Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-20 18:58
AC / KAI

Książki warto i trzeba czytać – bibliotekarze na Jasnej Górze

Książki warto i trzeba czytać, one uczą, są wytchnieniem i leczą duszę, przekonują bibliotekarze. Już po raz 21. ta grupa zawodowa przybyła na Jasną Górę w ogólnopolskiej pielgrzymce.

Autor/źródło: Pixabay, Zielinska, licencja: CC0

- Modlimy się o poprawę czytelnictwa w naszej Ojczyźnie i z radością włączamy się w różne akcje promujące sięganie po słowo drukowane - podkreślają miłośnicy książek.

Stan czytelnictwa w Polsce wciąż jest na bardzo niskim poziomie. Tylko 38% Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę w ciągu roku. – To wielka strata, bo rola książki jest nie do przecenienia - przypomniała Albina Wiktorska z Gdańska. - Książka jest po prostu zapisaną myślą, zapisanym żywym słowem zapisaną historią, polityką po prostu nie istnielibyśmy bez tego wszystkiego co nam książka daje – powiedziała uczestniczka pielgrzymki.

Bibliotekarze podkreślają, że czytanie nie jest ucieczką od rzeczywistości, ale szansą na wszechstronny rozwój. - Warto czytać, bo to buduje człowieka, pomaga nam lepiej żyć, bo to daje nam kontakt z bliższymi i dalszymi ludźmi, z tymi z którymi spotykamy się na co dzień, bo poprzez lekturę zdobywamy zawsze jakąś wiedzę, poprzez lekturę możemy być bliżej Boga – powiedziała Bożena Szczykała, starszy kustosz Biblioteki Śląskiej.

- Jesteśmy strażnikami słowa, strażnikami księgi, od tej wielkiej księgi – Biblii, aż po książki, które dają ludziom wytchnienie, radość, przynoszą ukojenie w trudnych chwilach, przecież wśród czytelników są także osoby niepełnosprawne, osoby chore, są książki mówione, czyli specjalnie nagrywane dla osób niewidomych, wszyscy mogą znaleźć w księgach coś, co jest im potrzebne - zaznacza bibliotekarka. Dodaje, że „obserwujemy z niepokojem zubożenie języka, wynika to m.in. z tego, że ludzie mniej czytają, może nie można generalizować, ale jesteśmy zaniepokojeni jako grupa zawodowa, jako rodzice, jako nauczyciele, bo obserwujemy to na przykład w języku, jakim posługują się młodzi ludzie”.

Uczestnicy pielgrzymki zauważają, że dziś biblioteki to nie tylko miejsca służące do wypożyczania czy czytania książek, ale to ważne ośrodki kultury. Zachęcają, by korzystać z tego dobrodziejstwa i wielką rolę przypisują dziadkom i rodzicom, bez których pokonanie kryzysu czytelniczego nie będzie możliwe.

Bibliotekarze modlili się podczas Mszy św. odprawionej o godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy.

Z opublikowanych przez Bibliotekę Narodową wyników możemy odczytać, że zaledwie 38% respondentów w ubiegłym roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Taki wynik utrzymuje się z drobnymi fluktuacjami od 2008 roku. Zestawienie danych z lat 2000 -2017 pokazuje, że od 2004 roku Polskę zastał kryzys czytelniczy i w ciągu dwóch lat liczba osób sięgających po przynajmniej jedną książkę spadła aż o 20 punktów procentowych (z poziomu 58% na 38%). Mowa tylko jednym tytule rocznie. W 2017 roku siedem lub więcej książek przeczytało zaledwie 9% respondentów.

it / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-20 17:25:39
miniaturka

Franciszek ogłosił 14 nowych kardynałów, wśród nich Polak

Na zakończenie południowego spotkania z wiernymi na Placu św. Piotra Franciszek ogłosił zwołanie nowego konsystorza. Odbędzie się on 29 czerwca.
2018-05-20 18:04:06
miniaturka

Papież: otwarcie na Ducha Świętego drogą do świętości

Każdy z nas jest powołany do świętości, której źródłem jest Duch Święty – podkreślił Papież w dzisiejszym rozważaniu przed południową modlitwą „Regina Coeli”.
2018-05-20 18:31:02
miniaturka

Abp Kupny: człowiek wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary

Wierzący ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary i nikt tego prawa nie może go pozbawić - podkreślił w niedzielę abp Józef Kupny.
2018-05-20 20:28:57
miniaturka

Bp Buzun: diakon musi być człowiekiem modlitwy

- Dobry diakon zawsze będzie starał się być piękną ikoną Chrystusa - mówił bp Łukasz Buzun podczas święceń diakonatu w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim.
2018-05-20 21:49:31
miniaturka
play

Premiera teledysku "Ty jesteś Drogą"

Kochani, już jest! Jeszcze ciepły teledysk Siewców Lednicy do ich nowej piosenki, która jest za razem hymnem tegorocznego Spotkania Młodych na Polach Lednickich. Jesteście ciekawi? My bardzo!
2018-05-20 21:57:07
miniaturka

Bp Napierała: Maryja upodobała sobie to miejsce

- Maryja upodobała sobie Tursko i chciała, aby było tutaj miejsce Jej szczególnej czci. Chciała tego Maryja i chciał tego Duch Święty - mówił bp Stanisław Napierała, który przewodniczył sumie odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Tursku.