Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-10 09:45
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Księża z Azji i Afryki pomagają Europie i Ameryce

Afryka i Azja tracą księży na rzecz Ameryki, Europy i Oceanii – podał Centralny Urząd Statystyki Kościoła. Przeprowadzone badania odnoszą się do lat 1978 – 2017 i dotyczą tylko księży diecezjalnych.

Autor/źródło: Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Według opublikowanych danych największy spadek księży wyjeżdżających do pracy poza granice swojego kraju odnotowano w Europie, prawie 57, proc. oraz w Ameryce, niemal 56 proc. Natomiast liczba ta wzrosła w Afryce o ponad 360 proc. i w Azji o prawie 100 proc. Z wszystkich wyjeżdzających księży prawie połowa została przyjęta w diecezjach w Europie, a ponad 35 proc. w Ameryce.

Jak podaje Centralny Urząd Statystyki Kościoła, w najbliższych latach należy się spodziewać dalszych ruchów migracyjnych szczególnie do Europy i Ameryki, gdzie duchowieństwo się starzeje i powołań jest coraz mniej. Kapłani z Afryki i Azji, gdzie powołań przybywa, będą mogli wesprzeć lokalne wspólnoty na Starym Kontynencie i w Ameryce. Z drugiej jednak strony, biorąc pod uwagę dynamicznie rozwijający się Kościół szczególnie w Afryce, a co za tym idzie coraz większa potrzeba kapłanów, wyjazdy rodzimego duchowieństwa nie zawsze mogą się odbić pozytywnie na kondycji tamtejszych wspólnot kościelnych.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-10 07:17:08
miniaturka

Pielgrzymka do grobu Newmana, z Oksfordu do Birmingham

Po oficjalnym ogłoszeniu przez Papieża kanonizacji kard. Johna Henry’ego Newmana, wzrasta zainteresowanie postacią tego XIX-wiecznego konwertyty i myśliciela. Ożywa też jego kult.
2019-07-10 09:04:08
miniaturka

USA: ministranci i katolickie szkoły to główne źródła powołań

Jeśli Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych chce się uporać z kryzysem powołań, musi lepiej dbać o duszpasterstwo najmłodszych, ministrantów oraz kościelne szkolnictwo. To wnioski z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Georgetown wśród tegorocznych neoprezbiterów w tym kraju.
2019-07-10 09:38:33
miniaturka

Białoruś: uroczystości odpustowe w narodowym sanktuarium w Budsławiu

W narodowym sanktuarium maryjnym w Budsławiu na Białorusi odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Czczony jest tam cudowny i łaskami słynący obraz Matki Bożej Budsławskiej – Patronki Białorusi. Tegoroczne uroczystości były obchodzone pod hasłem: „Królowo rodzin, módl się za nami!”.
2019-07-10 10:12:47
miniaturka
play

Jak polskie prawo chroni rodzinę

Rozmowa z dr. Tymoteuszem Zychem, prawnikiem, członkiem zarządu w Instytucie na rzecz Kultury prawnej Ordo Iuris.
2019-07-10 10:47:34
miniaturka

Kościół anglikański po 500 latach uznał wspólnoty zakonne

Po raz pierwszy od prawie 500 lat Kościół anglikański formalnie uzna wspólnoty zakonne na terenie Wielkiej Brytanii. Nowe prawo jest elementem reakcji na skandale nadużyć seksualnych wobec nieletnich.
2019-07-10 11:05:53
miniaturka

Abp Rossolatis: świat nie docenił problemów Grecji

Grecy już po raz szósty w ostatnich 10 latach poszli do urn wyborczych. Przedterminowe wybory są konsekwencją trwającego od 2009 r. kryzysu gospodarczego w tym kraju. Wysokie podatki, 18-procentowe bezrobocie, cięcia w budżecie.