Ks. prof. Witczyk na Tydzień Biblijny: Ewangelia konieczna jak tlen

Tygodnie Biblijne mają na celu odsłaniać centralną rolę ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa w dziejach człowieka i świata – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk z okazji V Narodowego Czytania Pisma Świętego i rozpoczynającego się XIII Tygodnia Biblijnego.

W tym roku Tydzień Biblijny będzie przeżywany pod hasłem: „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy”

Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący „Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II”, podkreślił, że Tydzień Biblijny, który otwieramy Niedzielą Narodowego Czytania Pisma Świętego, ma wyjątkowy charakter. „Po szeroko prezentowanej w Niedzielę Palmową i w Wielkim Tygodniu historii męki i śmierci Jezusa mamy szansę odkrywać jej uniwersalny charakter, jej wpływ na życie Kościoła i świata od pierwszego stworzenia (Rdz 1-2) aż do nowego stworzenia +Oto czynię wszystko nowe+ (Ap 21,5)” – powiedział.

Ks. prof. Witczyk zaznaczył, że kolejne Tygodnie Biblijne mają na celu odsłaniać centralną rolę ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa w dziejach człowieka i świata. „Co więcej, mają ukazywać dzięki jakim dynamizmom Jego śmierć i zmartwychwstanie przenika wszystko: od pierwszego Adama do zbawionych w Niebie. I że dzisiaj to jednorazowe Wydarzenie – poprzez moc Słowa proroczo je wieszczącego, a zapisanego w Piśmie Św. Starego Testamentu, i świadectwa apostolskiego utrwalonego w Ewangeliach (por. Łk 24,45-48) i księgach Nowego Testamentu – dosięga nas, wierzących XXI wieku” – powiedział.

Ks. prof. Witczyk zauważył, że zgodnie z hasłem roku duszpasterskiego 2020/2021 tegoroczny Tydzień Biblijny i proponowane w nim aktywności biblijno-teologiczno-duszpasterskie mają na celu ukazać związek męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa z Wieczerzą Pańską. „Liczne konferencje, krąg biblijny, lectio divina, Droga Światła, analizy 1 Kor 11,1-34 oraz 1 Kor 13 odsłaniają, jakie wymagania jej uczestnikom stawia Bóg, a nade wszystko sam Chrystus („nowe przykazanie” miłości wzajemnej – por. J 13,34-35; 15,12-17), i jak to Jego przykazanie z całą powagą podzielonym chrześcijanom we wspólnocie kościelnej w Koryncie – jak również i nam – wyjaśniał św. Paweł” – dodał.

Ogólnokrajową inicjatywę Narodowego Czytania Pisma Świętego podejmą moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego, duszpasterze, katecheci. „Zaczyna się ono uroczyście podczas Mszy świętych w kościele, a swoją kontynuację ma w rodzinnej bądź osobistej lekturze i medytacji wierzących dzięki otrzymanym w kościele karteczkom z referencjami do ofiarowanych nam przez Ducha Prawdy fragmentów Pisma Św. W tym roku do osobistego, rodzinnego, ale i wspólnego czytania i medytowania wybraliśmy Ewangelię wg św. Marka, dopełnioną odniesieniami do Księgi Mądrości” – powiedział ks. Witczyk.

Ks. prof. Witczyk przyznał, że w ostatnim czasie obserwuje większe umiłowanie Ewangelii i zawartego w niej nauczania Pana Jezusa. „W warunkach naszego kościelnego i narodowego życia, spokojne i systematyczne wprowadzanie chrześcijan i ludzi dobrej woli, ale także młodzieży szukającej sensu życia, w samodzielne myślenie prawdami objawionymi o Bogu, o człowieku i życiu wiecznym, jest tak konieczne jak tlen” – zaznaczył.

Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego będą miały miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie o godz. 9, pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego, oraz w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 11, pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza

« 1 »

reklama

reklama

reklama