Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-13 09:25
AC / Radio Watykańskie

Ks. Neuhaus: w Jerozolimie trzeba zachować równouprawnienie religii

Po niedawnej decyzji Stanów Zjednoczonych o przeniesieniu swej ambasady do Jerozolimy sytuacja w Ziemi Świętej jest bardzo napięta.

Autor/źródło: Anna Sulencka, licencja: CC0

Wskazuje na to ks. David Nauhaus SJ, żydowski jezuita, który żyje w tym mieście, a do niedawna był odpowiedzialny za duszpasterstwo katolików hebrajskojęzycznych. Przyznaje on jednak, że reakcje na tę decyzję są bardzo różne. Izraelczycy są z niej zadowoleni, choć zdają sobie sprawę z ceny, jaką przyjdzie im za to zapłacić. Palestyńczycy są natomiast zrozpaczeni. Obawiają się, że kolejna intifada, przemoc i zamieszki odstraszą pielgrzymów, a tym samym uderzą w palestyńską gospodarkę, która opiera się na turystyce.

Zdaniem ks. Neuhausa należy się spodziewać zaostrzenia sytuacji w regionie. Kiedy uderza się w to, co dla muzułmanów jest święte, zawsze istnieje groźba przemocy – podkreśla żydowski jezuita. Jego zdaniem w takiej sytuacji bardzo ważne jest świadectwo wyznawców Chrystusa. Pod względem politycznym, ekonomicznym i społecznym chrześcijanie w Ziemi Świętej się nie liczą. Mają oni jednak słowo prawdy i nim muszą służyć zwaśnionym narodom, które żyją na tym terytorium – Mówi ks. Neuhaus.

„Musimy powiedzieć słowo prawdy. To znaczy w pełni uznajemy przywiązanie Żydów do tej ziemi i do Jerozolimy. Nie negujemy tego. Zarazem jednak uważamy, że dziś należy też przypomnieć prawa ludu palestyńskiego, a także szacunek, jakim chrześcijanie i muzułmanie otaczają tę ziemię i to święte miasto. Trzeba zachować sakralny charakter tego miasta. To miasto jest bardzo ważne dla narodu żydowskiego, nie wolno tego kwestionować. Kościół to uznaje, ale zarazem podkreśla, że nie stoi to w opozycji do faktu, że to miasto jest również ważne dla chrześcijan i muzułmanów. Nie wystarczy powiedzieć, że status quo miejsc świętych pozostanie nienaruszone, bo to samo miasto jest święte i wszystkie wspólnoty mają w nim swej prawa. Stolica Apostolska zawsze obstawała nie tylko przy ochronie miejsc świętych, ale również wspólnot, które żyją w tym świętym mieście i ich równouprawnienia” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Neuhaus.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-12 20:39:58
miniaturka

Inauguracja Galerii w Seminarium w Kaliszu

W Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu otwarta została dzisiaj galeria obrazów. W budynku oglądać można obrazy Karoliny Szyman-Piórkowskiej przedstawiające Jana Pawła II.
2017-12-13 08:17:56
miniaturka

Bermudy: związki osób tej samej płci to nie małżeństwo

Ustawę przywracającą definicję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny przyjęła izba niższa parlamentu (House of Assembly) Bermudów zaledwie w pół roku po tym, jak tamtejszy Sąd Najwyższy uznał tzw. „małżeństwa” jednopłciowe.
2017-12-13 08:46:57
miniaturka

Włosi również chcą ograniczyć handel w niedziele i święta

Również Włosi zabiegają o ograniczenie handlu w niedzielę i święta. Kontrowersyjne w tej sprawie jest to, że z takim wnioskiem wystąpił Ruch Pięciu Gwiazd, uznawany za ugrupowanie populistyczne.
2017-12-13 10:13:13
miniaturka

Lublin: Msza św. w int. śp. prof. Jerzego Kłoczowskiego

W katedrze lubelskiej sprawowana była wczoraj Msza św. w int. śp. prof. Jerzego Kłoczowskiego. Ten jeden z najwybitniejszych polskich historyków zmarł w Warszawie 2 grudnia w wieku 93 lat.
2017-12-13 10:51:08
miniaturka

Pomóżcie syryjskim dzieciom mieć dzieciństwo

Walki w Aleppo zakończyły się i sytuacja powoli wraca do normy. Teraz jednak toczy się inna batalia: o powrót do normalnego życia.
2017-12-13 11:17:08
miniaturka

Sankcje UE uderzają w ludzi i pomagają dżihadystom

Gorący apel do Unii Europejskiej o zaprzestanie sankcji wobec Syrii, które uderzają przede wszystkim w ludność tego kraju, wystosował patriarcha syrokatolicki.