Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-21 13:00
AC / ar, dlasudanu.pl / KAI

Ks. prof. Cisło: Proszę o włączenie się w akcję budowy kaplic w Sudanie Południowym

Proszę o włączenie się w akcję budowy miejsc kultu w Sudanie Południowym – apeluje ks. Prof. Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Autor/źródło: www.flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przy poparciu Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego oraz Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zbiera środki na budowę kaplicy dwóch kaplic w diecezji Rumbek w Sudanie Południowym. Zbiórka potrwa do 7 grudnia 2019 r.

Jak tłumaczą organizatorzy akcji, dzięki ofiarności darczyńców udało się już zebrać 115 000 złotych. Według końcowej wyceny jedna kaplica będzie kosztować 25 000 dolarów (ok. 100 000 złotych), co oznacza, że łącznie potrzeba ok. 200 000zł.

- Chcąc pomóc naszym braciom w wierze, pragniemy wesprzeć posługujących tam misjonarzy kombonianów w budowie dwóch kaplic. Te skromne budynki pozwolą godnie odprawiać Msze Święte i nabożeństwa - dodają pomysłodawcy zbiórki.

Chociaż w 2011 r. sudańskim chrześcijanom udało się stworzyć swoje państwo, w kraju wciąż panuje nędza. Podczas trwającej przez 50 lat krwawej wojny zginęły tam miliony wyznawców Chrystusa. Obecnie wiernym brakuje również miejsca gdzie mogliby się modlić, a tamtejsza ludność wciąż nękana jest przez muzułmanów i rebeliantów z lokalnych plemion.

Swoje poparcie dla inicjatywy wyraził m.in. ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który zachęca do udziału w kampanii Stowarzyszenia.

- Jestem wdzięczny za podjętą przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi inicjatywę niesienia pomocy chrześcijanom w Republice Sudanu Południowego. Dziękuję i proszę o włączenie się w proponowaną akcję budowy miejsc kultu w Sudanie Południowym. Wszystkich sympatyków Stowarzyszenia zapewniamy o naszej modlitwie – podkreślił kapłan.

Akcja cieszy się również uznaniem o. Krzysztofa Zębika MCCJ, misjonarza kombonianina posługującego na co dzień w Sudanie Południowym, który w tej intencji 8 grudnia 2019 r. o godz. 11:00 odprawi Mszę Świętą w Yirol.

- Jestem przekonany, że z Waszą pomocą i wsparciem Stowarzyszenia już wiosną przyszłego roku nasi parafianie będą mogli modlić się i uczestniczyć we Mszy Świętej w nowo powstałych kaplicach. Tam też będziemy kształcić i wychowywać nowe pokolenie mieszkańców Sudanu Południowego w duchu chrześcijańskim, by później mogli prowadzić dzieło ewangelizacji wśród swych afrykańskich braci – zaznaczył duchowny.

Datki na budowę kaplic można wpłacać do 7 grudnia 2019 r. za pośrednictwem witryny internetowej: https://dlasudanu.pl

- Te skromne budynki pozwolą godnie odprawiać Msze Święte i nabożeństwa. Każdy z nich będzie mieć wymiary 17 m x 7 m oraz wysokość 3 m. W środku ma stanąć o 20 ławek do użytku wiernych, będzie także zakrystia, wyposażona w szaty i naczynia liturgiczne – tłumaczą organizatorzy.

Dla każdego darczyńcy, który wesprze akcję swoim dobrowolnym datkiem i poda swoje dane adresowe, przygotowano specjalny pakiet „Krzyż nadzieją świata!”, a w nim poświęcony drewniany krzyżyk na rzemyku, na którym widnieją symbole Męki Pańskiej. - Pragniemy za jego pomocą uwrażliwić naszych Rodaków na los prześladowanych chrześcijan – podkreślają inicjatorzy akcji.

Każdy uczestnik kampanii może otrzymać również folder „Jeżeli mnie prześladowali…” - źródło wiedzy na temat prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie, ich dyskryminacji w życiu publicznym, a także działalności Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego w Sudanie Południowym.

Jak podaje Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi Wyznawcy Jezusa Chrystusa stanowią ok. 80 procent wśród osób prześladowanych i dyskryminowanych z powodu religii. Miesięcznie ginie średnio 345 chrześcijan.

ar, dlasudanu.pl / Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-21 11:07:38
miniaturka
play

Papież do młodych Wietnamczyków: Kościół jest waszym domem

- Niech rozbłyśnie wasza piękna katolicka tożsamość – z tym apelem Papież zwrócił się do młodych Wietnamczyków. Pod hasłem: „Idź do swojego domu, do swoich” w tym kraju odbył się Dzień Młodzieży.
2019-11-21 11:43:00
miniaturka

Za chwilę papieska Msza Święta w Bangkoku

Przed kilkoma minutami papież Franciszek przybył na stadion narodowy w Bangkoku. Aktualnie pozdrawia zgromadzonych, jadąc papamobile. Niebawem rozpocznie się Msza Święta.
2019-11-21 12:21:21
miniaturka

Warszawa: wykład o. Szustaka odbędzie się w Bazylice św. Krzyża

W ramach cyklu "Duchowość dla Warszawy" wykład zatytułowany "Czy warto być w takim Kościele?" wygłosi 29 listopada o godz. 19 o. Adam Szustak OP.
2019-11-21 13:36:59
miniaturka

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2019. Wkrótce inauguracja!

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą w prosty sposób pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom. W ramach jej 26. edycji Caritas przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach.
2019-11-21 14:10:53
miniaturka

Wielkie świętowanie w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży

24 listopada, w niedzielę zamykającą rok liturgiczny, Kościół obchodzi Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To bardzo ważny dzień dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ponieważ przeżywa wtedy ono swoje święto patronalne.
2019-11-21 14:35:12
miniaturka

Statut Fundacji Świętego Józefa gotowy, wkrótce podpisanie aktu notarialnego

Biskupi znowelizowali tekst statutu Fundacji Świętego Józefa. Do Rady Fundacji został włączony mec. Marcin Erenc – przedstawiciel grupy roboczej, która przygotowała projekt statutu.