Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-05 10:45
ek / Krzysztof Bronk

Ks. Stewen: muzułmanie nie utrzymują relacji z chrześcijanami

Choć głównym celem papieskiej podróży jest udział w konferencji o światowym braterstwie, a Emiraty uchodzą za kraj tolerancyjny, to trzeba pamiętać, że na co dzień relacje chrześcijańsko-muzułmańskie są tam dość chłodne.

Autor/źródło: Raventhorne/Pixabay/licencja CC0

Zwraca na to uwagę szwajcarski misjonarz ks. Martin Stewen, posługujący w katedrze św. Józefa w Abu Zabi.

Podkreśla on, że w praktyce muzułmanie w tym kraju nie utrzymują relacji z chrześcijanami. Przyznaje jednak, że teraz papieskiej podróży towarzyszą wielkie emocje, co dobrze wróży na przyszłość.

“Papieska wizyta jeszcze trwa. Jest to historyczne wydarzenie i nikt w to nie wątpi. Ale jakie będzie jej faktyczne znaczenie, o tym przekonamy się dopiero w przyszłości. Musimy zobaczyć, co się jeszcze wydarzy, jak będzie to oceniane. Teraz wszyscy są podekscytowani, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. I to nie tylko dlatego, że głowa Kościoła katolickiego jest w Emiratach, ale raczej ze względu na osobowość Papieża Franciszka – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Stewen. – Wszyscy są zachwyceni tym człowiekiem. Wszyscy go znają. Wszystkie dzienniki w Emiratach o nim piszą. Jest bardzo popularny. Dlatego każdy chce go poznać i z nim się spotkać. Ale konsekwencje jego wizyty poznamy w przyszłości. Hasłem tej podróży są słowa: «Uczyń mnie narzędziem Twego pokoju». Tego pokoju bardzo tu potrzebujemy. Blisko nas trwają wojny. A ponadto pokój to nie tyko świat, w którym nie spadają bomby. Pokój to przyjaźń, wzajemny szacunek. Mam nadzieję, że ta wizyta przyczyni się do rozwoju takich postaw.”

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-05 00:38:45
miniaturka

Kard. Parolin: nowa karta w braterstwie pomiędzy religiami

Zjednoczone Emiraty Arabskie są pomostem pomiędzy Wschodem i Zachodem. To kraj wielokulturowy, wieloetniczny oraz wieloreligijny – powiedział w kontekście papieskiej wizyty kard. Pietro Parolin.
2019-02-05 00:47:35
miniaturka

Wspólna deklaracja Papieża i wielkiego imama Al-Azhar

Goszcząc na międzyreligijnej konferencji w Abu Zabi Papież Franciszek oraz wielki imam Al-Azhar, podpisali wspólną deklarację o ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie i zgodnego współistnienia
2019-02-05 09:38:44
miniaturka

Kard. Raï: musimy wstrząsnąć sumieniami przywódców

Międzyreligijna konferencja o światowym braterstwie odbywa się w kontekście wojennym, kiedy wiele krajów nie myśli bynajmniej o pokoju, lecz o walce i zbrojeniach.
2019-02-05 10:20:54
miniaturka

Papież: Przybyłem wam powiedzieć: błogosławieni!

W wyjątkowej liturgii sprawowanej przez Papieża Franciszka w Abu Zabi uczestniczyło 130 tys. katolików ze stu krajów świata, a także 4 tys. delegacja muzułmańska.
2019-02-05 11:29:25

Spotkania autorskie z Błażejem Torańskim w Kolnie

Właśnie dzisiaj (5 lutego) mieszkańcy Kolna i okolic mają możliwość zobaczenia,a także porozmawiania z autorem książki ,,Knebel.Cenzura w PRL-u".Błażej Torański to znany dziennikarz,absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.
2019-02-05 11:45:31
miniaturka

Franciszek zakończył historyczną wizytę w ZEA

Po krótkiej ceremonii pożegnania samolot emirackich linii lotniczych z papieżem po godz. 10 odleciał do Rzymu. Była to 27. podróż zagraniczna papieża Bergoglio.