Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-19 11:50
JR

Ks. Władysław Gurgacz – jezuita troszczący się o dusze Żołnierzy Wyklętych

Aż dziw, że ktoś tak mocno uduchowiony, rzec by można: mistyk czasu wojny, obdarzony pasją i talentem malarskim, stanie się duszpasterzem Wyklętych, kapelanem troszczącym się o dusze żołnierzy – piszą wydawcy „Refleksji” ks. Władysława Gurgacza, kapelana Żołnierzy Wyklętych.

Autor/źródło: krakow.ipn.gov.pl / Archiwum Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Krakowie

W Wydawnictwie Instytutu Pamięci Narodowej ukazały się „Refleksje” ks. Władysława Gurgacza SJ. Publikowane po raz pierwszy w całości i w krytycznym opracowaniu dają czytelnikowi możliwość bliższego i głębszego poznania bogatej osobowości tego kapelana Żołnierzy Wyklętych.

Jak podaje strona jezuici.pl: „Jest to publikowany po raz pierwszy w całości dziennik duchowy jezuity, kapelana działającej w pierwszych latach powojennych na terenie Sądecczyzny Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, skazanego w sfingowanym procesie w Krakowie i straconego przez władze komunistyczne 14 IX 1949 r.” 

„Refleksje” ks. Gurgacza obejmują okres od jego wstąpienia do zakonu jezuitów w 1931 r. w Starej Wsi, do września 1947 r. Zawierają głównie treści biograficzne i obrazują duchową drogę przed przystąpieniem do oddziału podziemia niepodległościowego.

„Z jego zapisków wyłania się obraz jezuity głęboko żyjącego duchowością, wrażliwego na ludzkie cierpienie i piękno natury, człowieka zmagającego się ze sobą w drodze ku dojrzałości, kapłana przeczuwającego rychłą śmierć i tęskniącego za niebem. Aż dziw, że ktoś tak mocno uduchowiony, rzec by można: mistyk czasu wojny, obdarzony pasją i talentem malarskim, stanie się duszpasterzem Wyklętych, kapelanem troszczącym się o dusze żołnierzy. Refleksje są obrazem jego duchowej, kilkunastoletniej drogi i zawierają przepojone doświadczeniami treści, świadczące o dojrzałości autora. Dzięki uważnej i cierpliwej lekturze zapisków można lepiej zrozumieć późniejszą trudną decyzję o. Gurgacza o przystąpieniu do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej” – czytamy stronie IPN.

Wydanie „Refleksji” opracowanych przez Marię Chodyko, przy współpracy o. Krzysztofa Dorosza SJ, zawiera bogaty materiał ilustracyjny dotyczący autora, fotokopie zdjęć, korespondencji i dokumentów. Tekst został opatrzony szerokim aparatem krytycznym: przypisami, notami wyjaśniającymi, indeksami, ilustracjami. Na początku zostały zamieszczone dwa obszerne wstępy: teologiczny – o. prof. Dariusza Kowalczyka i historyczny – prof. Filipa Musiała. Dzięki temu można lepiej zrozumieć tekst refleksji i autora, jak też szerzej spojrzeć na kontrowersyjną drogę jezuity, który idąc za głosem sumienia, oddał swoje życie Bogu i Ojczyźnie.

Źródło: jezuici.pl, ipn.gov.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-19 10:35:25
miniaturka

Sąd nie zgodził się na dostęp polskiego konsula do mężczyzny, któremu grozi eutanazja

Reprezentujący rodzinę prawnik przekonywał, że w myśl prawa międzynarodowego, urzędnicy konsularni powinni mieć zapewnioną swobodę porozumiewania się z obywatelami swojego państwa.
2021-01-19 10:42:27
miniaturka

Moi ludzie potrzebują Ciała i Krwi Chrystusa!

„Pamiętam, kiedy po raz pierwszy musiałem zamknąć drzwi katedry w San Francisco i transmitować na żywo Mszę. Drzwi katedry są wykonane ze szkła. Widziałem, jak ludzie podchodzą, próbują otworzyć drzwi, a potem stoją, patrząc przez szybę, próbując śledzić Mszę. Serce mi zamarło” – pisze abp Cordileone o czasie obostrzeń z powodu pandemii.
2021-01-19 11:46:33
miniaturka

Jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać

Przedstawiciele środowisk twórczych, naukowych i mediów apelują o przekazanie do Polski mężczyzny, który w Wielkiej Brytanii został odłączony od wody i pożywienia. „My w Polsce będziemy próbowali go ratować” – piszą.
2021-01-19 11:56:55
miniaturka

Skandaliczne słowa szefa rosyjskiej dyplomacji wobec Patriarchy Bartłomieja I

W tygodniu modlitw o jedność chrześcijan szczególnie skandalicznie brzmią słowa Siergieja Ławrowa, który zaatakował patriarchę Konstantynopola. Wpisuje się to niestety w kontekst wcześniejszych negatywnych wypowiedzi moskiewskiego patriarchy Cyryla
2021-01-19 12:13:17
miniaturka

Bp Jezierski: ekumenizm to nie tylko debaty ale przede wszystkim sposób myślenia

Bp Jacek Jezierski, przewodniczący KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odniósł się do niedawnych słów abpa Abla na temat impasu w ekumenizmie, zwracając uwagę, że chodzi o coś więcej, niż tylko ustalenia doktrynalne
2021-01-19 12:57:00
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu prosi o ratowanie życia Polaka ze szpitala w Plymouth

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.