Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-06 08:50
ds / opoka.org.pl

Którzy celebryci modlą się różańcem?

Wiele znanych osób uznaje modlitwę różańcową za bardzo ważną w swoim życiu. Kogo znamy z tego, że zna siłę różańca?

Autor/źródło: Obraz ikolotas0 z Pixabay

Od 1883 roku miesiąc październik jest miesiącem poświęconym Maryi, w którym wierni zbierają się na nabożeństwach różańcowych. W tej formie zostały wprowadzone przez Leona XIII.

Różaniec jako modlitwa kontemplacyjna, polegająca na powtarzaniu formuł modlitewnych i rozważaniu tajemnic z życia Jezusa i Maryi powstawał przez wieki. Trudno przypisać ją jednemu objawieniu czy konkretnemu człowiekowi. Z pewnością to dominikanie przyczynili się do rozpowszechnienia tej modlitwy. Legenda o św. Dominiku głosi, że otrzymał od Maryi sznur różańcowych pereł jako broń w duchowej walce z herezją albigensów.

Przez ostatnie dziesiątki lat różaniec zyskał swoich ambasadorów. Byli wśród nich duchowni tacy, jak Maksymilian Maria Kolbe, który uważał, że „przez tę modlitwę łatwo możemy otrzymać wielkie łaski i błogosławieństwo Boże”. Z kolei ojciec Pio wzywał: „Kochajcie Maryję i czyńcie wszystko, co możecie, aby Ją ludzie kochali. Odmawiajcie ku Jej czci różaniec. Czyńcie to zawsze (…). Przylgnijcie do różańca”.

Łucja dos Santos podkreślała, że „nie ma w życiu problemu, którego by nie można było rozwiązać za pomocą różańca”, a św. Jan Paweł II dodał, iż „różaniec, odmawiany powoli i rozważany – w rodzinie, grupie czy osobiście – stopniowo przybliża do uczuć Jezusa Chrystusa i Jego Matki, przywołując wszystkie wydarzenia będące kluczem do naszego zbawienia”.

Spośród znanych osób świeckich do modlitwy różańcowej podczas akcji „Różaniec do granic” zachęcali aktorzy: Jerzy Zelnik, Dominika Figurska, Ewa Ziętek, Dariusz Kowalski i Marcin Mroczek, komentator sportowy Przemysław Babiarz i dziennikarz Krzysztof Ziemiec, czy Wojciech Modest Amaro – znany restaurator i posiadacz pierwszej w Polsce gwiazdki Michelin'a.

Cezary Pazura, mówiąc o modlitwie różańcowej, podkreślał wtedy: „Wydatkujemy czas i energię na mało ważne sprawy, a ten rodzaj energii, który płynie z różańca, jest konieczny każdemu człowiekowi. Różaniec w swojej istocie łączy nas z Bogiem, ale też wyznacza granice naszego postępowania”.

opoka.org.plWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-06 08:03:28
miniaturka

George Weigel wygłosi dziś wykład o nauce Jana Pawła II

Amerykański filozof i teolog Georg Weigel wygłosi online wykład pod tytułem „Jan Paweł II: ratowanie ludzkiej godności". Organizatorem spotkania jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
2020-10-06 08:32:20
miniaturka

Polscy biskupi wdzięczni Papieżowi za encyklikę

W specjalnym liście polscy biskupi podziękowali Ojcu Świętemu Franciszkowi za najnowszą encyklikę „Fratelli tutti”.
2020-10-06 08:47:39
miniaturka
play

Abp Ryś podsumowuje pierwszy dzień obrad biskupów

Praca w grupach była główną częścią pierwszego dnia obrad biskupów, którzy zebrali się 5 i 6 października w Łodzi i Pabianicach. Głównym tematem pierwszego dnia były wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce.
2020-10-06 11:43:16
miniaturka

Drugi dzień 387. Zebrania Plenarnego Episkopatu. Czym dziś zajmą się biskupi?

W Pabianicach – mieście, gdzie wychowywał się św. Maksymilian Kolbe rozpoczął się drugi dzień obrad 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
2020-10-06 13:07:06
miniaturka

O. Żak do biskupów: konieczne jest oczyszczenie szeregów

Prawidłowe rozstrzygnięcia w sprawach przestępstw i oskarżeń dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich oraz prewencja na etapie przyjmowania kandydatów do seminariów są koniecznością - twierdzi Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, o. Adam Żak SJ.
2020-10-06 13:13:28
miniaturka

Abp Polak: Mądrość serca to łączenie kontemplacji i działania

Mądrość serca polega na umiejętności połączenia kontemplacji i działania – mówił w homilii prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. na rozpoczęcie drugiego dnia obrad 387. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski