Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-27 15:17
nc / KAI

Ks. prof. Witczyk: twórzymy parafialne Kręgi Biblijne!

Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, zachęca do poznawania słowa Bożego poprzez Kręgi Biblijne. Wczoraj pod hasłem "Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego" rozpoczął się w Kościele w Polsce XII Tydzień Biblijny.

Konferencja prasowa przed Niedzielą Słowa Bożego - Warszawa, 21 I 2020 r.
Autor/źródło: EpiskopatNews / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0

Działalność parafialnych Kręgów Biblijnych - zarówno powołanie takiej grupy jak i dynamika jej działania - w decydujący sposób zależy od odpowiedzialnego za to księdza - od tego czy ma on do tego chęć i zapał - ocenił ks. prof. Witczyk.

Wspólne analizowanie tekstów Pisma Świętego jest bardzo cenne i może być bardzo bogate, bo w takich spotkaniach uczestniczą osoby różne wiekiem oraz doświadczeniem: zawodowym i życiowym. "Dzięki temu, w spotkaniu z jednym tekstem biblijnym mamy różne horyzonty egzystencjalne. W jakimś przypadku słowo Boże zadziałało tak, a u kogoś innego - jeszcze inaczej" - zauważa biblista. Z drugiej strony, czymś bardzo wartościowym może być rozważanie Biblii i rozmawianie o niej także w grupach bardziej jednorodnych - na przykład w młodych rodzinach.

Tworzenie Kręgów Biblijnych w parafiach jest ważne także dlatego, że - zaznacza duchowny - jest sposobem kształtowania świeckich do coraz głębszego przeżywania sakramentów.

"Bardzo dużo zależy od formacji alumnów w seminariach, dlatego istotne jest tworzenie kleryckich kół Dzieła Biblijnego - zauważył ks. Witczyk. - Dzięki takiemu przygotowaniu młodzi księża idąc do swojej pierwszej parafii są rozsmakowani w organizowaniu spotkań ze Słowem Bożym i nie trzeba ich do tego dopingować czy obligować" - dodał przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Dzieło Biblijne nie dysponuje konkretnymi danymi dotyczącymi liczby działających w Polsce parafialnych Kręgów Biblijnych. Bardzo dobrze rozwijają się one w diecezji poznańskiej, tarnowskiej, lubelskiej, kieleckiej, gnieźnieńskiej, sandomierskiej, czy radomskiej - wymienia biblista.

W samej tylko diecezji tarnowskiej takich kręgów jest kilkaset - poinformował KAI ks. Piotr Łabuda redaktor naczelny kwartalnika "Krąg Biblijny", wydawanego przez diecezjalne wydawnictwo "Biblos".

Czasopismo, do którego dołączana jest płyta CD, zawiera materiały dla duszpasterzy, animatorów i wszystkich, którzy pragną czytać Pismo Święte, a wiec także dla parafialnych Kręgów Biblijnych.

Ks. Łabuda podkreśla, że doceniając tworzenie w parafiach nowych Kręgów Biblijnych trzeba wykorzystywać istniejące już możliwości upowszechniania i pogłębiania znajomości Pisma Świętego. "Jestem zwolennikiem tego, aby "ubiblijniać" to, co już jest" - mów ks. Łabuda. Wskazuje przy tym na środowiska ministranckie i lektorskie, stowarzyszenia młodzieżowe, członków członków rad parafialnych, Caritas i Akcji Katolickiej.


tk / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: apel, Ks. prof. Henryk Witczyk, kręgi biblijne