Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-06-30 13:45
nc / KAI

Ks. prałat Grysa: tutaj nie chodzi o równe traktowanie osób

– Tutaj, wbrew deklaracjom, nie chodzi o równe traktowanie osób o odmiennej orientacji seksualnej, ale o przyznanie jakichś szczególnych praw pewnej grupie ludzi – uważa ks. prałat Tomasz Grysa, dyplomata watykański.

Zdjęcie ilustracyjne
Autor/źródło: Ant Smith / flickr.com / CC BY-NC 2.0

Wywiad przeprowadzony przez ks. Mirosława Tykfera ukazał się w najnowszym „Przewodniku Katolickim” pod tytułem „Dobro wszystkich i wolność każdego”.

Ks. Grysa wyjaśnia, że „źródłem praw człowieka jest godność osoby ludzkiej, niezależnie od jej sposobu identyfikowania się w kontekście seksualności”.

„Nie powinniśmy stracić z oczu tej personalistycznej wizji człowieka, bo ona chroni zarówno przed dyskryminacją, jak i przed nieuzasadnionymi roszczeniami grup, które próbują właśnie zachowania podnieść do rangi jakichś nowych praw” – mówi ks. Grysa.

„I jeśli ktoś zapytałby, czy chrześcijaństwo ma w tym kontekście jakieś znaczenie, to powiedziałbym, że tak, że rzeczywiście pomaga państwu zachować stabilność kulturową, a w konsekwencji stabilność prawną i praworządność właśnie dlatego, że przypomina nieustannie o niezbywalnej godności każdego człowieka. Że pokazuje wizję osoby ludzkiej” – czytamy w wywiadzie na łamach tygodnika.

***

Ks. dr prałat Tomasz Grysa jest pierwszym radcą nuncjatury apostolskiej w Jerozolimie. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej od 2001 r., kolejno w Rosji, w Indiach, w Nepalu, w Belgii, w Meksyku i w Brazylii. W latach 2016-2019 pełnił służbę dyplomatyczną w Nowym Jorku w misji stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. w Poznaniu.


ms / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: LGBT, prawa, równość, cel