzy komunistycznej został usunięty z KUL. Zapisał się w historii uniwersytetu złotymi zgłoskami – powiedział Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński o zmarłym w czwartek o. Hubercie Czumie.

Autor/źródło: Pixabay, GoranH, licencja: CC0

W latach 1963-1971 jezuita był duszpasterzem akademickim KUL. Za swoją działalność był inwigilowany przez reżim PRL.

W liście kondolencyjnym rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński zwrócił uwagę na więzy, jakie łączyły rodzinę jezuity z katolicką uczelnią. - Nie sposób tu nie wspomnieć, że jego ojciec, Ignacy, był przed II wojną światową profesorem KUL, dziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz prorektorem. Później profesorem KUL był również Łukasz, brat o. Huberta – napisał.

Rektor KUL stwierdził, że postać o. Czumy zapisała się złotymi zgłoskami w historii uczelni. - Ojciec Hubert to niezłomny wychowawca młodzieży, duszpasterz akademicki oraz rektor Kościoła Akademickiego. Dla wielu studentów był wzorem odważnego trwania po stronie prawdy. To on podczas obchodów Milenium Chrztu Polski w 1966 r. zorganizował marsz studentów, którzy na swoich ramionach przenieśli obraz Matki Bożej Częstochowskiej z lubelskiej katedry na KUL. Za swą nieugiętą postawę wobec władzy komunistycznej został usunięty z KUL – wspominał ks. prof. Dębiński.

W związku ze śmiercią ojca Huberta Czumy, Honorowego Obywatela Miasta Lublin, w dniu śmierci zakonnika prezydent Krzysztof Żuk na znak żałoby opuścił ratuszową flagę miejską do połowy masztu. W czasie uroczystości miejski trębacz odegrał melodię „Cisza”.

Hubert Czuma urodził się 2 listopada 1930 roku w Lublinie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie w roku 1948. Podczas nauki w liceum należał do tajnej organizacji niepodległościowej. Był synem Ignacego Czumy, wybitnego prawnika, profesora i prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

W 1948 roku Hubert Czuma wstąpił do zakonu Jezuitów, a siedem lat później otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1957 roku był katechetą i duszpasterzem akademickim w Łodzi. Cztery lata później zaczął pracę katechetyczną i duszpasterską w Gdańsku.

Od 1963 do 1971 roku był duszpasterzem akademickim diecezji lubelskiej, rektorem Kościoła Akademickiego KUL, jak również przełożonym wspólnoty jezuitów na KUL (1968-71). W 1966 r. stanął przed kolegium ds. wykroczeń w Lublinie pod zarzutem zorganizowania nielegalnego zgromadzenia w ramach obchodów Millenium (przemarsz studentów, wraz ze stutysięcznym tłumem, niosących na ramionach obraz Matki Bożej Częstochowskiej z Katedry na KUL).

W czerwcu 1970 r. został aresztowany i przewieziony do więzienia na Rakowieckiej w Warszawie. Oskarżono go o przynależność do niepodległościowej organizacji „Ruch”. Z braku dowodów winy, 9 stycznia 1971 r. został wypuszczony na wolność. Usunięty z Lublina na żądanie władz PRL pracował w Kaliszu, Bydgoszczy i Szczecinie. W 1979 roku z powodu szykan ze strony komunistycznych władz opuścił Szczecin i przeniósł się do Radomia. W 1961 roku zainicjował spotkania przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całego kraju.

Dla wielu studentów był nauczycielem właściwych wzorców umiłowania Ojczyzny i niezachwianych przekonań wobec totalitarnego systemu. Jego wychowankowie zaangażowani są do dzisiaj w działalność publiczną.

W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Został wyróżniony honorowymi obywatelstwami Szczecina (2008 r.) i Radomia (2015 r.). Uchwałą Rady Miasta Lublin z dnia 23 grudnia 2015 r. o. Hubert Czuma stał się Honorowym Obywatelem Miasta Lublin.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 23 września o godz. 12.00 Mszą św. w Katedrze w Radomiu pod przewodnictwem ks. bp. Henryka Tomasika. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Ofiar Firleja.


Msza św. żałobna w Kościele Akademickim KUL zostanie odprawiona we wtorek 24 września o godz. 19.00.

dab / Lublin

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-09-21 16:58:10
miniaturka

Rada KEP ds. Migracji: chrześcijanin powinien widzieć w migrancie brata, a nie problem

Zainteresować się obcokrajowcami w parafii, którzy potrzebują pomocy, podjąć współpracę z Caritas i organizacjami pozarządowymi wspierającymi uchodźców, modlić się w ich intencji – do takich m.in. konkretnych działań zachęca Komunikat Rady KEP ds. Migracji.
2019-09-21 17:00:05
miniaturka

Bp Buzun: ministrant musi dawać dobry przykład

Być odważnym w przypadku ministranta to wszędzie przyznawać się do Pana Boga – mówił bp Łukasz Buzun podczas XII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa.
2019-09-21 17:02:21
miniaturka

Bp Wętkowski: to jest czas świeckich w Kościele

„Wydaje się, że dzisiaj, w czasach, w których żyjemy, właśnie na osobach świeckich spoczywa znaczna odpowiedzialność, aby prowadzić życie Kościoła dalej. Aby - jeśli chcemy użyć terminu, że Kościół jest w kryzysie – z tego kryzysu wychodzić” – mówił w sobotę w Gnieźnie bp Krzysztof Wętkowski.
2019-09-21 17:07:07
miniaturka

Abp Grušas: Eucharystia to czas otrzymywania Bożego miłosierdzia

„Eucharystia wśród różnych swych aspektów jest także miejscem i czasem otrzymywania Bożego miłosierdzia. Sama Eucharystia jest wyrazem Misericordia Dei – Bóg oddaje się za nas, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości” – mówił dziś w Poznaniu abp Gintaras Grušas, przewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy.
2019-09-22 11:13:46
miniaturka

Nie widząc przeszkód, by zmieniać świat na lepsze

Pozostający w cieniu, jednak ciężko pracujący na rzecz innych. Dostrzegający drugiego człowieka i niosący pomoc, bez względu na koszty. Niewidzący przeszkód.
2019-09-22 11:51:47
miniaturka
play

Wanda Błeńska świadkiem wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego

Polska lekarka dr Wanda Błeńska znalazła się w gronie świadków wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. W najbliższym czasie zostanie zaprezentowana strona internetowa poświęcona misjonarce w 10 językach świata.