Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-09 12:51
Anna Bajon / KAI

Ks. prof. Sochoń: Bóg wybiera „narzędzia”, dzięki którym rozsiewa swoją łaskę po świecie

„Pan Bóg wybiera «narzędzia», dzięki którym rozsiewa swoją łaskę po świecie” – powiedział ks. prof. Jan Sochoń. W ramach trwającego XXXVIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy.

Autor/źródło: Pixabay, Jonatanya, licencja: CC0

Spotkanie było poświęcone książce ks. Sochonia o tym samym tytule, będącej zbiorem esejów i rozmów poświęconych bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

Wydarzenia upamiętnialo 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki, który wyruszył na swój męczeński szlak z kościoła Świętych Polskich Braci Męczenników na bydgoskich Wyżynach.

Jak podkreśla ks. prof. Sochoń, miłość jest w jakimś sensie warunkiem męczeństwa, ponieważ tylko ten, który Panu Bogu całkowicie zaufał, który próbuje Go ukochać na miarę swoich sił, może zdobyć się na tak heroiczny gest.

– W mojej książce rzeczywiście więź miłości i męczeństwa jest szczególnie podkreślona – może właśnie dlatego, żeby powiedzieć, że tylko prawdziwa wiara, sycąca się miłością, może doprowadzić do takiego gestu akceptacji Bożego wybrania, jakim jest męczeństwo – mówił prelegent.

Autor publikacji, jak sam tłumaczy, chciał pokazać także własną drogę dorastania do zrozumienia tego, kim był ks. Popiełuszko. Chociaż legendarnego kapelana „Solidarności” znał niemal od dzieciństwa, jednak tak naprawdę głębiej wszedł w rytm jego duchowego życia dopiero po męczeńskiej śmierci.

– Po drugie – chciałem pokazać pewne aspekty duszpasterstwa, na które zwracało się do tej pory mniejszą uwagę. Na przykład więź ks. Popiełuszki z ruchem „Solidarności”. Postawiłem tezę, że właściwie ta relacja stała się powodem jego całkowitej duchowej i intelektualnej przemiany – tłumaczył autor. Zastanawiał się też, jak zachowałby się ks. Jerzy dzisiaj i co by mówił w czasach zmierzchu cywilizacji Zachodu. – Tak się zastanawiałem, jak on by zareagował na to, że poszerza się dziś definicję małżeństwa do związku każdego człowieka z każdym, że pojęcie prawa naturalnego ulega całkowitemu przekształceniu, a o Bogu myśli się jak o jakimś przedmiocie marzenia religijnego, który by tylko zaspokajał wewnętrzne, ekstatyczne potrzeby człowieka – mówił ks. Sochoń.

Autor wskazał, że wyróżnikiem duchowości ks. Jerzego było połączenie chrześcijańskiej wizji świata z akceptacją narodu i ojczyzny poprzez które także przejawia się Duch Boży. Jak sam podkreślił, on sam cały czas „dorasta” do zrozumienia tego, kim ks. Popiełuszko był dla jego pokolenia.

Książka "Męczeństwo i miłość" ukazała się nakładem Teologii Politycznej.

Ksiądz Jan Sochoń urodził się w Wasilkowie na Podlasiu. Jest profesorem zwyczajnym UKSW, kierownikiem Katedry Filozofii Kultury, filozofem, teologiem, poetą, eseistą, krytykiem literackim, biografem i wydawcą pism ks. Jerzego Popiełuszki.

jm / Bydgoszcz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-09 11:24:34
miniaturka

Bp Bode: potrzebny synod o Europie

Biskup Osnabrück Franz-Josef Bode zaproponował zwołanie synodu europejskiego. Zwołanie synodu dla Europy wiceprzewodniczący niemieckiego episkopatu uzależnił od wyników tzw. „drogi synodalnej”, która rozpocznie się w Niemczech.
2019-11-09 11:28:48
miniaturka

Sudan Płd. i Somalia pod wodą, potrzebują pomocy

Ponad 900 tys. ludzi, w tym 490 tys. dzieci w Sudanie Południowym zostało dotkniętych skutkami powodzi. Ta sama tragedia dotknęła także 200 tys. dzieci w Somalii – alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci.
2019-11-09 11:31:42
miniaturka

Warszawa: I Pielgrzymka Autokarowa „Śladami Cadyków”

I Pielgrzymka Autokarowa „Śladami Cadyków” odbędzie się 11 listopada pod patronatem biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczącego Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem. Wyruszy ona sprzed kościoła pw. Matki Bożej Jerozolimskiej w Warszawie.
2019-11-09 11:38:45
miniaturka

Bielsko-Biała: Bronisław Chrobak laureatem Nagrody im. ks. Józefa Londzina

Działacz „Solidarności”, społecznik, samorządowiec, członek Akcji Katolickiej Bronisław Chrobak z Pisarzowic został laureatem 21. edycji Nagrody im. Księdza Józefa Londzina.
2019-11-09 17:26:45
miniaturka

Bp Janusz Mastalski o śp. ks. Jacku Pietruszce: podążał drogą Jezusową

– Z miłości jesteśmy tutaj w kościele po to, aby oddać ostatnią przysługę ks. Jackowi. On chciał iść, w imię tej miłości, drogą Jezusową – mówił bp Janusz Mastalski podczas Mszy św. pogrzebowej śp. ks. Jacka Pietruszki w krakowskiej Bazylice św. Floriana.
2019-11-09 17:30:44
miniaturka

Abp Gądecki: każda profanacja jest obrazą Boga

O potrzebie wynagrodzenia za profanację, szkody wyrządzone Bogu i porządkowi moralnemu, mówił w 80. rocznicę zburzenia pomnika Serca Jezusa w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.